Web siteniz mobil uyumlu mu
marka tescili sık sorulan sorular-marka-marka.org
Marka

Tescil Edilebilir Marka Nedir?

En basit tanımıyla Marka Ürün, hizmet veya işi yapan kişinin, diğer ürün hizmet veya kişilerden ayırt edilebilmelerini sağlayan işaret veya işaretler bütünüdür.

Sadece mal ve hizmetler değil, kişiler de yaptıkları işlerle kendilerini markalaştırabilirler.

Markayı oluşturan öğeler; Ayırt edici unsur olan kelimeler, harfler, rakamlar, çizimler, resimler, şekiller, renkler, logolar, etiketler,sloganlar, isimler veya tüm bunların kombinasyonlarıdır.

Markalar Ulusal marka ofislerine tescil başvurusu yapılarak koruma altına alınabilirler. Ülkemizde Tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilir.

Bazı ülkelerde tek renkler, üç boyutlu işaretler, ses yada kokular da tescil edilebilir marka türleri arasında yer almaktadır. Ancak pek çok ülke hala yalnızca
gözle algılanabilen,grafiksel olarak gösterilebilen işaretlere izin vererek nelerin marka olarak tescil edilebileceği konusunda sınırlamalar getirmiştir.

Markaların tescil başvurusunda bulunulmadan araştırılması gerekir. Marka Sorgulamak için bu linke tıklayınız.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu