Web siteniz mobil uyumlu mu
alan adı
Güncel

Alan adı Seçiminin SEO’ya etkisi

Web sitesi kuracakların aklına takılan en önemli soruların başında seçmeleri gereken alan adı ile ilgili sorular vardır.

+ Anahtar kelimelerden oluşan bir alan adı mı seçilmeli?

+ Alan adı anahtar kelime içermeli mi?

+ Alan adı uzantısı ne olmalı?  vb.. soruların yanıtlarını paylaşarak Alan adı Seçiminin SEO’ya etkisini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle alan adı seçiminin SEO‘ya %100 etkisi var veya yok diyemeyiz. her ikisi içinde %100 yanlış diyemeyiz. Örneğin anahtar kelime ile birebir işleşen alan adları EMD algoritmasından etkilenebilirler.

EMD algoritması nedir?

EMD (Exact Match Domain) algoritması anahtar kelime ile tam eşleşen alan adları üzerine inşa edilmiş genellikle spam içerikli siteleri etkiler. Bu algoritmadan etkilenmemek için web sitesinin içeriklerinin benzersiz, güncel ve kaliteli olması önemlidir.

Aslında her durumda içeriğin güncel, benzersiz ve kaliteli olması çok önemlidir. Eğer hem içeriğiniz uygun hem de alan adınız anahtar kelime içeriyorsa bu SEO’ya olumlu etki edecektir. Öte yandan eğer içeriğiniz kalitesiz, spam ağırlıklı ise bu durumda  anahtar kelime içeren domain kullanmanız SEO için etkili olmayacaktır.

Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

+ Alan adının tamamının anahtar kelime olması yerine alan adının anahtar kelime içermesi daha doğru bir tercihtir. Domain içerisinde site ana konusunun geçmesi fayda sağlar.

+ Alan adının farklı uzantılarının kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek gerekir, sizden çok farklı amaçlarla kullanılmış olan farklı uzantılı alan adları sizin için sorun teşkil edebilir.

+Çok uzun alan adları akılda kalıcı olmaz. Kısa en fazla iki kelimeden oluşan alan adlarını tercih etmeniz önerilir.

+ Malumunuz alan adları belirli sürelerle kiralanır, süresi bitiminde yenilenmeyen alan adları boşa düşer. Bu nedenle alan adının backlink sahibi olup olmadığı kontrol edilmelidir.  İşinizle alakasız, yanlış backlinkleri arama motoruna bildirerek temizletebilir ancak bu sizin için zaman kaybı olacaktır.

+ Alan adı uzantılarının SEO’ya direkt bir etkisi yoktur. Ancak .com uzantıları en çok tercih edilen ve en akılda kalıcı uzantılar olduğu için birinci tercih sebebi olmalıdır.

+ Sadece Türkiye’ye yayın yapacak bir alan adı için tavsiye edilen alan adı uzantısı .com.tr‘dir.

Alan adı uzantılarının SEO’ya etkisi konusunda en sık karşılaştığım soruları yanıtlamaya çalıştım.  Bu sorular dışında aklınıza takılan soruları yorum olarak yazıp, iletebilirsiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu