Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka

Markalaşmada Başarı – Samsung

Samsung, ürün portföyünde elektronikten finansa ve inşaata kadar birçok hizmeti barındıran Koreli bir Sanayi topluluğudur. Ve Günümüze Kadar Gelen Başarı Öyküsünde, Yerelden Globale hareketle işlerini uluslararası noktaya taşımayı başarmıştır.

Topluluğun merkezi Seul, Güney Kore’de. Marka Başarı öyküsünü 2005 yılı verilerine göre inceleyeceğiz:  İnterbrand 2005 listesine göre Samsung,dünyanın  en değerli 100 markası içinde yirminci sırada yer aldı. Bu şirket için marka değerinin 5.2 Milyar Dolardan 12.5 milyar dolara yükselmesi ile birlikte son 5 yıl içinde %100’lük bir artış demek. Şirket 2005’te 175.000 çalışan ve yıllık 43.6 milyar dolarlık ciroya sahip olmayı da başarmıştı. Aynı yıl samung,innovasyon ve üst düzey markalama çalışmaları sayesinde 10.5 milyar dolar kar elde etmişti.

Aslında Samsung, 1938’de kurutulmuş balık ve sebze ihraç ederek kurulmuştu. Şirket, 1950’lerin sonlarına doğru çeşitli alanlarda büyük ölçekli üretim faaliyetlerine başladı. 1978’de Samsung Semiconductor, yerel pazar için üretim yaparak ayrı bir varlık haline geldi. 64K DRAM (Dynamic Random Access Memory) VLSI çipin (Very Large Scale Integration elektronik çipler) çıkmasıyla küresel çapta büyüdü. 1997’deki finansal kriz döneminde Samsung, 20 milyar dolar borçla yüz yüzeydi ve yeniden yapılanma süreci içinde temel işi olmayan 100’den fazla alanda küçülmeye gitmek durumunda kaldı. Sadece 47 Bağlantılı şirketi elinde tuttu ve stratejik olarak dört teknik parçaya tekrar odaklandı:

  1. Görüntüleme
  2. Depolama Alanı
  3. Random Acess Memory (RAM)
  4. İşlemciler

Yeniden Yapılanma süreci Samsung’u temel işlerine odaklanmaya yöneltti. İşlerini dört temel stratejik alanda yeniden yapılandırarak – ev ağı,hareketli ağ, ofis ağı ve temel parçalar ağ ürünlerini destekledi. Samsung tüm temel çalışma alanlarında misyon ve vizyonunu belirgin biçimde uygulamaya geçirdi.

Vizyon : ” Dijital Karmaşa Devrimi Liderliği”

Misyon : ” Dijital e-Şirket” ; örneğin, dijital Karmaşa Devrimine yaratıcı Dijital Ürün&e-süreçlerle öncülük eden bir şirket.

Aynı zamanda Samsung; yarı iletkenler, telekominikasyon araçları, ve ev aletleri alanlarındaki ürün ve teknolojilere öncülük etmeye odaklandı ki bu odak noktası, uzun vadede Samsung’u, dijital karmaşa içinde en rekabetçi toplam çözüm sunan şirket yapmaya yetti.

Yeni pazarlar ve yeni yaklaşımlar geliştirme stratejisi Samsung’u teknoloji üreticisi liderliğine taşıyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına ve tüketici terihlerindeki değişikliklere hızla uyum sağlamak şirketin uzmanlık alanı oluyor.

Samsung’un eş zamanlı olarak ticari bölümlerini de tekrar düzenlemesi, yoğun bir dahili değişim yönetimi sürecini geliştirdi. ve tüm pazarlama etkinlikleri tek bir kurumsal merkez’de toplandı. Amaç, yüksek kaliteli ve innovatif ürünlerle pazar ve marka gücünü arttırmak için, bireysel pazarlama planları yerine, bütünsel bir pazarlama stratejisi uygulamaktı. Samsung’un başa çıkması gereken zorluklar ise şunlardı:

  • * Açık bir marka vizyonu ve marka değerleri yaratarak marka başarısını B2C’den B2B alanına taşıyan tek bir global marka ve pazarlama stretijisi yaratmak.
  • * Müşterinden paydaşlara uzanan perspektifteki iletişimin yanı sıra, yarattığı güçlü doğrudan marka etkisiyle giderek daha da önemli hale gelen ” müşteri olmayan paydaş gruplarla” iletişime odaklanmak.
  • * Maliyetten yatırıma kadar marka ekranında yer alan tüm iletişim planlamasını arttırmak.
  • * Sıradışı teknoloji ile çip/yarı iletken pazarındaki konumu genişletip dijital tüketicilerle iletişime yoğunlaşmak.
  • ***
  • Devamı : Samsung Belirgin Marka Konumlandırması… Bir sonraki yazıda..
*********
kaynak : kotler B2B Marka Yönetimi

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu