Web siteniz mobil uyumlu mu
google loon projesi | marka-marka.org
Google

Google’dan herkes için internet

Google’ın geçtiğimiz sene başlattığı Loon Projesi hız kesmeden devam ediyor.  Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun üçte ikisinin hala internet erişimi yok. ve  Loon projesinin amacı, internet erişimi olmayan ülkelere de ücretsiz internet erişimini sağlamak.

Loon nasıl çalışıyor?

Loon projesinde internet erişimi balonlar üzerinden sağlanıyor. Tamamen güneş enerjisi ile çalışan devasa internet balonları , atfmosferde 20.000 km uzağa atılıyor ve hava koşulları(rüzgarlar) ile dünyanın etrafında dolaşarak internete bağlı olmayan bölgelerin de interenete bağlanmasını sağlıyor.

Kullanıcılar balon ağına binalarına kurdukları özel bir anten aracılığıyla bağlanabiliyor. Sinyaller balonlar arasında aktarılarak tüm dünyaya ulaştırılıyor.
Özellikle dağlık alanlar, ormanlık bölgeler vb… internet erişimin zor olduğu yerlerde, doğal afetlerde bu projenin insanlığa fayda sağlaması hedefleniyor.

Loon Projesi ne zaman başladı?

proje 2013 yılının haziran ayında Yeni Zelanda´da havaya bırakılan 30 balon ile denenmeye başladı.

Loon Projesinde bir rekor!

Google’ın internet projesi loon bir rekora imza attı. Önceden yapılan hesaplar ve simulasyonlar sonrası 33 günde dünyayı dolaşması beklenen Google balonları, beklentileri aşarak sadece 22 günde tur atmayı başarmış durumda.

Loon projesi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu