Web siteniz mobil uyumlu mu
İnternet haritası
İnternet

Ülke ve sitelere göre düzenlenmiş acayip bir internet haritası

İnternet, ucu bucağı olmayan sanal alem, her geçen dakika genişlemeye devam bir evren… Tıpkı gökyüzündeki milyarlarca yıldız gibi…

İnternet aleminin koca bir galaksi, bir yıldız kümesi gibi olduğunu düşünen yaratıcı beyinler, ‘internet-map.net‘ adlı siteyi hazırlayarak, interneti dev bir galaxy, web sitelerini birbirine benzer özelliklere göre kümelenmiş gezegenler olarak gösteren  eğlenceli bir harita hazırlamışlar.

İnternet-map.net adlı site aslında bir internet haritası. Tıpkı diğer  haritalar gibi…

Ancak diğer haritalardan farklı olarak nesneleri konumuna göre göstermiyor.  Diğer  sanal haritaların da aksine üzerinde gösterilen nesneler birer  yüzey üzerinde ve aynı hizada da  değil.   Matematiksel olarak konuşursak, İnternet haritası,  internette web siteleri arasındaki bağlantıların iki boyutlu bir sunumu.

Haritada siteler ziyaretçi trafik oranlarına göre büyüklükleri değişen daireler ile gösteriliyor.  Daireler arasındaki mesafe ise kullanıcıların bir siteden diğerine geçiş sıklığını gösteriyor.

Ülkelere göre haritada yer alan toplam web sitesi sayıları

internet-haritası ülkelere göre yer alan toplam site sayısı

Dairenin büyüklüğü o ülke için tüm çevrelerin toplam boyutudur.

Harita hazırlanırken 2001 yılının son internet verilerinden faydalanılmış (özellikle de Alexa’ nın verilerinden ) 196 ülkenin 2 milyondan fazla  internet sitesinin yer aldığı bu harita üzerinde ülke adı ve web sitesi adı girerek arama yapabiliyorsunuz.

Bu eğlenceli siteyi ziyaret etmek için tıklayın : İnternet-map.net 

 

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu