Web siteniz mobil uyumlu mu
belediyeler ve medya iletişimi
Pazarlama

Yerel Yönetimler Neden Sosyal Medya Kullanmalı?

90’ların başındayız. Lise yılları,Okuldan çıkmış Eve dönüyorum. O sırada yanıma takım elbiseli bir grup adam yanaşıyor.  Şaşırıyorum. Ne olduğunu anlamak için adımlarım yavaşlıyor….İçlerinden en kelli fellisi;

-Nasılsın Kızım ? diye soruyor bana.

– Siz kimsiniz diyorum….

-Tanımadın mı beni?  diyor adam…

-Babamın arkadaşımısınız ? diye soruyorum…

Kalabalıktan homurtular yükseliyor, İçlerinden birisi;

“İnsan belediye başkanını tanımaz mı? Ne olacka bu gençlerin hali!…” diye yüksek sesle söylenirken, hepsi birden hızlı adımlarla uzaklaşıyorlar.

Bu olay hayatımda ilk siyasetle tanışmamdır.  O zamanlar da siyasetçiler tüm kent sakinlerini şehir meydanlarında toplar, yerel yöneticiler esnafı tek tek gezerek onlarla tanışır, dertlerini dinler, karar alma süreçlerini, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatırdı. Ancak bu süreç yavaş yavaş tarihin tozlu yaprakları arasında yer almaya başladı galiba.

Günümüzde esnaf belediye başkanına sorunlarını anlatmak için seçim dönemini beklemek zorunda değil mesela.. Eğer yaşadığı bir sorun varsa bu sorunu Sosyal Mecralarda paylaşıyor. Beklentilerini isteklerini, görüşlerini rahatça ifade edebiliyor.. Tabi hala Şöyle yakınmaları sokaktaki insandan kolayca duyabilirsiniz:

sosyal medya ve yerel yönetimler“Adam belediye başkanı oldu tamam artık, halimizi hatırımızı sormayı kesti. Seçim bitti , iş bitti…”

Vatandaş isteklerini ya da sorunlarını daha rahat ifade edebileceği bir ortama sahipken yine de beklentisi aynı kalıyor. Muhatap alınmak istiyor.  Sosyal Mecralarda paylaştıklarının muhatabına ulaştığını bilmek, yani iletişim kurabilmek istiyor.

Oysa başkan proje peşindedir ya da bilmem kaç bin nüfuslu bir yerde herkesin tek tek  çayını içip halini hatırını soramaz, derdini dinleyemez  ama beklenti böyledir.

İşte tam bu noktada Sosyal Medya, halk ve yerel yönetimin karşılıklı beklentileri içerisinde çok önemli bir rol üstleniyor.  Özellikle Facebook ve Twitter gibi halk tarafından yaygın olarak kullanılan sosyal  mecralar başkan ve halk arasında doğrudan temas sağlar. İhtiyaç duyulan etkileşim sağlanmış olur. Ülkemizde Bunu yapan isimler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül en belirgin ve en etkili isim olarak yer alıyor.

Yerel Yönetimler, Sosyal Mecralarda   yerel yönetimin kurumsal yapısı, yöneticiler ve yöre hakkında yapılan  olumlu ve olumsuz değerlendirmeleri  takip edebilmenin dışında  olumsuzluk faktörleri çok daha hızlı bir şekilde giderilebilir de … Bir atasözünün de dediği gibi; “Kötü haber çok daha hızlı yayılır” ve artık dünyada bir insanın başına gelebilecek en kötü olay İsmi Google’ de yazıldığında karşısına çıkacak olan, kendi hakkında olumsuz yazı ve bilgilerin yer almasıdır.

sosyal medya ve belediyelerYerel yönetimlerin sosyal medyayı etkili kullanımını örneklerle açıklayacak olursak;

  1. Engellilerle facebook ve  twitter’da  onlar için açılan özel bir hesap üzerinden bir  iletişim köprüsü kurulup,  Engellilere daha öncelikli ve çabuk ulaşılabilir. Ayrıca  engellilerin sorunlarına yönelik belediye çalışmaları geliştirilebilir.  Belediye,  foursquare üzerinden engelliler için özel eğitim yerlerini işaretleyebilir. Belediye sınırları içerisinde engellilere hizmet veren yerlerle ortak kampanyalar düzenleyebilir.
  2. Belediye Başkanı ve Belediye’ye ayrı ayrı twitter hesapları açarak hem belediyenin hem de Belediye Başkanı’nın twitter’ üzerinden takipçileri ile birebir iletişim halinde olması sağlanabilir.
  3.  Yine farklı mecralar aracılığı ile   Sokak hayvanlarının sahiplendirilmeleri ve korunmaları yönündeki faaliyetlere katılımcılık sağlanabilir..
  4.  Sosyal yardıma ihityaç duyan insanların desteklenmesi için topluluklar oluşturulabilir.. Örneğin Kış ayını yaşamaya başladığımız şu dönemde evsizlerin tesbiti ve yardım edebilmek için facebook,twitter ve foursquare kampanyaları düzenlenebilir.
  5.  Facebookta oluşturulacak  mahalle gurupları vasıtası ile mahallelerle daha sıcak iletişim kurulabilir. Mahalle sorunlarına daha kısa sürede çözüm bulunabilir.
  6.  Amerika’da yaşanan Sandy kasırgası Amerika Başkanlık seçimlerini etkilemiş, Google sandy kasırgasına özel kasırga haritası yayınlamıtı..  Sosyal Medya Bu tarz yaşanacak doğal afetler de belediyenin halka daha rahat ulaşmasını sağlacaktır.

Yukarıda saydığımız örneklere daha yüzlercesi katılabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki her belediyenin kendi özel sosyal kitle iletişim ve sosyal medyamedya politikasını belirlemesi gereklidir. Bunun içinde gözlem ve analiz yapabilmek ihtiyaç tesbiti çok önemlidir.

Örneğin Amerikan Devlet Başkanı Barack Obama seçim propogandası sırasında Sosyal Medya araçlarını çok iyi kullanmış, Sosyal Medya araçları vasıtası ile seçim kampanyasına 6 Milyon $ bağış birkaç günde toplanmış, ve milyonlarca kişi sosyal medya araçları vasıtası ile Barack Obama’ nın seçim kampanyasına destek vermiştir.

Dünya’da en olmaz denilen kişi,  Katolik Hristiyan dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, dahi sosyal paylaşım sitesi Twitter’da ”@pontifex” şeklinde hesap açtıysa bence yerel yöneticiler sosyal mecraları artık daha etkin kullanmalıdır.

Yazar : Reyhan Açıkelli (Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu