Web siteniz mobil uyumlu mu
.tc alan adı uzantısı
İnternet

“.TC” Alan Adı Hakkında Bazı Merak Edilenler

.TC alan adı hakkında yazımızı yayınladıktan sonra Sosyal Medya Mecralarında “.TC” Alan adının;  “Yeni ve Türkiye’ye için” şeklinde lanse ediliyor olmasına tepkiler aldığını gördük.

Bizde, “.TC” alan adı ile ilgili  aklımıza takılanları ve  “.TC” alan adına yönelik sosyal medya mecralarında ki tepkileri, TCNET İnternet Şirketi Yetkililerine sorduk. Sorularımızı  TCNET İnternet Şirketi adına Tolga Kaprol yanıtladı.

İşte;  “.TC” Alan Adı Hakkında Bazı Merak Edilenler;

marka-marka.org; –  “.TC alan adı daha öncede satılıyordu, sizin getirdiğiniz yenilik veya kolaylık ne olacak? “

Tolga Kaprol; –   Bu sorunuzu Adamsnames tarafındaki süreçle birlikte değerlendirmemiz lazım. Öncelikle yıllar süren uğraşların sonunda Adamsnames firmasının 23 Nisan 2012’de Interstate GmbH tarafından alındığını belirtelim. Aynı grup Türkiye’de de TCNET firmasını kurduğunu da ekleyelim.

Adamsnames alındıktan sonra 8 Ağustos’a kadar yoğun bir süreç katettik, Adamsnames’in registry alt yapısını dünya standartlarına çıkardık. Altyapının önemli bir kısmını Türkiye’ye taşıdık.

Günümüzde teknik olarak bir registry’de aranan standartlara taşıdığımız, hepimizin gurur duyacağı bir registry haline getirdik Adamsnames’i. Böylece .TC alan adını daha da ileri taşıyabilecek bir altyapımız oldu.

Bunun dışında alan adı uyuşmazlıklarında İTO’nun (İstanbul Ticaret Odası) tahkim kurulu’nu sorumlu kıldık, böylece alan adlarıyla ilgili yaşanan ihtilaflarda süreç uzamadan iç hukuk yolları ile sorunlar çözülebilecek.

Marka-Marka.Org; – Önceki satış noktaları ile sizin satış fiyatlarınız arasındaki fark nedir? 

Tolga Kaprol; –  Yurtdışındaki satış noktalarındaki fiyatlar 70 dolardan başlamakta, oysa WWW.TC ‘de 98 TL’den alan adı alınacak.

Marka-Marka.Org; – 3 Aralıktan sonra Alan adının Türkiye’ye satışında bir önceliği olacak mı?

Tolga Kaprol; –  Bütün dünyada .TC kayıtları 4 Aralık’ta başlayacak, bu tarihten sonra hangi noktadan aldığınıza bakılmaksızın alan adını ilk başvuran alabilecek. Türkiye’deki avantaj ise fiyatının yurtdışına göre uygun olması olacak.

Marka-Marka.Org; – 3 Aralıktan sonra, alınan alan adlarına, ön başvuru yapmamış marka sahiplerin itirazı olacağı düşünülmekte. Böyle bir durumda karar alma prosedürü nedir? Marka sahiplerine alan adlarını geri verecek misiz?

Tolga Kaprol; – Adamsnames’in İngiliz ve Alman avukatları ile TCNET’in avukatları ile bu gibi durumları da göz önüne alarak alan adı kayıt politikalarımızı oluşturduk. Bu noktada özellikle Türkiye’de bilişim konusunda tanınan avukatlarımızla birlikte en uygun çözümü İTO’nun tahkim kurulu’nu yetkili kıldık. Oradan gelen karar doğrultusunda marka sahiplerine alan adını vereceğiz.

Marka-Marka.Org; – Sizden önce .com.tc alan adı da sunulmaya başladı. O zaman satılan alan adlarının durumu ne olacak? Yada bundan sonra da .com.tc alan adlarını satan firma satışa devam edecek mi? Malum, sizden çok daha uygun fiyatlara sunuyorlar

Tolga Kaprol; – .com.tc teknik olarak alan adı değil, bir alt alan adı (subdomain) hizmeti olduğu için com.tc’nin geleceği konusunda bir garanti veremiyoruz. Bir firmanın verdiği alt alan adı ile uluslararası standartlarda sunulan gerçek bir alan adını da kıyaslamak mümkün değildir.

Marka-Marka.Org; –  ICANN / IANA üzerinden baktığımızda, .TC alan adı satış haklarının halen AdamsNames’e ait olduğu gözküyor. Bunun yanısıra ADAMSNAMES te sizin bahsettiğiniz şekilde bir satış/devretme durumu hakkında bir bilgi yok. Hatta Kayıt yapılabilecek firmalar arasında adınız da geçmiyor. Bu konu hakkında ne söyleyebilirsiniz? Bu sitelerde değişiklik hakkında neden bir çalışma yapmadınız?

Tolga Kaprol; – Bizim yetkimizden bir kuşkunuz varsa NIC.TC adresinden giriş yaparak hangi siteyi açtığını görüntüleyebilirsiniz.

Marka-Marka.Org; – Sosyal medyada hakkınızda oldukça olumsuz ithamlar söz konusu. Daha önce .tk alan adı içinde benzer bir girişim hüsranla sonuçlanmıştı. Aynı duruma düşeceğiniz konusunda görüşler var. Sosyal medya yönetiminiz hakkında bir departmanınız var mı? Bunlara cevap vermeyi düşünüyor musunuz?

Tolga Kaprol; – Biz .TK’dan çok daha farklı bir yapılanma içindeyiz. Biz Türkiye’yi .TK gibi ek bir pazar olarak değil tek pazar olarak görüyoruz. .TK sadece Türkiye’de değil tüm dünyada büyük hatalar yaptı.

Marka-Marka.Org; – 3 Aralıktan sonra Dünya üzerindeki diğer satış noktaları satışa devam edecek mi? Yoksa tek satış kanalı siz mi olacaksınız?

Tolga Kaprol; – Bu konuyla ilgili Adamsnames.tc’deki duyurumuzda belirttiğimiz gibi kayıtlar açılacak.

Adamsnames.tc duyurular sayfası için tıklayın:

Adamsnames Duyurular

 

Sorularımıza verdiği yanıtlar için Sayın Tolga Kaprol’a Teşekkür ediyoruz.

Marka – Marka.Org Gözünden ufak bir eleştiri; Sosyal medyada söylemek istediklerimizi doğru anlatmak ve  güvene dayalı pazarlama ve tanıtım  yapmak zorlu bir süreçtir. Bu sürecin dikkatli ve düzgün yönetilmesi gerekir.Bazen ufak yanlış anlaşılmalar tüm pazarlama ve iletişim çalışmalarınızın boşa gitmesine daha da kötüsü yanlış anlaşılmalarla müşterilerinizin size güvenmemesine neden olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tek taraflı bir diyalog oluşturmamasıdır. Önerimiz TCNET İnternet Firmasının da sosyal medya yönetiminde daha dikkatli olması ve tek taraflı iletişim yerine da aktif bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmesidir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. renkly Reply

    Bu kadar pahalı alan adı görmedim hayatımda 490 tl. el insaf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu