Web siteniz mobil uyumlu mu
.istanbul alan adı
İnternet

.istanbul ve .ist uzantılı alan adları geliyor!

2012 yılında dünya çapında 1930 adet yeni alan adı başvurusu yapılmıştı.  Bu başvurulardan ikisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. (.istanbul ve .ist)  ve bu başvurular sonunda onaylandı! Çok yakında .ist ve .istanbul uzantılarını kullanmaya başlayabileceğiz.

İnternette “.ist” ve “.istanbul” alan adlarının kullanımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu (ICAAN) Üst Yöneticisi Fadi Chehade ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in katılımıyla protokol imzalandı.

ICANN başvuru değerlendirmelerinde, teknik, operasyonel ve finansal gerekliliklerin tümünü sağlayan İstanbul’un, kendine ait alan adı uzantıları test sürecinden sonra hayata geçecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki alan adı; (.istanbul ve .ist) için  başvuru ücreti olarak 370 bin dolar yatırmıştı.

Aslında İstanbul, alan adı uzantısı talebinde bulunan tek şehir değil.  Başvuru listesinde dünyanın bir çok büyük şehrinin ismi var.  Newyork, NYC olarak alan adı başvurusunda bulunurken, Londra, Berlin, Barcelona, Moskova, Sydney gibi metropollerin dahil olduğu 66 yerleşim de internet alan adı talebinde bulundu. Bu başvurular içerisinde ilk sonuçlanan ise .berlin oldu. 

Şu anda satışta olan .berlin alan adı uzantısına çok  yoğun bir ilgi var. .berlin uzantılı bir alan adı satın almanın maliyeti  ortalama 50 –  100 dolar arasında.

.istanbul ve .ist uzantılı alan adlarını kim satacak?

İstanbul uzantılı alan adları önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. İsimlerin satış hakkı İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde olacak. Yeni alan adlarının fiyatı ve hangi şartlarda satın alınacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu adreslerden ciddi oranda bir  ek gelir yaratması bekleniyor.

 

.İstanbul alan adının başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgiyi buradan görebilirsiniz.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. Abdullah Reply

    belediyenin cebine bir miktar para girecek fakat bu uzantıların tanıtımı yapılmadığı sürece ne gibi bir getirisi olacak ? bunları kimler alacak? local seoya ne gibi etkileri olabilecek ? bunları tümü cevap bekleyen sorular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu