Web siteniz mobil uyumlu mu
internette marka olmak | marka-marka.org
Araştırma

İnternette Marka Olmak!

Online Dünya, Marka bilinilirliğini oluşturabilmek için maliyeti en etkin yollardan biridir. Ürün ve hizmetlerinizi dünyanın her yerinde tanıtmanıza yardımcı olur.  Online bir marka oluşturabilmek için işte bazı ipuçları:

Farkında Olmak :

İlk olarak müşterileriniz şirketinizden ya da markanızdan haberdar olmalılar. Bunun için sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. Ancak hemen sevinmeyin bu aşama sadece akıllarda ufak bir hatırlanma oluşturmanıza yarayacaktır.

Etkileşim:

İkinci aşamada, müşteri adaylarınızın gözünde değer kazanmaya başlama zamanı. İnternet sayfası olan diğer firmalardan farklı olmalısınız ki, ziyaretçilerinizi müşteriye çevirebilirsiniz. Farkınızı ancak müşterilerinizle etkileşim içinde olarak sağlayabilirsiniz.  Bunun için haber bültenleri, mesaj panoları, hedefli e-postalar , tavsiye sütunları, yine tavsiye için oluşturulmuş, şikayet var, tavsiye ediyorum vb.. sitelerdeki geri bildirimler, bloglar, sitenizde yer vereceğiniz online iletişim , chat bölümleri ile iletişimi arttırıp, etkileşim sağlayabilirsiniz.

Güvenilirlik:

İnternette her şey sadece bir tık ötede.  Bu noktada sanal dünyadaki rakipleriniz, gerçek dünyadaki rakiplerinizden çok daha fazla.  Bu nedenle müşteri hizmetleriniz çok çok iyi olmalıdır. Her zaman harekete geçmeye hazır, faydalı cevaplar ve doğru çözümler sunabilecek bilgi ve yeteneğe sahip olmalıdırlar. Ayrıca sitenizdeki bilgilerin güncelliği, varsa fiyatların doğruluğu çok önemlidir. İnternet siteniz karmaşık olmamalıdır. Basit, istenileni sunan bir web siteniz olmalı. Ve en önemlisi hızlı bir sunucuya sahip olmalısınız. Kimse yüklenmesi için uzun süre bekleyen bir web sitesini ziyaret etmek için saniyelerce beklemeyecektir.

Pekiştirme:

İnternette vereceğiniz reklamları, yapacağınız çalışmalarının tümünü, Gerçek dünyadaki reklam ve bilgilendirme çalışmaları ile destekleyerek zihinlerdeki ve kalplerdeki yerinizi pekiştirin.  Unutmayın “Gözden ırak olan Gönülden de ırak olur.”

Gizlilik:

Applied Research &  Consulting’in yaptığı bir araştırmada çeşitli yaş gruplarından 5’erli gruplar oluşturularak 550 kişiye online markalarla ilgili sorular yöneltilmiştir. Bu soruların yanıtları Advertising Age’in Interactive Future ekinde yayınlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre internet kullanıcıları açısından markada en önemli özellikler şu şekilde sıralanmıştır:

– Gizlilik(Secure)

– Güvenilirlik(Trustworthy)

– Kullanışlılık (Convenient)

– Özel Olması (Private)

– Hız (Fast)

13-17 yaş arasındakiler, 36-55 yaş arasındakiler ile 55 yaşın üzerindekilerin ortak görüşü bir markadaki en önemli faktör gizliliktir. Online Dünyada hepimiz ister istemez birçok kişisel bilgimizi paylaşmak zorunda kalırken, en güvendiğimiz site bile olsa, ilk paylaşımda her zaman içimizde bir kuşku oluşur.  Bir müşteri İnternet sitenizde sizinle bilgilerini paylaştığında,  bunları başka kişi ya da kurumlarla paylaşmayacağımıza taahhüt vermeli, güven kazanmalısınız ve en önemlisi bu gizlilik sözünüzü tutmalısınız.

Unutmayın, marka olmak demek söz vermek ve bu sözü yerine getirmek demektir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu