Web siteniz mobil uyumlu mu
domain alma
İnternet

Domainin Uzantısı çok mu önemli?

Domain Name (Alan Adı); Bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Her Ne kadar eskisi kadar olmasa da hala İnternette  ilk sayfada yer almak  için çok önemli bir kriter olarak görülen alan adları, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından  1-10 yıl arasındaki süreçlerde tescil edilirler.

En az bir yıl olarak kayıt ettirebileceğiniz  alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir.  Eğer belirtilen süre sonunda alan adınızı yenileme yapmazsanız  Alan adınız 10 gün içinde kullanıma kapatılır.  Yaklaşık 45 gün kimse tarafından kayıt edilemez. Daha sonra tekrar isim serbest kalır. Ve ilk gelen alır mantığı ile tekrar tescil edilebilir.

Alan adı denince aklımıza ilk başta “com”  daha sonrasında net ve org gelse de, Dünya genelinde  farklı hizmetlerin ya da farklı ülkelerin kullanımı için açılan 50’den fazla üst seviye alan adı vardır.

Ancak sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi almak istediğimiz domain’in “com” uzantısı dolu ise hangi alan adını alacağımız konusunda kararsız kalmamızdır.

Genelde Seo açısından önemi göz önüne alınarak ikinci tercih net ve üçüncü tercih org olur. Ancak arama motorlarının Seo uygulamalarında yaptığı değişikliklerle, domain adı artık Seo’da eskisi kadar etkili değil. Buda artık domain seçimi yaparken uzantı konusunda bizleri daha özgür bırakıyor.

Seo için, Web sitesinin içeriği ve Sosyal medyadaki başarı ve SEM çalışmaları domainin anahtar  kelime olmasından  daha etkli.  Ancak domain uzantısından daha çok dikkat edilmesi gereken başka bir konu gündemde, Alan adının akılda kalıcı olması!

Başarılı bir Sosyal Medya ve Sem çalışması için domain ismi akılda kalıcı ve jenerik isimlerden seçilmeli bu konuda en başarılı örneklerden bir kaçına bakacak olursak;

“com,com, nokta com, markafoni.com” jingle’ı ile “MARKAFONİ”

“Yakala.co”

“sosyalmedya.co”

“web.tv”

domain almaAlan adı Seçerken Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  • Alan Adı çok uzun olmamalıdır.
  • İşinizi anımsatmalı ya da markanız varsa marka adınız olmalıdır.
  • Uzantısı ile uyumlu olmalıdır.
  • Ve son olarak alan adınızı aldığınız yere dikkat etmelisiniz. Alan adınızı,ICANN’e kayıtlı olarak yapan, Domain firmalarından kendiniz almalısınız. 
Yazar : Reyhan Açıkelli (Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu