Web siteniz mobil uyumlu mu
Alan adı nedir | Marka-marka.org
İnternet

Takip ettiğiniz Alan adını Otomatik Satın Alın!

Diyelim ki bir alan adı almak istiyorsunuz fakat daha önce alınmış olduğu için beklemeniz gerekiyor. O alan adını düşer düşmez sizin yerinize alacak bir hizmete ne dersiniz?

Diyelim ki almak istediğiniz bir alan adı var “www.abc.com” ve bu alan adı daha önceden alınmış. Bu abc.com’un yenilenme tarihi ise 11 ağustos 2012 olarak görünüyor. Bu alan adını almak için süresinin dolmasını mı bekleyeceksiniz? Tarihi hatırlamak için bir sürü yere not mu alacaksınız?Ya bir başkası sizden önce davranıp alırsa?  Ya da tüm bunları bir kenara bırakıp Back Order sistemini kullanabilirsiniz..

Back Order Nedir ?

Back Order  bize önceden kayıt, erken kayıt imkanı sağlar.Yani düşecek domainler’in belirli kuruluşlar aracılığı ile adımıza önceden alınmasıdır. Domain satan firmalar üzerinden süresi dolmaya yaklamış(Expired) silinme (Pending Delete) süresinde bulunan domainlere teklif verdiğiniz takdirde backorder yapmış olursunuz.Backorder sistemi normal alan adı kaydına göre daha pahalıdır. O zaman neden Back Oder’a Yöneliriz?

Backorder firmalarını farklı kılan nedir ?

Aslında herkes  boştaki domain ücretini ödeyerek  almayı hedefler. Kim  15-20 TL arasında bir domaini alma şansını bulduğu halde, 80-100 lira arasında bir ücret ödemeyi ister ki ? Ve Aslında backorder’da domain fiyatları açık artırma özelliği nedeniyle binlerce dolara kadar çıkabiliyor.Buradaki asıl nokta, kişilerin backorder’a girmeden domaini yakalama ihtimalin düşük bir oran olmasıdır.

Peki,Neden backorder’a girmeden pendingdelete süresündeki (süresi dolmuş ve yenilenmemiş ancak silinmesi için bekleme süresi devam eden)bir domaini alma ihtimali düşüktür ?

*Register firmaları,bizlerden her zaman için bir adım öndedir.

*Domain silindikten saniyeler sonra otomatik olarak backorder kuruluşları domaini tescilleyebilir. Kim  Domainin Düşeceği tam saati bilebilir ki? Burada dakikalardan ziyade saniyeler çok önemli bir yer tutar.

*Domain veri tabanı olarak adlandırdığımız Whois servisleri malesef her an güncellenmemektedir.Domain’in silindiğini veya domain üzerindeki değişiklikler 1-2 günlük bir süreç sonrası bizlere lanse edilmektedir.

* Hiç birimiz robot değiliz sanırım.Domain’in tam düşeceği zamanda durmadan sayfayı yenileyerek domaini tescilleme olasılığımız yok! olsa bile %1 şanştır. 🙂

Backorder’da kazanma şansımızı etkileyecek olan faktörler nelerdir ?

Backorderda kazanma tamamen sizin tecrübenize veya bütçenize bağlı olmakla beraber, düşecek olan domainin(backorder yaptığınız) hangi firma ile registrar edildiğini öğrenerek o firma ile hangi backorder firması ile ortak bir anlaşma içerisinde ise oraya yönelmek her zaman için +1 puan değerindedir.Şansımızı bir nebze artırırki backorder’da şans önemli bir faktördür..

Hangi backorder firması ile çalışmalıyım?

Backorder firmalarını olumlu ve olumsuz yönlerini incelemek gerekirse,En bilinen firmalar olarak Godaddy,Pool ve Snapnames’ı inceleyelim.

Godaddy.Com

Pool ve Snapnames karşısında şansının az olduğu söyleniyor. İlk backorder yapan kazanır mantığını benimseyen godaddy’de olumlu olarak Herhangi bir backorder firmasında kayıt yapılmamış ise burayı kullanarak ( tabi ilk başvuruyu siz yaptıysanız) kazanabilirsiniz.

Her backorder için sabit bir fiyat 18.95 $ ödüyorsunuz ama kazanma garantisi vermiyor. Başka seçenek Backorder için aylık üye olabilirsiniz. Ücreti 29.95$ ve her kazandığınız backorder için sadece domain kayıt parası ödüyorsunuz 8.95$

Olumsuz yönleri; Paranızın İade Edilmemesi.Yani backorderda kazanamazsanız paranızı iade etmiyor,hakkınızı gizli tutuyor.Başka 1 domain için backorder’da kazanana kadar bu imkanı sizlere veriyor.

Pool.Com

Backorder konusunda favorilerden birisi olarak görülüyor.Domain backorder ücreti snapnames gibi pahalı olmasına rağmen( 60 $ ) Kazanma oranınız oldukça yüksektir.Snapnames mantığını uyguluyan pool.com’dan kazandığınız backorder için domainleriniz 3 günlük bir açık artırım süresine giriyor. 3 Günün ardından en yüksek teklifi veren domaini kazanmaya hak sahibi oluyor.

Eğer sizden başka teklif veren yok ise 60$ ücret karşılığında domaini siz kazanıyorsunuz. Pool.com u diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise 25 tane register firması ile ortak bir çalışma içerisinde olması ki bu da domain kazanmada diğer rakiplerine göre önemli bir avantaj.

Snapnames.com
Backorder konusunda en tanınmış isimdir. Pool.com ile aynı özelliklere sahiptir. 65 $ verildiğinde bellir bir süre sonra düşecek domaini takip listesine(sepetinize) eklenir ve domaini ilk ekleyen kimse domain düştüğünde direk olarak o kişinin üzerine geçer.

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu