Web siteniz mobil uyumlu mu
sizin marka hikayeniz ne | marka-marka.org
Marka

Sizin Marka Hikayeniz Ne?

Sizin Marka Hikayeniz Ne?

Hikâye anlatma sanatı, kurumsal hayatta önemli olduğu kadar, çevrimiçi dünyada da giderek daha önemli olmaya başladı.  Hatta markaların gelecekte nasıl şekilleneceğiyle ilgili tartışmalarda önemli bir kavram olarak belirgin bir yer kazandı. Hala birçok pazarlamacı hikâye anlatımını halkla ilişkiler ve reklam yöneticilerine hizmet eden yavan bir araç olarak görüyor.

Oysaki Markanızın geleceği “Duygudur!”  Markaya duygu oluşturmak için ise , ”Bir hikâye gerekir. “

Hikayeler anlatarak, markanız hakkında duygularının oluşmasını sağlar ve müşterilerinizle iletişim sağlarsınız. Sizde markanızın gerçekten özel olmasını istiyorsanız, bir hikâyeniz olmalı, Örneğin işe nasıl başladığınıza dair “bir tür efsaneye” sahip olmalısınız.

FedEx örneğinde, hikâyenin başrolünde genç ve hırslı üniversite öğrencisi var. Uzmanlaşmış gece teslimatı fikriyle, Yale’deki profesörünü etkilemeye çalışır ama başarılı olamaz.  Hatta fikri detaylarla açıkladığı ödeviyle, aldığı not sadece “C” dir.  Bu örnekte olduğu gibi sizin de marka hikâyeniz çeşitli öğeler içerebilir. Mesela,  Başarı Hikayeleri kadar, Ahlaki mesajlar , dostluk güzellik, romantik hikaye, yaşam,  yolculuk, vb.. temalar içerebilir önemli olan bu hikayelerle  markanın  kendini tanımlaması gerekir.

Marka İnşa ederken bir hikâye oluşturmak için, aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

  1. Markanızın zaten bir hikâyesi var mı?  Eğer varsa, Hikâyeniz markanızın yapısı ile bütünlük içinde mi?
  2. Müşterilerinizin anlamakta zorlanmayacağı basit bir ana fikri var mı?
  3. Hikâyenizle marka değerlerinizi iletebiliyor musunuz?
  4. Hikâye içinde markanızın ne ve/veya kim olduğu fark edilebiliyor mu?
  5. Bu hikâye inandırıcı mı?
  6. Bu hikâye tutarlı mı?
  7. Hikâyenizi reklam çalışmalarınızdan farklı kılan,  bir marka yapan nedir?

Marka Hikayesi olarak Michelin :

michelin lastikleri

michelin lastikleri

Aktarılan Marka hikayesinin duygusal boyutunu yakalamanın bir diğer yolu ise maskot biçimli semboller kullanmaktır. En meşhur hikâye, muhtemelen “Michelin Adamı’nın”  hikayesidir. 1898 yılında Andre Michelin; kardeşi Edouard’ın üst üste koyulan tekerlekleri insan formuna benzetmesinin ardından, bu şen şakrak ve toparlak şekilli figürün yaratılması talimatını verdi.  İllüstratör O’Galop’un hazırladığı tekerleklerden yapılmış şişkin adam taslağı, tam olarak kardeşlerin aklındaki tipi yansıtıyordu.

Özellikle, Michelin’in TV reklamlarından birinde bira bardağını kaldırıp “Nunc est bibendum!(içme zamanı!)” diye bağıran karakter markaya fevkalade uymuştu. Şair Horace’ın dizelerinden yapılan bu alıntı, çizgi kahraman ve tekerlek yığının bir araya gelmesiyle oluşan dahiyane çağrışım, yeni sloganı doğurdu.  “Michelin lastikleri engelleri içer geçer!”  Tabii Michelin Adamı’nın elindeki bira bardağının yerini de içi çivi dolu bir kadeh aldı. Bu yaratıcı ve esprili karışım, şirketin o günlerde ve hatta günümüzde de temsil ettiği herzeyi somutlaştırmış oldu.

Michelin Adamı, bugün dünyanın en eski ve en tanınmış alametifarikalarından biri. Bu örnek marka hikâyesinin şirketi tarif eden ticari laflarla dolu ve kibirli olmaması gerektiğini açıkça gösteriyor. Marka hikâyesi daha ziyade şirkete dair özel bir şeylerden bahsetmeli.

Bir marka hikâyesi, markanın çok büyük bir parçası olması nedeniyle, oldukça güçlüdür.  Hikaye, insanların kurumsal vizyon ve misyona canı gönülden inanmasını kolaylaştırır. Bu nedenle marka hikâyesi, yapılan işin içeriğiyle ilgili açık ve net bir tablo çizmelidir.

Hikâyeler aracılığıyla markanızla iletişim kurmak için hazır mısınız?

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu