Web siteniz mobil uyumlu mu
gömülü tweet
Twitter

Twitter’ı tanımak ve Twitter’da Tanınmak!

“Yazıyı okumadan önce; Bu makale Twitter hesabım var ama kimse beni takip etmiyor!, Twitter’da hesap açtım şimdi ne olacak? Facebook kadar eğlenceli değil! Diyen kullanıcılara yönelik yazılmıştır.” 🙂
Twitter 2006 yılında kurulan ve kullanıcılarına 140 karakterle sınırlı metinler yazma imkanı veren bir mikro blog sosyal paylaşım sitesidir. Twitter deyimiyle bu metinlere, “tweet” yani “cıvıldama” denir.
Ülkemizde tanınması ve yaygınlaşması, Hilal Cebeci’nin Pampiş adını verdiği takipçilerine birbirinden ilginç seksi fotoğraflarını paylaşması ile olsa da; Twitter’ın Dünyada kullanımı Arap Baharına katkı sağlayacak kadar etkindir.
Facebooktaki gibi arkadaş sistemi değil de takipçi sistemiyle çalışması popülaritesini her geçen gün arttırmaktadır.

Bazı Önemli Twitter Kısaltmaları :

Trending topic (TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana denir. Kısaltması TT’dir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır ve kullanıcılar kendilerine göre bu TT listelerini il bazında ya da Ülke bazında özelleştirebilir. Ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir listede vardır.
Friday Follow (FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır. Şeklinde bir dünya uygulaması olsa da Twitter’da olan herkes , “Takip edeni takip ederim, hadi takipleşelim. “Tweetleri ile haftanın her günü ve günün her saati karşılaşacaktır.
Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweet’ini sizin takipçilerinizde görsün diye tekrar tweetlemenizdir . Retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesini sağlarsınız.
Direct Message (DM): Bir nevi e-maildir. Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu mesajı işaret eder. Profilinizdeki mektup işaretli olan bölümden okuyabilirsiniz. Takipçileriniz görmez size özeldir.
Mention (@..) : Kelimenin Türkçe karşılığı “bahsetmekten” gelir. Herhangi birinden bahsetmek için “@” işareti ile birlikte o kişinin profil adını yazarsınız. Ör: “@markamarkaorg;….” Şeklinde tweet attığınızda benden bahsetmiş olursunuz.

Twitter’da Takipçi Kazanmak :

Twitter kullancılarının belkide en çok istedikleri şey takipçilerinin fazla olmasıdır. Bunun için farklı internet sitelerinde bir çok yazı yazıldığı için konuyu fazla uzatmayacağım. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken birkaç önemli noktaya değineceğim.
1) Çok ünlü bir marka ya da kişi değilseniz. Ben kimseyi takip etmem herkes beni takip etsin triplerine girmeyin! Twitter’da takipçi kazanmak arkadaş kazanmak gibidir. Tek taraflı arkadaşlık olmaz.
2) Takipçi kazanmak için para ödemeyin. Bu tarz sistemler genelde gerçek olmayan bilgisayar yazılımlarını size takipçi olarak verecektir. Unutmayın;
3) Ne kadar takipçiniz olduğu değil. Ne kadar etkileşim kurduğunuz önemlidir.

Twitter’da Tanınmak Yani etkileşim!

Twitter’ı eğlenceli kılan en önemli özelliği , 140 karakter içine sığan etkileşimlerdir. Yazdıklarınızı birilerinin favorilerine eklemesi, size mation atması ya da retweet almak size yazdıklarınızın okunduğunu ve beğenildiğini hissettirir ve mutlu olursunuz 🙂
Twitter’da etkileşim sağlamak için;

twitter kuralları1) Paylaşım yapın: Ancak saçmalamayın! Her sabah uyanır uyanmaz “günaydın” yazmak ya da yatarken” iyi geceler” yazmak, eğer bir kişisel gelişimci ya da mutluluk gurusu değilseniz fazla yapmacık ve gereksiz olacaktır. Takipçilerinize fayda sağlayacak ve onları bilgilendirecek paylaşımlar yapın.
2) Paylaşımları abartmayın: Bu ne şimdi demeyin lütfen! Elbetteki Paylaşım yapmadığınız takdirde boş bir Twitter hesabını hiç kimse takibe almak istemeyecektir. Bununla beraber kimse duvarının tek bir kişiye ait tweetlerle dolmasını istemez. Farklı saatlerde atacağınız 5-6 tweet birgün için yeterli olacaktır.
3) Başkalarını ile de ilgilenin: Sadece tweet atmak için twitter da olunmaz. Başkalarının attığı tweetlerden beğendiklerinizi retweet yapın, favorilerinize ekleyin hatta kişilere mation atarak beğendiğinizi belirtin!
4) Sade ve göze hoş gelen bir üslup kullanın: Eğer takipçileriniz türklerden oluşuyorsa İngilizce tweet atmanın ne anlamı var? Ya da anlaşılmayan cümleler kurmaya..
5) Görseller İlgi Çeker: Paylaştığınız içerikle ilgili fotoğraf, video ekleyebilirsiniz. Tweetiniz ile ilgili güzel bir görsel retweet oranını arttıracaktır!
6) Link ekleyin: 140 karakter bazen yetmez diyorsanız. Ya da bir blog yazarıysanız bu durumda link kısaltma servisleri aracılığı ile kısalttığınız linklerle daha uzun yazılarınızı twitterda paylaşabilirsiniz.

Son olarak Takipçi sayınızın fazla olması tabi ki güzeldir ancak bu iş bir anda olmayacaktır. Zaman alır, emek İster. Bu sürede eğer etkileşim kurarsanız bu hem sizin memnuniyetinizi hem de takipçi sayınızı arttıracaktır.

Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır. Link verilmeden alıntı yapılamaz. Ya da Tamamı Yayınlanamaz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has 2 Comments

  1. Sinem Baş Reply

    Ben twitter Türkiye denilince “panpiş” meselesini değil, Van depreminde, enkaz altindan gonderilen sms’ leri rt ederek AKUT’a ulaştırıp INSAN KURTARAN bir kullanıcı kitlesi hatırlıyorum. Twitter’ı kullanırken sosyal medyada direniş gerçekleştirdiği ıçın bir şekilde “yok edilen” tt’ler biliyorum. Makale aydinltici, ancak twitter kullannicisini küçük görmeyin. Panpiş, işin eğlencesı.

  2. sabir yeşil Reply

    Twitter, Facebook’un tam aksi. Burada zekanız kadar varsınız. Facebook’ta ise paylaşımlarınız kadar varsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu