Web siteniz mobil uyumlu mu
Facebook

Zuckerberg Gerçek Bir Lider Mi?

Facebook, 17 Mayıs’ta gerçekleştireceği halka arz ile 27 yaşındaki CEO’su Mark Zuckerberg’i dünyanın en zengin insanlarından biri yapacak. Ancak birçok analist, Zuckerberg’in ABD’nin en değerli şirketlerinden biri haline gelecek Facebook’un CEO’su olarak ne kadar başarılı olduğu konusunda büyük şüphelere sahip.

Facebook’un 3 Mayıs’ta ABD Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı başvuruya göre, halka arz işleminde, değerleri 28 ile 35 dolar arasında değişen 337.4 milyon hisse kamuya sunulacak. Halka arzın ardından, Zuckerberg’in servetinin 17.6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Piyasa değeri 100 milyar dolar olan Facebook’un işlemden elde etmesi beklenen rakam 77-97 milyar dolar arasında değişiyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksine göre, Zuckerberg bu rakamla kendisinden iki kat yaşlı olan Microsoft CEO’su Steve Ballmer ve Rus çelik milyarderi Vladimir Lisin’den daha zengin biri olacak. Endeksin verdiği rakam, Ballmer’ın Mayıs ayının başı itibariyle sahip olduğu servetin 15.4 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Facebook’un halka arz edeceği hisselerin 180 milyonu şirketin kendisine ait. Şirketin iş ortakları Accel Partners ve Digital Sky Technologies ise 157.4 milyon adet hisseyi kamuya sunacak. Satılacak hisselerin 30.2 milyonu, Zuckerberg’e ait.

27 yaşındaki Zuckerberg, Menkul Kıymetler Borsası’na bildirildiğine göre halka arzın ardından elde edilecek inanılmaz boyuttaki sermaye birikiminin yönetiminde yüzde 57 oy hakkına sahip olacak.

ÇOCUK CEO YETERİNCE OLGUNLAŞTI MI?
Harvard Üniversitesi’ne 19 yaşında adım atan Zuckerberg’in, kodlarını yurttaki odasında yazdığı Facebook, bugün üye sayısı 900 milyonu aşan, dünyanın en büyük sosyal ağı haline geldi.

Facebook’u ilk olarak diğer üniversite kampüslerine yayan Zuckerberg, 2004’ün sonunda bir milyon kullanıcıya ulaştı. Online para transferi şirketi PayPal’ın kurucularından Peter Thiel’den yatırım desteği alan Zuckerberg, 2006’da Facebook’u herkese açık bir platform haline getirdi. 2006 sonunda, sitenin üye sayısı 12 milyona ulaştı.

Zuckerberg, Facebook’ta yeni hizmetleri hızlıca sunmasıyla saygı kazanan bir isim olmayı başardı. İlk olarak zamanın en ünlü sosyal medya ağı MySpace’i geride bırakan Facebook, daha sonra Google + ve Twitter gibi iddialı rakipleriyle mücadeleye başladı. Facebook, rekabet stratejisinde platformunu müzik, film, e-ticaret seçenekleri ve diğer hizmetlerle genişletmeye yöneldi.

Facebook, Microsoft, Accel ve Rusya’nın Digital Sky gibi şirketlerinin ilgisini çekerek, yatırım konusunda sıkıntı yaşamadan büyümeye devam etti.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu