Web siteniz mobil uyumlu mu
hacker etiği
İnternet

Hacker Etiğinin 7 ilkesi

Google birkaç gün önce, Google, bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Pwnium hackleme yarışmasında yeni işletim sistemi Chrome OS’u hacklemeyi başaranlara, 100.000 ila 150.000 dolar arasında değişen para ödülleri vereceğini duyurdu.

Bende Hack ve Hacker kavramları bu kadar gündemdeyken Hackerlığın tarihinden ve etiğinden bahsetmek istedim. Gazateci STEVEN LEVY, sadece kişisel bilgisayarları ( ve zamanla interneti) değil, onunla birlikte gelen özel sosyal değerler sistemini de yaratan dağınık alt kültürün tarihinin ortaya konduğu Hackers: Heroes of the Computer Revolution (Hackerler : Bilgisayar Devriminin Kahramanları) adlı kitabını 1984’te yayınlamıştı.  Ve Kitapta Günümüzde de hala geçerli olduğunu düşündüğüm “hacker etiği”nin yedi ilkesini listeledi :

Hacker Etiği

  1. Bilgisayara- ve size dünyanın nasıl işlediği hakkında bir şeyler öğreten herhangi bir şeye – sınırsız ve bütünsel erişim olmalı.
  2. Teknoloji ile insanlar arasındaki engeller kalkmalı!
  3. Tüm Enformasyon özgür (free)  olmalı.
  4. Otoriteye güvenme– ademi merkeziyetçiliği  destekle.
  5. Hackerler yaptıkları hacking ile değerlendirilmelidir, eğitim dereceleri, yaş, ırk veya konumlarıyla değil.
  6. Bilgisayarlarda sanat ve güzellik yaratılabilir.
  7. Bilgisayarlar yaşamı iyileştirebilir.
1959’a kadar dayanan üçüncü şık, ilk olarak MIT’nin Teknoloji Modeli Demiryolu Kulübünden (TMRC) Peter Samson tarafından ortaya atıldı. TMRC, şimdiye kadar bir araya gelmiş en tuhaf ve en anti-sosyal insan grubuydu. Bu grup Wikipedia’da şöyle anlatılıyor: 
Kulüp iki gruptan oluşuyordu: Model ve düzenleme üzerinde çalışanlarla Sinyal ve Güç Alt komitesini oluşturup trenlerin çalışmasını sağlayan devreleri yaratanlar. İkinci grup, birçok argo sözcüğün yanı sıra “hacker” terimini yaygınlaştıran ve daha sonra bilgisayarlara ve programlamaya geçen kişilerdi. Önceleri, 26. Binadaki milyonlarca dolarlık ana sunucu IBM 704 ile ilgilendiler ama ana sunucuya erişim ve zaman, daha önemli kişilere ayrılmıştı. Grubun bilgisayarlarla asıl uğraşmaya başlaması, eski bir üye Jack Dennis’in onları, Lincoln Laboratuarı’ndan uzun vadeli kiralanmış olan üç milyon dolarlık TX-O ile tanıştırmasıyla gerçekleşti.
Grup, TX-O’nun bulunduğu mekanı, başka birisinin gelmemesini ümit ederek gece geç vakitlere kadar sahipleniyordu.
Okuduğunuz üzere, HAcker’lığın tarihi dünyada 1950’lere kadar dayanıyor. Ülkemizde ise son birkaç yılda konuşulmaya ve tanınmaya başlamış olan bir misyon hackerlık.
Türkiye’de Hacker’lık üzerine bir fıkra;
SAYIN MESAJI ALAN KISI,Su anda pir Laz virüsü almis puluniysunuz..

Biz, Trabzon – Türkiye’de henüz yeterli teknolojik
imçanlara sahip
olmatuumuzdan, pu bir MANUEL virustur.!!

Lütfen, çendi hard disçinuzdaki püdün dosyalari çendinuz
silerek yok edinuz
ve bu maili bilduunuz herçese cönderinuz!!

Pize yardimci olduunuzdan dolayi çok teseççür ederuz.

Hacker
Temel

Lazlara özel not: Bu bir saka e-mailidur. Bu maile uyup da
hard disçinuzdaki tosyalari silmeyunuz..

Yazar : Reyhan Açıkelli (Kaynakça; Chris Anderson “Bedava” Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu