Web siteniz mobil uyumlu mu
Araştırma

Bitcoin hakkında merak edilenler

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Noktadan sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Dünyadaki resmi  para birimlerine sanal bir alternatif olan Bitcoin, her türlü spekülasyon ve belirsizliklere rağmen yükselişini sürdürüyor. Bitcoin kullanan yerler he geçen gün biraz daha artıyor.  Ülkemizden Bitcoin ile ilgili Google arama trendlerine baktığımızda kasım 2013’ten beri gösterilen bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu ilginin giderek artacağını tahmin ederek Bitcoin hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizin için derledik:

Google trends verilerine göre Türkiye'den son 1 yılda Bitcoin ile ilgili yaılan arama grafiği

Google trends verilerine göre Türkiye’den son 1 yılda Bitcoin ile ilgili yaılan arama grafiği

 

Bitcoin Ne Zaman Kuruldu?

Temelleri 2008 yılında atılmaya başlandı  ve Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti.

Bitcoin’in kurucusu Kimdir?

Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur.  Ancak bu gerçek ismi değildir. Bununla beraber Nakamoto’nun aslında George Washington Üniversitesi’nden Nick Szabo isimli bir akademisyen olduğu iddia edilmektedir. Ancak bu konuda kesin bir bilgi yoktur.

Bitcoin’in Genel Özellikleri?

Nakamoto, Bitcoin miktarının 21 milyonu geçmeyeceği şartını koymuştur. Ocak 2014 itibari ile dünya çapındaki Bitcoin sayısı  12 milyondur.  Bitcoin’in 2009 yılında kullanılmaya başladığındaki değeri  1 dolar için 1,309,03 Bitcoin idi. 22 Temmuz 2013 te ise dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolardı.

Bitcoin 8 basamağa kadar bölünebiliyor. Yani 0.00000001 Bitcoinlik işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoinler herhangi bir merkezden üretilmezler. Nakamoto belli sayıda Bitcoin üretip bunları kullanıma sunmuştur.  Ayrıca isteyen herkesin belli yazılımları kullanarak bilgisayar yardımı ile Bitcoin üretebileceği bir yöntem bulunmaktadır.  Üretim karmaşık matematiksel hesaplamalar gerektirdiği için ve yazlım bilgisi gerektirdiğinden dolayı zordur. Bu üretim faaliyeti için ciddi bir zaman ve emek harcamak gerekir. Bu bakımdan üretim yerine insanlar genelde gerçek para ile Bitcoin satın almayı tercih etmektedirler.

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Bittorent  ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin hakkında en merak edilen sorulardan birisi  güvenli olup olmadığıdır.  Bitcoin güvenliği için Block Chain adı verilen bir yöntem kullanılır. Üretim yapmak isteyenler Block Chain dosyasını indirir. Güvenliğin bir kısmı bu zincir dosya ile sağlanmaktadır.

Bu dosyanın amacı mükerrer Bitcoin üretimlerini engellemektir. Ayrıca bütün işlemler kullanılan açık kaynaklı yazılım ile kontrol edilmektedir. Ancak bu kadar önleme rağmen Bitcoin de siber saldırıların hedefi olmaktan kurtulamıyor. 2010 yılında sistemdeki bir açık yüzünden 184 milyar Bitcoin üretildi ve bunun fark edilmesiyle beraber bütün sahte Bitcoinler silinip bu konuda ciddi önlemler alındı.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin’de sahip olunan paralar sanal cüzdan adı verilen yazılımlar yardımı ile saklanır. Cep telefonu ya da bilgisayarda bulunan bu sanal cüzdanların mutlaka şifrelenmesi gerekir. Bitcoin’in en çok tercih edilen özelliği bu cüzdanların bir isme bağlı olmamasıdır. Yani paraların gerçek sahibinin kim olduğu belli değildir. Ancak bu Bitcoin’in anonim olduğu düşüncesini akla getirmemelidir. Yapılan bütün işlemler kayıt altına alınmaktadır. Hangi cüzdandan hangi cüzdana ne kadar para transferi yapıldığı takip edilir. Ama bu takip isim bazında değil cüzdan bazında yapılmaktadır. Bitcoin ile yapılan alışverişlerde para transferi de bu sanal cüzdanlar arasında yapılır.

Cüzdanın sanal olması beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Örneğin  Paraların kendi kendine kaybolduğu durumlar oluşabilir. Ayrıca güvenli bir şifreleme yapılmazsa telefon ya da bilgisayara girebilecek sanal saldırganlar bu paraları çalabilir. Merkezi bir otoriteye bağlı olmadığı için bu gibi durumlarda mahkeme ya da benzeri ceza verecek kurumlara başvuru yapılamamaktadır. Merkez bankaları ve ülkeler bu parayı resmi olarak tanımamaktadır.

Bitcoin’ler siber suçlara davetiye mi çıkarıyor?

Bitcoin ile ilgili oldukça sert eleştiriler mevcut. Özellikle Bitcoin’in teorik olarak anonim olması, işlemleri kimin yaptığının isim anlamında gizli olması bu paraya yasadışı iş yapanların da ilgi duymasına yol açıyor. 2013 yılı Ekim ayında FBI tarafından düzenlenen operasyonla Silk Road adı verilen internet sitesi yasadışı faaliyetleri yüzünden kapatılmıştır.. Site ödemelerinde sadece Bitcoin kullanıyordu ve silahtan uyuşturucuya kadar herşey satılıyordu. Her ne kadar Silk Road kapatılmış olsa da farklı şekillerde bu tip alışverişlerin halen sürdüğü düşünülüyor. İlgilenenler için bu konuda FBI’ın yayınladığı ve internete sızdırılan kapsamlı bir rapor mevcut.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Sanal bir para birimi olarak internette yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca dünyada bazı fiziksel mağazalarda da Bitcoin geçerli. Ancak ülkemizde bu para birimi gerçek alışverişlerde çok fazla kullanılmıyor. Çevrimiçi mağazalarda da aynı durum söz konusu.

Bitcoin Harcanabilecek Yerler :

Chess.com: Online satranç.

Btctrip: Uçak biletleri.

Flattr: Mikro yardım sitesi.

LafPill: Komedyenlerin kendi stand-up gösterilerini sattıkları bir site.

EarthVPN: Türkiye’de de sunucuları bulunan VPN hizmetleri şirketi.

CCIHosting: Offshore Web Hosting.

FiveDiamondDelicacies:  Mantarlar, yer mantarları, doğal mantarlar ve diğer mantar ürünleri. Dünyanın her yerine gönderimleri var. Bitcoin için %20 indirimli.

Certified Hosting Solutions: Web Hosting.

digital-tunes: Müzik sitesi (Drum&Bass, Dubstep ve Bass türlerinde)

OkCupid: Arkadaşlık sitesi.

TheVaporStation: Elektronik sigaralar.

Club Parker: Özel tasarım tıraş bıçakları.

Server Astra: Sunucular.

spendbitcoins: Bitcoin harcanabilecek yerleri listeleyen bir başka sayfa.

Rocketcases: IPhone kılıfları.

Amagi Metals: Değerli metaller (altın, gümüş)

3DP 4 BTC: 3 Boyutlu yazdırılan nesneler.

Bitcoin kullanabileceğiniz daha fazla yer bilgisi için bu linki tıklayın: http://bit.ly/1qC8Un8

1 Bitcoin’in Değeri Ne Kadar?

Değişken bir değere sahip olan para birimi  bugün itibari ile 1 Bitcoin 435 USD ( 14Mayıs 2014) ve 1 Bitcoin 916 TL olarak işlem görmektedir.

Türkiye’de de Bitcoin ticareti yapılıyor ve isteyen istediği gibi bu parayı satıp, alabiliyor. Ancak dünyanın diğer ülkelerindeki durumun aksine Türkiye’de gerçek alışverişlerde bu para birimi çok yaygın değil. Ayrıca Bitcoin sahibi olanlar ellerindeki paraları gerçek para birimlerine çevirebiliyor. Bunun için komisyon karşılığı dönüşüm yapan siteler bulunuyor.
BTCTurk.com adlı site Türk Lirası ile takas yapabileceğiniz Bitcoin borsası olarka faaliyet gösteriyor.

Resmi olarak tanınmıyor

Kara para aklamak için de kullanıldığı düşünülen Bitcoin, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde resmi olarak tanınan bir para birimi değil. Konuyla ilgili bir açıklama yapan BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu), bu para biriminin denetiminin mümkün olmadığını hatırlatarak, Bitcoin ticareti yapanların alacakları riskin kendilerine ait olduğunu ifade etti. Ayrıca BDDK spekülasyona açık bir para birimi olarak tanımladığı Bitcoin konusunda vatandaşları da uyardı. Dünyanın birçok ülkesindeki finans kurumları da Bitcoin konusunda kullanıcıları uyarıyor. Devletlerin gözünde resmi bir değeri olmayan bu para birimi ile ilgili ‘herkes aldığı riskten kendi sorumludur’ uyarısı yapılıyor.

Kontrol yok, muhatap da yok 

Bitcoin’in sıradan para birimlerinden en önemli farkı merkezi bir otorite ya da kuruma bağlı olmamaması. Bu ‘bağımsız’ durum beraberinde bazı riskler de getiriyor. Sanal cüzdanından paraların kendi kendine gittiğini iddia edenlerin bulunduğu bir ortamda böyle bir sorun için başvurabileceğiniz bir kurum da yok. Çünkü bu para biriminin muhatabı bulunmuyor. Gerçek dünyada dava açsanız bile suçlayacak bir kimse yok.

Farklı alternatifler de var

Günümüzde en çok bilinin dijital para birimi olsa da Bitcoin’in farklı alternatifleri de bulunuyor. Bitcoin’in geldiği noktayı gören farklı girişimciler Feathercoin, Peercoin, Namecoin ve benzeri isimlerle yeni para birimleri oluşturuyorlar. Ancak bu birimlerin hiçbiri şu aşamada Bitcoin’in kazandığı başarıyı yakalamış değil.

Hızla yükselen bir değer olan ve gerçek para birimleri ile yarışan Bitcoin birgün dünya çapında resmi kullanıma girer mi bilinmez. Fakat bu para birimi üzerinde çok konuşulan ve bolca spekülasyon yapılan bir konu olmaya devam edecek.

Para biriminin websitesi: http://www.bitcoin.com

Türk Bitcoin Borsası: https://www.btcturk.com

Kaynaklar: aljazeera.com.tr – wikipedia.org – eticaretmag.com – bitcoin-tr.com

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu