Web siteniz mobil uyumlu mu
Güncel

Dijital çağ’ın iki yeni sihirli ürünü

Giyilebilir teknoloji.

Bir zamanlar sadece  askeri teknoloji olarak karşımıza çıkıyordu.

Artık hayallerimizi zorlayan, sihir niteliğinde günlük hayatımızı kolaylaştırıyorlar.

Parmağımıza taktığımız bir yüzükle sanki sihir yapar gibi, etrafımızdaki eşyaları kontrol edebiliyoruz.   (http://bit.ly/1fHD38V) Gözümüze taktığımız gözlük; hem telefon, hem kamera, hem navigasyon, hem internet ve daha fazlası olabiliyor.

Dijital çağ’ın sihirli ürünleri olan giyilebilir teknolojideki gelişmeler insanı büyülüyor. İşte bu büyülü ürünlerden yeni karşımıza çıkan iki örnek:

‘Lechal’ Akıllı Ayakkabılar

lechal akıllı ayakkabı

Akıllı Ayakkabı

Lechal hintçe ‘ ‘beni oraya götür’ anlamına geliyor.  Hintli girişimcilerin geliştirdiği akıllı ayakkabı, cep telefonuyla iletişim kuruyor ve titreşim özelliği sayesinde hangi yöne dönmeniz gerektiğini haber veriyor. Tıpkı bir navigasyon cihazı gibi Google Maps’ten gideceğiniz yolun rotasını çekiyor.

Ducere Technologies tarafından geliştirilen Lechal akıllı ayakkabı belki de görme engelliler için bir devrim niteliğinde…

Ayakkabıyı giyip gerekli ayarları yaptıktan sonra Sağ ayağınız titriyorsa sağa, sol ayağınız titriyorsa sola dönüyorsunuz. Bu kadar basit.  Ayrıca bu akıllı ayakkabılar ne kadar kalori yaktığınızı da hesaplıyor, telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda size haber veriyor, yeni bir yeri ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken yerler hakkında öneriler sunuyor.

‘Daqri’ Akıllı Baret

Akıllı Baret Daqri

Akıllı Baret

İş kazaları sadece ülkemizde değil, tüm dünyada çözülmesi gereken en büyük sorunların başında geliyor.  Los Angeles merkezli bir  firma tarafından artırılmış gerçeklik uygulaması olarak geliştirilen akıllı baretler,  sahada çalışan mühendisler ve mavi yakalı işçiler için geliştirmiş. Kask üstünde saha  navigasyonu sağlayan, işçilere değiştirmesi gereken parçaları gösteren, değer kontrollerini yapmalarını sağlayan, çalışanların atanmış görevlerini gösteren uygulamaları bulunuyor. Kameralar sayesinde yapılan işler kameralar aracılığıyla kayıt altında tutulabiliyor.

Giyilebilir teknoloji bakalım hayatımıza daha ne artılar kazandıracak… İnsanlığın yaşam kalitesini arttıracak yepyeni sihirli ürünlerin arifesindeyiz. Zihninizi açık tutun!

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu