Web siteniz mobil uyumlu mu
Google

Google tarihçesi

Çok kısa sürede Büyük işler başaran Google’ın tarihçesinden belirli bölümleri sizin için derledik;

1995-1997

1997 yılındaki Google arama ekranı

1995 Larry Page ve Sergey Brin Stanford’da tanıştı. (O günlerde 22 yaşındaki Larry, Michigan Üniversitesi’nden yeni mezun olmuştu ve Stanford’a girmeyi düşünüyordu. Sergey ise 21 yaşındaydı ve Larry’ye Stanford’u gezdirmekle görevlendirilmişti.) Söylentilere göre, ikili bu ilk görüşmelerinde hemen hiçbir konuda anlaşamamıştı.
1996 Stanford’un Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olan Larry ve Sergey, BackRub adı verilen bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başladı.

Bir yıldan uzun süre Stanford sunucuları üzerinde çalışan BackRub, sonunda üniversitenin kaldıramayacağı kadar yüksek bir bant genişliğine gereksinim duyar hale geldi.

 

1997 Larry ve Sergey, BackRub arama motorunun yeni bir ada ihtiyacı olduğuna karar verdi. İkili, biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra Google adını seçti; bu kelime, matematikte 10 üzeri 100 olarak hesaplanan rakamı tanımlamakta kullanılan “gugol” (googol) teriminin basitleştirilmiş haliydi. Terim, arama motorunun web üzerinde yer alan sonsuz denebilecek miktardaki bilgiyi organize etme misyonunu yansıtıyordu.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. Polen Reply

    Çok teşekkür ederim ödevim için çok iyi yazı kısa ve öz tam benlik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu