Web siteniz mobil uyumlu mu
Programlar

Trojan’lardan Nasıl Korunuruz?

Trojan’lar , İsmini mitolojik truva atından alan trojan’lar, kendilerini faydalı bir program veya “crack” gibi göstererek sisteminizde bir arka kapı açarlar (sisteminize bir botnet’in parçası haline getirmek gibi). Trojanlar kendi kendini dağıtmaz ve kullanıcı tarafından çalıştırılmaları gerekir. bununla beraber tıpkı solucanlar ve virüsler gibi bilgisayarınıza zarar verirler. Özellikle son dönemde ziyaret edilen bir çok site aracılığıyla bilgisayarlarımıza sürekli bulaşma eğilimindeler. Peki Trojan’lardan nasıl korunuz?

Aslında internette bu konuda bir çok yazılım bulunmakta. Ayrıca Anti virüs programlarının bir çoğu da bu konuda önlem sağlıyor olabilir. Bununla beraber anti virüs programınızın yetersiz kaldığını düşünüyorsanız bu konuda size ücretsiz bir yazılımdan bahsetmek istiyorum. Archicrypt. İnternetten ücretsiz oalrka da indirebileceğiniz bu yazılımı bilgisayarınıza kurduğunuzda. En önemli avantajlarından bir tanesi fazla yer kaplamaması. Hızlı çalışıp Bilgisayarınızı ağırlaştırmıyor. Bunun dışında programı bilgisayara kurduğunuzda program arka planda çalışmaya başlayarak önce bilgisayarınızdaki mevcut dosya ve programlarınızı tarayarak varsa bilgisayarınızdaki trojenleri temizliyor. Daha sonrasında da yenilerinin sızmasını engelliyor. Kolay kullanımlı bir program olması da bir diğer avantajı .

ArchiCrypt programının web sitesi http://www.archicrypt.de/

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu