Web siteniz mobil uyumlu mu
Facebook

Facebook’ta ‘organ bağışı’

Facebook, sosyal ağına kendine özgü yeni bir içerik daha ekledi: Artık dünyaya veya ailenize organlarınızı bağışlayacağınızı Facebook sayfanız üzerinden beyan edebilirsiniz.
Facebook’ta bugün hizmete giren yeni özellik sayesinde, sosyal ağda yer alan 901 milyon üyesine de organ bağışına teşvik etti. Şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, yeni içeriği bugün Good Morning America programında verdiği röportajda açıkladı.

Zuckerberg, Apple’ın Ekim 2011’de hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs ile olan ilişkisinin, kendisini sosyal medya ağını insanı bilinçlendirmek için kullanmaya teşvik ettiğini söyledi. Jobs’a, pankreas kanseri tedavisi gördüğü süreçte karaciğer nakli yapılmıştı. Zuckerberg’in çocuk doktoru olmak için tıp fakültesinde okuyan kız arkadaşının da, organ bağışı içeriği konusunda kendisini desteklediği öğrenildi.

Facebook, sıkça sorulan sorular köşesinde yaptığı açıklamada, “ABD’de 114 binden fazla, dünya geneline ise milyonlarca insan, hayatlarını sürdürebilmek için kalp, karaciğer veya böbrek nakli yaptırmak zorunda. Bu insanlardan birçoğu, günde 18’i olmak üzere, bağış için beklerken hayatını kaybediyor. Bunun en basit nedeni, talebi karşılayacak bağış yapılmaması. Tıp uzmanları, bu sorunun çözülebilmesi adına organ bağışı konusunda insanları bilinçlendirmenin çok uzun zaman alabileceğini belirtiyor” denildi.

“NADİR BİR YAKLAŞIM”
New York Times, Facebook’un organ bağışı içeriğini, “nadir görülen bir yaklaşım” olarak yorumladı. Gazete, “Facebook geçmişte sosyal amaçlar ve insanları bilinçlendirmek adına faaliyetlerde bulunmuştu ancak bir tür sosyal deney gerçekleştirilmemişti” dedi.

ABD’nin Johns Hopkins Hastanesi’nde organ bağışı bölümünün direktörlüğünü yapan avukat Andrew Cameron, NYT’a yaptığı açıklamada, “Facebook’un çok fazla insana erişimi olduğunu, bu yüzden yeni içeriğin organ bağışı tarihinde bir dönüm noktası olabileceğini” belirtti.

Yeni içeriğin Facebook ve Twitter’daki yankısı da çok büyük oldu. Konu hakkında binlerce mesaj atılırken, organ bağışına sıcak bakmayanların tepkisinin ne olacağı da soru işareti oluşturdu. Doğal olarak, kullanıcılar bağış yaptırmak konusundaki fikirlerini belirtmek zorunda değiller.

****

kaynak:ntvmsnbc

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu