Web siteniz mobil uyumlu mu
Teknoloji

Genç Türk mühendislerin teknoloji harikası

Dünyanın enerji kaynakları hızla azalıyor. Fosil yakıtlardan hızla uzaklaşarak maliyeti düşük dönüştürebilir enerji elde etmek ve bu enerjiye dayanarak hayatımızı kolaylaştırmak için, birçok ülke gibi Türkiye de yoğun çalışmalar yapıyor. Günümüzde yürütülen çarpıcı projelerden biri, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “Ae2 Project” güneş enerjili aracı.

Türkiye genelinde kurumların, özellikle üniversitelerin geleceğe dönük teknolojik çalışmalarından fazla haberdar olduğumuz söylenemez. Ancak geleceğin Türk mühendisleri bizler farkında olmasak da yıllardır önemli projeler gerçekleştiriyorlar. Bunlardan biri YTÜ Elektrik Elektronik Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen ve Almanya’nın arından Hollanda’da düzenlenen Shell Eco Marathon Europe 2012 yarışında büyük bir başarı elde eden güneş enerjili Ae2 Project aracı.

Başladığı günden bu yana Dr. Engin Ayçiçek’in başında olduğu projenin öğrenci mimarları Nezih Darçın, Serhat Gül, Olcay Korkmaz, Serkan Akbulut ve bu ekibe elektronik alanında yardımda bulunan Araştırma Görevlisi Nerhun Yıldız ile bir araya geldik. Dr. Ayçiçek akademik çalışmaları nedeniyle aramıza katılamasa da, yaptığımız sohbette, iki yılı geride bırakan projelerinin sürecini, ekibin yaşadıkları sıkıntıları, hedeflerini ve geleceğe bakışlarını konuştuk.

Bu projenin çıkış noktası nedir?

Nezih Darçın: Türkiye’de bugüne kadar yapılmamış olan bir araç konseptini ortaya çıkararak ülkemizi Avrupa yarışlarında temsil etmek. Katıldığımız yarışların gereği olarak, minimum enerjiyle maksimum mesafede yol gitmemiz isteniyordu. Tüm proje çalışmalarımızı da bu tür bir araç geliştirmek üzerinde odakladık.

Aracımız bir metre kare güneş paneline sahip. Enerji panelinin küçük olması, enerji ihtiyacının da az olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’deki diğer üniversitelerde, araçlardan maksimum enerji elde etmek için 6-8 metre kare güneş paneli kullanılan araçlar da üretildi. Kısaca çıkış noktamız minimum enerjiyle maksimum yol kat etmek. Haberin devamı için tıklayınız

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu