Web siteniz mobil uyumlu mu
Teknoloji

Manyetik bakterilerle bilgisayar üretilecek

Araştırmacılar mıknatıs üretebilen bir bakteri cinsinin gelecekte biyolojik bilgisayar yapımında kullanılabileceğini düşünüyor.
İngiltere’deki Leeds Üniversitesi ve Japonya’daki Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırmada demir yiyen mikroplardan yararlanıldı.Mikroplar demiri sindirirken içlerinde küçük mıknatıslar yaratıyorlar.
Bu tip mıknatıslar bilgisayarların sabit disklerinin üretiminde de kullanılıyor.
Bilimadamları bu araştırma sonucunda gelecekte çok daha hızlı bilgisayarlar üretilebileceğine inanıyor.Teknoloji ilerledikçe ve bilgisayar parçaları giderek daha küçük hale geldikçe bilgisayar üretmek giderek zorlaşıyor.Daha küçük bilgisayar parçalarına ihtiyaç duyan bilimadamları da doğaya dönüyor ve mikropları işin içine sokuyor.
Manyetik bakteri
Bilimadamlarının bu araştırmada kullandıkları bakterinin adı Magnetospirilllum magneticum.Bu doğal olarak manyetik ikoorganizmalar
genelde göllerin göletlerin yüzeyinin hemen altında oksijenin bol olduğu suda yaşıyor.Sadece dünyanın manyetik alanını takip ederek yukarı aşağı yüzüyorlar.Bu bakteriler demiri sindirdiklerinde vücutlarındaki proteinler demir ile etkileşime giriyor ve magnetit adlı minerali üretiyor.
Magnetit dünyadaki en manyetik mineral.
Bu bakterilerin mıknatısları nasıl oluşturduğunu inceleyen bilim adamları bilgisayar ortamında mikroplardan bağımsız olarak aynı işlemi gerçekleştirmeyi başardı.Leeds Üniversitesi’nden Dr Sarah Staniland ”İhtiyacımız olan bilgisayar parçaları küçüldükçe geleneksel elektronik üretiminin sınırlarına ulaşıyoruz. Normalde ürettiğimiz makinalar boyları küçülmeye başladıkça işe yaramaz hale geliyor. Neyse ki doğa bize bu sorunu çözebilmemiz için mükemmel araçlar vermiş” dedi.
Biyolojik kablolar
Mikroorganizmaları mıknatıs yapımında kullanan bilimadamları aynı zamanda yaşayan organizmalardan elektrik kabloları üretmeyi de başardı.Araştırmacılar insan yağ hücrelerindeki proteinlerin yardımıyla laboratuvar ortamında üretilen yapay hücre çeperlerinden mikroskobik kablolar üretti.Gelecekte bu tip kabloların bilgisayarlara veri iletiminde kullanılabileceğine inanılıyor.Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi’nden Dr Tanaka bu tip kabloların gelecekte insanlar üzerinde yapılan ameliyatlarda da kullanılabileceğine inanılıyor.Tanaka ”Bu kablolar dünyanın dört bir yanında üretiliyor fakat bu kabloların biyolojik yapılara uyum sağlamasında sorunlar yaşıyoruz” dedi.
Tanaka ”Ancak bu deneyde yaratılan ve hücre çeperinden yapılan kablolar bolca biyolojik materyal taşıyor, bu nedenle de biyolojik uyumu yüksek olacaktır” diye sözlerine devam etti.

*********

kaynak: BBC TÜRKÇE

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu