Web siteniz mobil uyumlu mu
İnternet

Çakma İnternet Sitelerine Dikkat!

Dünyanın dört bir yanından her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği internet sitelerinin orijinal adlarıyla benzerlik gösteren çok sayıda alan adıyla ilgi çekilmeye çalışılıyor.

Yaygın ve isim yapmış web sitelerinin orijinal adlarında harf azaltma, artırma, harflerin yerlerini değiştirme veya telaffuzundan faydalanılarak orijinalini anımsatacak şekilde oluşturulan çok sayıda alan adı (domain) yer alıyor.

Sanal alemden, ”google”, ”facebook”, ”twitter” ve ”hotmail” gibi milyonlarca kişinin ziyaret ettiği sitelerin orijinal isimlerini anımsatacak çok sayıda alan adı bulunurken, orijinal isimlerin aynı kaldığı, sadece uzantıları değişik, çok sayıda çakma web sitesi de hizmet veriyor.

”Guugle”, ”feysbuk”, ”tivitir”, ”yaaaho”, ”mikrosoft”, ”maynet”, ”superonlayn”, ”netlok” ve ”mayspeys” bu şekilde oluşturulan ilginç alan adları arasında yer alıyor. Bu alan adlarından bazıları isminden esinlendiği internet sitesiyle benzer işlevleri yerine getirirken, bazıları farklı amaçlarla hizmet veriyor.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu