Web siteniz mobil uyumlu mu
sosyal medya ve direniş
Sosyal Ağ

Direniş, Sosyal Medya ve Sürdürülebilir Gelecek

Zor bir dönemdeyiz. Çok üzülüyor, endişeleniyoruz. Bizim başımıza gelmez dediğimiz, Orta Doğu’da ve diğer ülkelerde yaşanan olayların benzerleri ülkemizde yaşanıyor.

Bu süreçte en fazla dikkat çeken nokta, İnsanları bir amaç ve bir konu altında toplamada sosyal medyanın gücünün bir kez daha ispatlanmış olması…

Sular durulduğunda, her şey daha iyi olduğunda; belgesellere, araştırmalara hatta okullardaki derslere konu olacak bir dönemi yaşıyoruz… 

Hüsnü Mübarek’in istifa sürecinde Mısır’da atılan tweet sayısı; günlük 2300’den 200 binin üzerine çıkmıştı, Facebook sayfasından yapılan protesto çağrısına 89 binden fazla kişi katılacağını bildirmişti ve aynı süreçte Youtube’da devrim içerikli 5 milyondan fazla video görüntülenmişti.

Ülkemizdeki olaylarda da  insanların  birbirlerini haberdar etmelerinde başta Facebook ve Twitter olmak üzere “sosyal medya”nın oldukça öneml

i bir rolü oldu.

#OccupyGezi ve #DirenGeziParki adlı hashtag formatları oluşturuldu.31 Mayıs günü akşam 16:00’dan itibaren 12 saat içinde konu ile ilgili 3 ana hashtag grubu için 2 milyon tweet atıldı. Bunların %88’i Türkçe olup, yayınlanan tweetlerin %90’ı Türkiye kökenli idi. (kaynak wikipedia.org)

31 Mayıs’tan 14 Haziran’a kadar olaylarla  ilgili  1,2 milyonu görüntülü ve fotoğraflı olmak üzere yaklaşık 13,5 milyon Twitter mesajı paylaşıldı. (araştırma sahibi; Linkedin’in Türkiye Bölge Yöneticisi Ali Rıza Babaoğlan)

Hashtracking.com aracılığıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre,  #direngeziparki 2.124.042 tweet erişimi ile 2.473.259 kez paylaşıldı. Atılan tweetlerin %68.93’ü retweet olarak %29.67’si yeni tweet olarak değerlendirildi ve  #direngeziparki 56 saat Trend Topic listesinde kaldı.

Kullanıcılarına daha hızlı ve çift taraflı iletişim olanağı sağlayan sosyal medya, sivil toplum hareketlerine yeni bir boyut kazandırdı.

Sosyal medya ulaşamadığımız,hedef kitleye ulaşabileceğimizi, çok kolay bir şekilde eyleme geçebileceğimizi, iletilerin hızlıca yayılabileceğini öğretti.Sivil Toplum Kuruluşları hedef kitlelerini nerede bulabileceklerini keşfetti…

Sosyal medya aktivizm ve politik ifadeler için en popüler mecra haline geldi. Tek bir tweet ile milyonlarca insan sokaklara döktü. Bir Facebook sayfasında milyonlarca  kişi bir konuyu desteklemek için buluştu…

Sosyal medya kişilerin kendilerini hiç çekinmeden ifade edebildikleri nadir alanlardan biri olduğunu kanıtladı. Öğretti, bilinçlendirdi, duyurmak istediğiniz şeyin yayılımını sağladı.

Yaşanan olaylar ve sosyal medya bizi yepyeni ve daha güzel bir dünyaya hazırladı. Değişim hala devam ediyor…

Futurist Shuffle 9: Sürdürülebilir Kariyer

14 Haziran Cuma akşamı Futurist Shuffle 9: Sürdürülebilir Kariyer teması ile Microsoft binasında gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doruktan Türker’in yaptığı gecede,  kendi hayatında birbirinden farklı mucizeler gerçekleştirmiş kişilerin başarı hikayeleri ile tanıştık…

Futurist Shuffle’dan dikkat çekici bazı başlıklar;

Doruktan Türker : ” Dünya çok hızlı değişiyor… Teknoloji ile birlikte,  kolay değil ancak hiçte zor değil.. Transformasyon çağında yaşıyoruz….Beceriler meslek haline geliyor…”

Murat Şahin: “İnsanlık tarihinde son 300 yılda olan değişikliklerden çok daha fazlası son 20 yılda oluyor… Buzdolabı, televizyon evladiyelikti,  tüketim malzemesi oldu. Son 15 günde anladık ki  evladiyelik siyasette kalmadı..  Parlak bir gelecek bizleri bekliyor…”

Cavit Yantaç: “Global bazda düşünüp lokal bazda hareket ederek bireysel sürdürülebilirlik için hareket etmiş oluruz…” ,”Platformlarda esnek olan çocukları kalıplara sokmaya zorlayamazsınız. Bu nedenle çocuklara düzgün bir kariyer önermek mümkün değil..”,  “2020 yılında en az 50 milyar cihaz internete bağlı olacak…”

Erdem Genç: ( kıpır, kıpır, hızlı konuşan birisi, sürükleyici ve eğlenceli bir anlatımı var… )  ” Üniversitede okurken girişimci olmak çok daha kolay, sorumluluk az. Bu nedenle girişimcilik için ilk adımların üniversitede atılmasını tavsiye ediyorum…” ,”Babamla kavga ettim; bir daha senden para almayacağım, dedim. Zorluk çektim. Sonrasında para kazanmaya başladım…

“Yapmayı en çok sevdiğiniz şey işiniz olsun : zor ama imkansız değil…”

Zuhal Bozdağ: “Lise mezunuyum, internetten araştırarak sevdiğim işi öğrendim ve yapıyorum. Asla vazgeçmedim ve başardım…”

Neslihan Yavuzcan: (hayatı mucizelerle dolu birisi, o da asla vazgeçmeyenlerden…) “Hayatta imkansız diye birşey yoktur ve herşey mümkündür…”, “Hayatınızı basketbol gibi oynayacaksınız…”

İbrahim Zeytingöz: (Herkese maşallah dedirten 9 Yaşındaki futbol yorumucusu… ) “Geleceğiniz için teknik direktör olun.. ”

Temel Aksoy: ” Güç insanı zehirler…” , “tutku varsa emek de vardır…”, “”Hayat sürekli çıkılan bir merdiven degil; arada düşüş de olan bir yol… Önemli olan kalkmayı bilmek…”

Ufuk Tarhan: (Aslında Zuhal Bozdağ’ı bizlere sunmanın dışında özel bir konuşma yapmadı… Bununla beraber oradaki bir çok başarı hikayesinin mutlaka onunla bir bağlantısı vardı, o anlatmasa da anlatıldı… Örnek alınası, güç veren, moral veren bir hayat, çok güzel bir insan… )

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu