Web siteniz mobil uyumlu mu
Facebook

Zuckerberg Gerçek Bir Lider Mi?

Sitenin büyüme rakamları, 2012’ye girildiğinde üye sayısının artışıyla yavaşlamaya başladı. Analistler, Zuckerberg’in gerçek liderlik özelliklerini artık ortaya koyması gerektiğine inanıyor. San Francisco merkezli Discern Analytics şirketinin yöneticisi Paul Saffo, Washington Post’a yaptığı yorumda, “Silikon Vadisi’nde çalışkan, girişimci teknoloji inekleri büyük başarılar elde edebiliyor… Mark’ı bekleyen mücadele şu: Sahip olduğu şirketin büyüme hızıyla olgunlaşabilecek mi?” dedi.

 

BLOOMBERG RAPORU OLUMSUZ
Bloomberg’ün bugün yayımladığı analize göre, Facebook’un halka arzı, ABD kamuoyunda tahmin edilen derecede bir heyecan yaratmamış durumda.

 

Analize göre, kurumsal yatırımcılar, Facebook’un vizyonu hakkında şüphe besliyor. Bunun en büyük nedeni, şirketin gelirlerinin üye sayısının artışıyla doğru orantılı olmaması. Bloomberg, konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre yatırımcıların huzursuz olduğunu belirtirken, Facebook yetkilileri herhangi bir açıklamada bulunmadı.

 

Bloomberg’ün düzenlediği anket ise olumsuz bakışı istatistiklere döktü. Bloomberg haber sitesine üye olan iş adamları ve analistlerin katıldığı ankette, katılımcıların yüzde 79’u, Facebook’un halka arz işleminden elde etmesi beklenen maksimum 96 milyar dolarlık geliri çok abartılı bulduklarını ifade etti. Mashable sitesinin düzenlediği ankette ise katılımcıların yüzde 37.6’sı aynı görüşü ortaya koydu.

 

Analistler, Facebook’un yayımladığı her reklam başına ortalama gelirinin düştüğünü öne sürüyor. Facebook, hem kurumsal hem de finansal açıdan birçok eleştiriye maruz kalıyor. Ancak halka arzın öncesindeki süreçte ve sonrasında, Zuckerberg’in kapüşonlu sweathirt’leri en çok konuşulan konulardan biri olacak gibi. Wedbush Securities şirketinin analisti Michael Pachter, Bloomberg’e, “Onun bu kazakları giymesi, herkese daha büyüyemediğini göstermek istediğini ortaya koyuyor” dedi.

 

PATENT SAVAŞLARI DEVAM EDECEK
Facebook, aylardan bu yana halka arz işlemine hazırlanırken, birçok cephede de mücadelesini sürdürdü. En önemli cephe ise şüphesiz patentlerdi. Yahoo’nun Mart ayında telif haklarını ihlal ettiği suçlamasıyla dava edilen Facebook, bu gelişmenin ardından patent alımına odaklandı. Şirket ilk olarak 22 Mart tarihinde bilinmeyen bir bedel karşılığında IBM’den 750 patent satın aldı.

 

Facebook’un, halka arzın ardından 550 milyon doları patentlere harcaması bekleniyor. Bu paranın neredeyse tümü, Microsoft’un AOL’den aldığı patentlerin satın alınması için kullanılacak


Zuckerberg, sayılı günler kalan halka arz işleminin öncesinde, yatırımcılarla görüşmek için New York, Boston ve diğer büyük şehirleri gezdi. Bazı gazeteci ve analistler, Zuckerberg’in birbirinden önemli yatırımcıların karşısına kot pantolon ve sıkça giymekten hoşlandığı kapüşonlu sweatshirt’leriyle çıkmasını eleştirdi.

Bloomberg News’te Michael Pachter’a röportaj veren Zuckerberg, “kapüşonlu sweatsihrt giymesinin aslında, yatırımcılara giyimini fazla önemsemediğini göstermek amacını taşıdığını” belirtti.

Pachter, “halka arz süresince giyimine dikkat etmeyen Zuckerberg’in, belki de ABD’nin en değerli şirketlerinden biri olacak Facebook’un başında olması gereken ideal kişi olmayabileceğini” ifade etti.

New York’ta Pazartesi günü gerçekleştirdiği temasların ardından, Zuckerberg bir sonraki gün Boston’a geçti. Zuckerberg, şirketin finansal analistlerle olan görüşmesine katılmadı. Gabriel Consulting Group şirktinden analist Dan Olds, PC World dergisine, “Facebook’un hisselerini satmak için Zuckerbeg’e ihtiyacı yok… Şirketin marka adı zaten yeterince güçlü” yorumunu yaptı. Olds, “Zuckerberg’in, şirketine yatırım yapacak insanlara karşı daha saygılı olması gerektiğini” söyledi.

“ZUCKERBERG BİR RİSK FAKTÖRÜ”
CurrentAnalysis şirketinden analist Brad Shimmin ise “finans dünyasının standart bir giyim şeklinin olduğunu, okul üniforması ve gevşek kravatıyla ortalıkta dolaşan ‘harika çocuğun’ yeterince olgun ve saygılı görünmeyeceğini” ifade etti. Shimmin, “Eğer bir polis memuru karşınıza şort ve tişörtle çıkarsa, gerçek üniformasının vereceği saygıyı asla göremez. Facebook gibi küresel bir markanın lideri için de bu geçerli. İyi giyinmesi, Zuckerberg’i nüfuz etmek istediği kişiler ve sektör karşısında olduğundan daha az yetenekli kılmayacak” dedi.

Zuckerberg’in çocuksu görünümü hakkında bir yorumda ABD’nin önde gelen ekonomi kanallarından Fox Business News muhabiri Charles Gasparino oldu. Gasparino, Twitter üzerinden yaptığı kısa ama vurgulu yorumda, “Zuckerberg’in bir risk faktörü” olduğunu ifade etti.

***

kaynak : ntvmsnbc

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu