Web siteniz mobil uyumlu mu
sosyal medya uzmanlığı
Sosyal Ağ

Sosyal Medya Uzmanlığı

Küçük bir ilimizde küçük bir bilişim firması olan arkadaşım geçtiğimiz günlerde beni aradı; “Çok talep geliyor. Sosyal Medya işine girmek istiyorum. Bunun piyasa fiyatları nedir?” dedi.

Sosyal Medya işi derken tam olarak hangi hizmetin fiyatını soruyorsun?” dedim. “Sosyal Medya işte”. dedi. Konuşmanın devamını yazmayacağım. Ancak şunu söyleyebilirim ki arkadaşımın “sosyal medya işi” dediği işin tanımı;  tweet atmak ve facebookta ileti yazmak sadece.. gerisi değil. Eğer fazlasını isteyen olursa bu konuda da tanıdıkları varmış.

Şimdi.. Yazımın girişini okuyan sosyal medya uzmanı arkadaşlarım size sesleniyorum; Lütfen arkadaşımı yadırgamayın! Sizde çok iyi biliyorsunuz ki Ülkemizde bir çok isim yapmış ajans ve firma dahi, Sosyal Medya işini tweet atmak ya da ileti yazmak olarak biliyor.  

Sosyal Medya Uzmanı

Facebook, Twitter gibi platformları sadece eğlence amacıyla kullanan kişiler bile kendisinin uzman olduğunu iddia ediyor.. Çok yeni bir kavram bizim için Sosyal Medya. Sosyal Medya Uzmanlığı’nın Meslekler sözlüğüne girişi bile çok çok yeni..

İŞKUR harıl harıl kurslar düzenleyerek Sosyal medya uzmanı yetiştiriyor bu aralar. Google‘da  Sosyal Medya Uzmanlığı şeklinde arama yapanların sayısı 5.400 maaşlarda merak konusu tabi;  Sosyal Medya uzmanı maaş şeklinde arama yapanların sayısı 170. Ve hala tanımı bilmeyenlerde mevcut. Google’da ayda ortalama 260 kişi Sosyal Medya Uzmanlığı  Nedir?  şeklinde arama yapıyor.

Sosyal Medya Uzmanlığı’nın Türk Meslekler Sözlüğündeki Tanımı;

Sosyal Medya Uzmanı,  işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a)           Sosyal medya ağlarını takip etmek,

b)           Çalıştığı firma veya kişileri bilgilendirmek uygun stratejileri belirlemek,

c)            Sosyal medya platformlarında özel kampanya kurguları geliştirmek,

d)           Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını artıracak çözümler üretmek, uygun olan iletişim stratejilerini belirlemek,

e)            Sosyal medya ağlarında çalıştığı firma, marka ve kişi hakkındaki farklı kişi ve kurumlar  tarafından oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirlemek,

f)            Uygun olmayan içerik, durum ve izlenimlere gerektiğinde müdahale etmek,

g)           Bloglar oluşturmak, içerikleri hazırlamak ve yayımlamak,

h)           Rakiplerin sosyal medyadaki aktivitelerini takip etmek,

i)             Ürün deneyimine ilişkin çalışmalar yapmak,

j)             Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak,

vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Yukarıdaki tanımda her işi yapan bir adam tarif edilse de, uygulamada düzenli ileti paylaşımı ve hesap takibinden öteye geçemeyen bir kişi karşımıza çıkıyor.  Bunun nedeni aslında her biri uzmanlık gerektiren birden fazla işin tek bir kişi ile halledilmeye çalışılması.

Bir çok firma hala süpermeni  arayıp, garfieldle yetiniyor. Küçük bir nehirde  herkes bir dümen tutturmuş gitmeye çalışıyor. Oysaki asıl büyük denizlere açılabilen ve başarılı olanlar Sosyal medya uzmanı işe almak  yerine Sosyal Medya Departmanı oluşturup konusunda uzman kişilere görev dağılımı yapanlar. İşte bu nedenle

İş ilanlarında Sosyal medya uzmanı değil de;  içerik, iletişim uzmanı,  Raporlama uzmanı;  hesap takip uzmanı vb… ilanları daha çok görmek dileğiyle;

Not: Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır. Link verilmeden alıntı yapılamaz. Ya da Tamamı Yayınlanamaz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has 2 Comments

  1. sabir yeşil Reply

    Kesinlikle haklısınız. Ajans kuracağım diye borç alıp bir sürü para batıran arkadaşım oldu. Sosyal medya uzmanlığı demek biraz da “mühendislik ve inovasyon” demek. Türkiye’de çok yanlış anlaşılıyor bu iş.

  2. Murat Yaman Reply

    “Bir çok firma hala süpermeni arayıp, garfieldle yetiniyor.” Çok güzel bir yazı ve çok güzel bir tanımlama.

    Çoğu firma ölçümleme yapmıyor, yapanlar nicel değerlere bakıp, nitel sonuçları gözden kaçırıyor. Tabii doğru değerlendirme olmayınca, sonuçlar doğru bir şekilde anlamlandırılamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu