Web siteniz mobil uyumlu mu
televizyon ve sosyal medya
Sosyal Ağ

Geleneksel Medyanın Ölçüm Aracı olarak “Sosyal Medya””

İnternet kullanımın mobil üzerine taşınmış olmasıyla birlikte, İnsanların çoğu uyku saatleri haricindeki tüm zamanlarında sosyal medya ile iç içeler. Örneğin ben bu yazıyı yazarken, anı zamanda biber dolması için iç hazırlıyorum 🙂 Hal böyle olunca geleneksel medya araçları da birer birer internet ortamına taşınmaya başladılar. Önce gazete ve dergiler internet sayfalarını oluşturup, online gündem paylaşmaya başladılar. Hatta Sosyal Medyada oluşan gündemi kendi internet sayfalarına taşıdılar.

Radyolar internet yayınına geçti birer birer, Bu hem maliyetlerini azalttı. Hem de dinlenme oranlarını arttırdı. 20008 yılında kurulan Fizy , o tarihten beri Türkiye’nin En popüler müzik arama motoru oldu. fizy.com’da günde yaklaşık 250 bin kişi kişi ayda ortalama 100 milyon şarkı dinliyor.

Televizyon ve Sineme gibi Görsel Medya içinde Durum Çok farklı değil  Sosyal Medya Uzmanı Beklan Toplak’ın Sosyal Medya ve Sinema isimli araştırmasında, ortaya çıkan veriler gerçekten çok çarpıcı, araştırma sonuçlarına göre İnsanlar, Google‘da Sinema ve dizi ile ilgili aramalarını en çok, “online dizi izle, online sinema, online izle, online film” şeklinde gerçekleştiriyor!

Google Zeitgeist 2012 listesinde Türkiye’de Dizi katogorisinde en çok “Muhteşem Yüzyıl” aranmış örneğin. İnsanların bir çoğu dizileri Televizyondan izlemek yerine, istedikleri zamanda internetten online izlemeyi tercih ediyor artık…

mobil ve sosyal medyaAslında kanallar ve dizi yapımcıları da, Sosyal Medya gerçeğinin farkındalar. Bu nedenledir ki, Dizi ya da sinema filmleri yayınlanırken, aynı anda televizyonun sağ köşesinde dizinin o bölümü ile ilgili  “hashtag (#)” açarak ,insanlar sosyal medyada zaten o film ya da dizi hakkında konuşurken buna yön vermek ya da yayının başarısını ölçmek istiyorlar.

Bu açıdan bakınca da sosyal medya bir nevi  şirketlerin ve geleneksel medyanın  veri depolama ve ölçümleme  merkezi haline geldi. Bir çok dizi izlenme oranları düşük olduğu iddia edilse de Sosyal Medya‘da çok konuşulduğu için yayından kaldırılmadı. Örneğin Leyla ile mecnun ya da işler güçler gibi…

Dünyada da durum bizim ülkemizden pek farklı değil. Hatta araştırma kuruluşu Nielsen de buradan yola çıkarak 2013’ten itibaren televizyon reyting ölçümlerine twitter üzerinden yapılan paylaşımları da dahil etmeye karar vermiş.

Araştırma şirketi Nielsen‘in ve Twitter‘ın resmi bloglarında duyurdukları habere göre,  Dünyaca ünlü araştırma kuruluşu ‘Nielsen’, televizyon reyting ölçümlerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan paylaşımları da dahil edecek, televizyon programlarının izlenme oranlarını internetteki paylaşım ve tartışmalar sayesinde ölçümleyecek.

Nielsen Twitter TV Reyting

neilsen twitter reyting

neilsen twitter reyting ile televizyon kanallarının ölçümlenmesi yapılacak!

‘Nielsen Twitter TV Reyting’ adıyla 2013 yılının ikinci yarısından itibaren verilerin sunulmaya başlayacağı belirtilirken, bu ortaklık sayesinde Twitter‘ın  2014 yılında 1 milyar dolarlık reklam gelirine erişmesi bekleniyor. Televizyon izleyicilerinin, ekrandaki programlar ve dizilerle ilgili olarak anlık yorum yapmaları artık kanallara ‘Twitter’ reytingi olarak rapor edilecek. Bu uygulama ile birlikte reklam piyasasının da, kanalların internet üzerindeki reytinglerine göre yeniden şekillenmesi bekleniyor. Analistler, geniş kitlelere hitap eden bir şov programının pek çok insan tarafından Twitter üzerinde yorum almasının, o programın sadece izlenmediğini aynı zamanda insanların bağlılığını ve değer verdiğini de gösterdiğini savunuyor. Bu veriler ışığında televizyon kanallarının reklam gelirlerini artırabileceği öne sürülüyor.

YORUM YAPMAK YAYGINLAŞIYOR

Her 100 Twitter kullanıcısının yıl başından bu yana izlediği program ile ilgili yaptığı yorumların yüzde 30 oranında arttığı bildirilirken, özellikle 25 ve 44 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının sosyal medyada yayınlanan içerik hakkında fikir beyan ettiği belirtiliyor. Televizyon şirketlerinin, programların internet ortamında ne ölçekte tartışıldığını öğrenmek istedikleri için bu verinin toplanma kararının çıktığı kaydedildi.

Yazarın Notu : Ülkemizde Televizyon yayınlarının ölçümlenmesi konusunda  büyük bir boşluk var malesef.  Bu nedenle “Nielsen”‘in yaptığı bu çalışmanın kanallar tarafından örnek alınmasını umuyorum. Belki bu sayede  yayın döneminin başında dizi patlaması yaşanırken, sonrasında bir bir yayından kaldırılmazlar bu dizileri…

 

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu