Web siteniz mobil uyumlu mu
google correlate nedir
Google

Google’dan Yeni Bir Veri Analiz Aracı; “Google Correlate”

Google’ın, Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru olmasının  sebebi “herşeyi paylaşıyor olması”. Aradığınız “herşey” ile ilgili en fazla veriyi sunmak ve geliştirmek, Google‘ın en çok önem verdiği konulardan bir tanesi. Özellikle web masterlar ve araştırmacılar için sunduğu analiz araçlarını sürekli geliştirerek hep daha iyi hizmet sunmaya çalışıyor. Google Correlate’te bu çalışmaların yeni ürünü.

Google Correlate Nedir?

Google Trends‘e bağlı bir hizmet olarak sunulan Google Correlate,  bizlere veri karşılaştırma yapma imkanı sağlıyor. Özellikle Seo analistlerini sevindirecek olan bu uygulama da google trends’ten farklı bir işleyiş söz konusu.

Google trends’te yazdığımız bir verinin bize arama grafiği verilirken,Google Correlate’de  İki boyutlu veri karşılaştırması yapılıyor. Şöyle ki, trends’te olduğu gibi bir anahtar kelime giriyorsunuz,  öncelikle girdiğiniz verilerin hangi kelime ile eşleştiğini veriyor. Ayrıca ne zaman arandığını, nereden arandığını, ne kadar arandığını da analiz edebiliyorsunuz.

Google Correlate Nasıl Çalışır?

Google Correlate’nin nasıl çalıştığını bir örnekle anlatalım. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz gibi arama alanına ilişkilendirmek istediğimiz kelimeyi yazıyoruz. Örnekte Türkiye’nin 2012 yılında en çok aradığı diziMuhteşem Yüzyıl‘ı” seçtik.

Ülke seçebilmek için sol taraftaki menüden Compare Weekly  time series kısmını işaretliyoruz. Ve alt kısımda “country” kısmından “turkey” işaretliyoruz. ” search correlations” butonuna bastığımızda veriler karşımıza geliyor.

Karşımıza çıkan verilerde “muhteşem yüzyıl” kelimesi ile Bağlantılı yapılan arama kelimelerini karşımıza döküyor. Ve bunların korelasyonunu bize gösteriyor yani terimler arasındaki bağıntıyı sayısal veriler ve grafik halinde görebiliyoruz. Yukarıdaki tabloda “muhteşem yüzyıl” ve “yüzyıl”  kelimesi arasındaki Türkiye’deki web aramaları korelasyon katsayısı oldukça yüksek bire oldukça yakın  : (r=0.9996)

google correlate muhteşem yüzyıl karşılaştırması

Yukarıda “muhteşem yüzyıl” ve  “yüzyıl” kelimelerinin korelasyonu grafik halinde verilmiş. Grafikte Muhteşem yüzyıl kırmızı, Yüzyıl ise mavi çizgi ile gösterilmiş. En baştan beri muhteşem yüzyıl ve yüzyıl kelimeleri birbirine yakın arama sonuçları verirken, dizinin yayına girdiği 2011 ocak ayı ile beraber her iki kelimenin araması yine birbirlerine çok yakın korelasyonlarda artmaya devam etmiş ve aynı çizgide sürdürmüştür.

Search by Drawing Nedir?

Sol taraftaki menüde yer alan Search by Drawing’e tıkladığınızda karşınıza çıkan ekrana, istediğiniz yükseltideki eğriyi çizebiliyorsunuz. “country” seçtikten sonra “‘Correlate” e tıklayıp  zaman içerisindeki çizdğimiz eğride en popüler aramaların korelasyonları karşımıza çıkıyor. Bunu Deneyin, Bu gerçekten eğlenceli 🙂

google correlate search by drawing

google correlate search by drawing verileri

search by drawing ekranı

Google Correlate verileri haftalık olarak günceleniyor. Ayrıca verileri Google Correlate sitesi üzerinden görüntüleyebileceğiniz gibi CSV formatında indirmeniz de mümkün.

Google Correlate iki farklı şekilde arama yapmanızı sağlar. İlk seçenek ABD eyaletleri seçeneği. Yeri Gelmişken; veriler en sağlıklı sonuçları ingilizce kelimer için ve ABD eyaletleri için veriyor.

İkinci seçenek Ülke seçerek sonuçları bulmanızı sağlıyor. Ancak çok sipesifik anahtar kelimeler yazmadığınız sürece alakasız sonuçlar çıkması da mümkün. Deneyin sonuçlar sizi şaşırtacak ve gülümsetecektir 🙂

Google Correlate verilerini nasıl Kullanabilirsiniz?

Google Bu soruyu verileri istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. şeklinde yanıtlamış. Tabi gizlilik kurallarına uymak kaydıyla. Veriler Türkçe aramalar için şu anda pek sağlıklı değil. Bu nedenle Türkiye açısından aktif bir kullanımının şu aşamada olacağını düşünmüyorum. Bununla beraber Google, eminimki bu sorunu yakın zamanda çözecektir. İşte o zaman  bu veriler araştırmacılar, web masterlar ve meraklılarınçok işine yaracak…

 

Yazar : Reyhan Açıkelli (Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has 3 Comments

  1. Gökhan Toktamış Reply

    vay gerçekten güzelmiş :))

  2. Yemek Tarifleri Reply

    iyi bir site başarılarınızın devamını dilerim teşekkürler.

  3. semih Reply

    denedim ama sanki geçmiş yıllara ait verileri gösteriyor çizim kısmında. 2010 ları gösteriyor, neden böyle acaba..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu