Web siteniz mobil uyumlu mu
Twitter

Twitter’ın hayalet kelimeleri

Eğer Twitter’da bu kelimeleri yazarsanız, hiç de beklemediğiniz bir sürprizle karşılaşacaksınız.

Yazdıkları bazı tweet’lerin yayınlanmak yerine uçup gittiğini fark eden kullanıcılar, eski Gizmodo yazarı John Herrman’ın yardımıyla sebebin Twitter’ın SMS hizmeti olarak tasarlandığı dönemlerden kalma komutlar olduğunu keşfettiler.

Örneğin İngilizce’deki “Get” fiili ile başlayan bir tweet, yayınlanmak yerine, arkasından gelen kelimeye kullanıcı ismi muamelesi yapıyor ve eğer böyle bir kullanıcı varsa onun son tweet’ini ekrana getiriyor. Diğer bir deyişle, eğer evde oturmuş “Get Shorty”yi seyrediyor ve bunu illa duyurmak istiyorsanız, girişiminiz, kullanıcı Shorty’nin son tweet’ini görüntülemekle sonuçlanabilir. (“Başka film mi kalmadı?” derseniz, siz de haklısınız.)

Komutlara birkaç örnek vermek gerekirse:

-WHOIS [kullanıcı adı] – Twitter’da herkese açık profile sahip bir kullanıcının profilin ekrana getiriyor. Komut “w” olarak kısaltılabiliyor.
-HELP veya INFO – Bu komutlar Twitter’da size yardımcı olacak ipuçlarının görüntülenmesini sağlıyor.
-GET [kullanıcı adı] – Yukarıda açıklamasını yazdığımız bu komut, “g” olarak kısaltılabiliyor.

Twitter’daki diğer gizli komutları görmek istiyorsanız haberin devamı için tıklayın

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu