Web siteniz mobil uyumlu mu
google tag manager nedir
Google

Google Tag Manager Nedir

Google Tag Manager kısaca, Google servislerinin her biri için ayrı ayrı doğrulama kodlarını sitenize eklemek yerine, tek bir kod ekleyerek tüm Google servislerini kullanmanızı sağlayan hizmettir. Ayrıca Google harici birçok etiketi tek bir ara yüzden yönetebilmeye olanak sağlar.

Daha açık anlatmak gerekirse, web sitemizdeki etkileşimleri ölçmek için farklı mecraların kodlarını sitemize eklememiz gerek,

  • Google Adwords
  • Google Analytics
  • DoubleClick
  • Sociomantic
  • Yandex Metrica
  • AppNexus bunlardan bazıları…

Ve bu sistemlerin kodlarını eklemek için IT yöneticinize/web tasarımcınıza gitmeniz gerek. İşte Google tag manager bu konularda çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Tag manager’a eit kapsayıcı kod sitenize  bir kez eklendikten sonra artık diğer tüm kod eklemeleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilip yayına alınabiliyor. Bir değişiklik gerektiğinde yine dakikalar içinde kod güncellenebiliyor.

Kapsayıcı snippet’i sitenize yerleştirildikten sonra, yeni etiketler yerleştirmek veya mevcut etiketleri düzenlemek için BT ekibinin/web yöneticisinin müdahalesi gerekmez veya bu gereklilik oldukça azdır.

Google Etiket Yöneticisi(Tag Manager), sitenizin tetiklediği piksellerin sayısını azaltmaz, ancak bu pikselleri yönetme işini basitleştirir. Ayrıca, kapsayıcı snippet’inin kendisi eşzamansız olarak çalıştığı için, sayfalarınız büyük olasılıkla daha hızlı yüklenir.

Google Etiket Yöneticisi eşzamansız bir etikettir. Bu nedenle, çalıştığında diğer öğelerin sayfada görüntülenmesini engellemez. Ayrıca, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla yerleştirilen diğer etiketlerin de eşzamansız olarak tetiklenmesine neden olur. Bu, yavaş yüklenen bir etiketin diğer etiketleri engellemeyeceği anlamına gelir. (Kaynak)

Google Tag Manager’ı kullanmaya başlamak için bu linke tıklayabilirsiniz: http://www.google.com/tagmanager/

Google Tag Manager’ı daha yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu