Web siteniz mobil uyumlu mu
.tc alan adı uzantısı
İnternet

Türkiye’yi Temsil İçin Yeni Bir Alan Adı Uzantısı; .TC

Türkiye’yi temsil için yeni Bir Alan adı uzantısı Satışı Başlıyor! “.TC” !

TCNET İnternet Şirketi tarafından İngiliz AdamsNames Şirketi’nden satın alınan “.TC ” alan adı şimdi Türk girişimcilerin kurduğu TCNET firması tarafından satışa başlıyor.

Alan adı (domain Name) : Bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir.Ve Dünyada En çok tercih edilen birincil derece alan adı “.com”‘ken daha sonra “.net” ve “.org” gelir. Ancak Alan adları bunlarla sınırlı değildir. Dünya genelinde kullanılan Yüzü aşkın alan adı uzantısı vardır. Bunların bazıları çok tercih edilmeyen ve Dünya üzerinde pek adı duyulmamış ülkelere tahsis edilmek için oluşturulmuş alan adlarıdır.
İşte “.TC” uzantısı’da ilk olarak bu alan adlarından biri olarak ortaya çıkmıştı. “.TC”; Karayipler’de, Kuzey Atlas Okyanusunda, Bahama’nın güneydoğusunda yer alan ve nufusu 32.000 olan “Turks ve Caicos Adaları”‘nın kullanımı için oluşturulmuş bir alan adıydı. Ancak “.TC ” “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” ne ait bir kısaltma algısı yaptığı için kullanımı yaygın olarak Türkler Tarafından tercih edilmiştir. İşte Bunu fark eden Girişimci Türk Şirketi TCNET İnternet Şirketi tarafından satın alındı. Ve Şimdi artık Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek amaçlı olarak satışa sunulacak.

Aslında Türkiye’ye özel tanımlanmış ve Ülkemizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarafından Onaylanan ve Sadece gerekli belgeleri sunabilenler için alınabilen birincil derecede bir alan adı var “.com.tr”. Bununla beraber .TC‘nin .Com.tr‘den en büyük avantajı, ilk tahsis aşamasından sonraki süreçte alan adı satış süreci diğer alan adlarında olduğu gibi ilk gelen alır mantığında olacak!

TCNET İnternet şirketi TC alan adı satışları ile ilgili ;

“İnternet sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak yenilikçi bir girişim olarak pazara sunulan .TC alan adı, uygulamaya girecek olan Türk Ticaret Kanunu ile birçok kobi ve şirketin alan adı bulmak için zorluk yaşayacağı bir dönemde büyük kolaylık sağlayacaktır. TCNET’in amacı, .TC uzantısını, olması gereken ülkeye, Türkiye’ye getirmekti. Biz bunu başardık ve haklı gururunu yaşıyoruz.  Bundan sonraki amacımız ise, Türkiye’de tıkanmış olan internet dünyasının gelişmesinin önünü açarak, sektöre katkıda bulunmaktır.” şeklinde açıklama yapmıştır.

.TC alan adı nasıl alınır?

 

1. Marka Sahipleri için .TC Kayıt Süreci

.TC alan adları ilk etapta Marka Hak sahiplerinin alımına sunulacak! Bu aşamada marka sahipleri, markalarına ait .TC alan adlarını kayıt edebileceklerdir. İlk başvuru yapan, alan adı kayıt hakkına sahip olur . 7 (Yedi) takvim günü içinde Marka Tescil Belgesi’nin, .TC yönetimine e-posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.

Burda dikkat edilmesi gereken nokta; .com.tr’den farklı olarak marka başvuru evrağı değil “MARKA TESCİL BELGESİ” geçerlidir. Yani Marka Tescil Süreci Devam eden Markalar Öncelikli kayıt hakkından faydalanamayacaktır.

Kayıt Tarihi : 5 Kasım 2012 – 14 Kasım 2012

Markalar için .TC Kayıt Ücreti: 490 TL + KDV(%18)

2. Ön Kayıt Süreci

Ön kayıt sürecinde, belge gerekmeksizin alan adları kayıt edilebilecektir.

Kayıt Tarihi : 19 Kasım 2012 – 26 Kasım 2012

Ön Kayıt Tescil Ücreti: 490 TL + KDV(%18)

3. Genel Kayıt Süreci

3 Aralık 2012′den İtibaren.TC Alan Adı Genel Kayıt / Yıllık Ücreti: 98 TL KDV Dahildir. İlk Gelen alır şeklinde alan adı tescilleri yapılacaktır!

.TC Alan adı Yenileme ücreti :

Bir Yıllık kayıt Yenileme Ücreti: 98 TL KDV Dahil

 

Kamu Kuruluşlarına “.TC” Ücretsiz

TCNET Genel Müdürü Ertan Ulutaş, sosyal sorumluluk gereği tüm kamu kurum kuruluşlarına “.TC” uzantısını ücret almadan vereceklerini açıkladı. Ulutaş, belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla birçok sosyal kampanya yaparak Internet ortamında sorumluluklarımızın bilinci ile birçok yeni yatırım yapmayı planlıyoruz dedi.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu