Web siteniz mobil uyumlu mu
Google Analytics
Google

Google Analytics ile Ziyaretçilerin Sitede Kalma Süresini arttırın!

Giderek Büyüyen Bir İnternet Devrimi yaşıyoruz.  web 0.1, web 0.2 ve web 0.3 derken Web’in sürekli gelişimi ile birlikte, iletişim araçlarının tümü  İnternete taşındı! Peki İnternetteki başarınızı ölçüyor musunuz?

Google Analytics  Siteniz ile ilgili Herşeyi Anlatır!

Google Analytics ziyaretçilerin sitenize nasıl ulaştıklarını, ne tip etkinliklerde bulunduklarını öğrenmenizi sağlar. Sitenizin hangi sıklıkta ziyaret edildiğini, hangi anahtar kelimelerle sitenize ulaşıldığı, hangi sayfanın  daha çok okunduğu ve hangi sayfanın daha sık ziyaretçi aldığı … tüm bunlar ve çok daha fazlasını  Google Analytics Size Ücretsiz olarak sunmaktadır!

Google Analytics  Sadece Bir Raporlama Aracı Değil!

Google Analytics bu açıdan bakıldığında harika bir raporlama aracı olarak da gözükse de, Sadece raporlama aracı olarak değil, Ziyaretçilerinize istedikleri içeriği sunmanızı sağlayacak ve  Sitenize Gelen Ziyaretçilerin sitede kalma süresini arttıracak bir veri aracı aynı zamanda.

Peki Bunu nasıl Yapacağız?  Google Analytics ile Sitedeki Performansı düşük yazıları tespit edebilir ve  bunları tekrar optimize ederek sayfada geçirilen ortalama süreyi arttırabiliriz.

google analtics site açılış sayfaları

Yukarıdaki tablo da göreceğimiz gibi, Google Analytics Sayfanızın sol bölümde yer alan menüden açılış sayfalarına tıklıyoruz. Karşımıza Kullanıcıların Web sayfamızı ziyaret ettiği Açılış Sayfaları listeleniyor. Burada, Açılış Sayfaları ile birlikte, ortalama ziyaret süreleri ve hemen çıkma oranları da yer alıyor.

Örneğin 7. sırada yer alan bilgisayar veri tabanı tescili ile ilgili açılış sayfasının ziyaretçileri sitede ortalam 29 saniye sayfada kalıyorlar ve ziyaretçilerin % 62.50’si aradıklarını bulamadıkları için sayfadan hemen ayrılıyorlar.

açılış sayfası analizi

Açılış sayfasının üzerine tıkladığımızda, o sayfa ile ilgili daha detaylı bilgileri görebiliyoruz. Üstteki grafiğin altında yer alan bilgiler birincil boyut bilgileri. İkincil boyuta tıkladığımızda karşımıza trafik kaynakları açılıyor. Buradan ziyaretçilerin siteye hangi anahtar kelimelerle girdiklerini ve bu ziyaretlerin sayısı, süresi ve hemen çıkma oranını görebiliyoruz.

Böylece gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeden gelip de siteden hemen çıktıklarını tespit edebilir ve yazıdaki o anahtar kelime ile ilgili içeriği zenginleştirerek, sitede kalma süresini arttırabiliriz. Ayrıca yine ikincil boyutu tıklayarak o sayfa bir kampanya sonucu ziyaret edildiyse o kampanya sonucunda site ziyaretçilerinin sitedeki performansını inceleyerek kampanyamızı geliştirebilir, zenginleştirebiliriz. Google Analytics kullanmaya hemen başlamak için tıklayın!

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu