Web siteniz mobil uyumlu mu
kullanıcı dostu web siteleri
İnternet

Kullanıcı Dostu olmak ne demek?

“kullanıcı dostu olmak” tabiri aslında bizim kültürümüze pek yabancı bir kavram değil. Müşteriyi ağırlamak, müşteriyi el üstünde tutmak, müşteriyi “velinimet” saymak geleneksel esnaf kültürümüzdür.

Tabi aradan bayağı bir zaman geçti. Kavramların şekli ve kullanım yerleri değişti…bizler modern işletme kavramlarını öğrendik. Şimdi aynı kavramı ifade etmek için “müşteri odaklı yönetim” ve “Kullanıcı dostu” olmaktan bahsediyoruz.

Esnaflıkta yerini bir nevi marka vitrini sayılabilecek web sayfalarına bıraktı. Bir düşünsenize, ‘her gün kaç tane web sitesini ziyaret ediyoruz?’

Gün içerisinde, araştırma yapmak, internet bankacılığı, kıyafet almak, aradığımız bilgiye ulaşmak, imla doğrulaması, otobüs,/uçak bileti, yemek tarifi, hava durumu, haberleri okumak, facebook / twitter‘ da takılmak, can sıkıntısından ve daha bir sürü sebepten.. onlarca hatta yüzlerce web sayfasını ziyaret ediyoruz.

Vaktimiz değerli, sabrımız sınırlı. Bir web sitesi hızlı açılmıyorsa, ya da aradığımızı bize ilk anda vermiyorsa hemen kapatıyoruz. Tahammülümüz yok, aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak cevabımızı başka bir arama sonucunda bulmaya çalışıyoruz.

Web sayfalarında kullanıcı dostu olmak

kullanıcı dostu web sitesiWeb siteleri firmamızın, markamızın yüzüdür. Bu nedenle makyaja çok önem veririz. O kadar çok makyaja odaklanırız ki, ihtiyaç karşılayıp karşılamadığı bazen gözden kaçar.

site ziyaretçisinin web sitesi hakkında ilk izlenimi tabi ki önemlidir ve  ilk izlenimi web sitesinde  kullandığınız renkler, sayfa düzeniniz ve markanızla/ürün, hizmetinizle uyumu verir.

Ancak her iyi izlenim , iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelmez. Her kullanıcının web sitesini ziyaret etmek için farklı bir amacı vardır.  Kimisi sadece bilgi almak ister, kimisi bir ürün satın almak, kimisi müşteri hizmetlerine ulaşmak istemiştir, kimisi ise sadece adrese bakacaktır.Bazı kullanıcılar sitenize ilk defa geliyordur, bazıları ise sitenizi belirli aralıklarla ziyaret ediyordur….

İşte her bir kullanıcıyı anlayan, isteklerine  kolayca ulaşmalarını sağlayan ve ziyaretçilerin siteden memnun ayrılmalarını sağlayan  onlara güzel bir deneyim yaşatabilen siteler kullanıcı dostu siteler olarak adlandırılır.

Kullanıcı dostu web sitelerinin en belirgin 4 özelliği

+ Sayfa yükleme hızı; zaman tüm site ziyaretçileri için kısıtlı, beklemek en nefret ettiğimiz şey. bir çok kullanıcı 1-2 saniye içerisinde açılmayan bir web sitesini ziyaret etmek yerine yeni bir arama yapmayı tercih ediyor…

+ erişilebilirlik; erişilemeyen bir web sitesi hiç bir amaç ifade etmez.

+ site gezintisi / navigasyon; site içerisinde aradığını bulabilmek, sayfalar arasında rahat gezinebilmek bir kullanıcı için çok önemlidir. Kullanıcı dostu web sitelerinin en önemli özelliği site haritaları, site içi arama ve etiketlemeler ile kullanıcılarına bir nevi navigasyon hizmeti sunmalarıdır.

+ bilgi/içerik; herşeyin temeli bilgidir aslında. kullanıcıların arama yapmalarının sebebi ve sitenizi ziyaret etmelerinin sebebi… aradıkları bilgiyi bulamazlarsa sitenizde kalmayacak ve sitenizi terk edeceklerdir.

Site ziyaretçilerine özgün ve yeterli bilgiyi sağlamanız,  ziyaretçilerin hem sitede daha uzun kalmasına, hem de  tekrarlanan ziyaretlere neden olacaktır.

Yazar : Reyhan Açıkelli.  Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır. Link verilmeden alıntı yapılamaz. Ya da Tamamı Yayınlanamaz.

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu