Web siteniz mobil uyumlu mu
içeriklerinizin okunmamasının nedenleri
Blog

Yazdıklarınızın Okunmamasının 7 Nedeni!

Bunları Yaparsanız Yazdıklarınız Okunmaz!

İnternetin en sevdiğim tarafı her konuda görüş ve düşüncenin rahatça paylaşılabiliyor olması. Yazdıklarımızın potansiyel okura ulaşmasının birçok yolu var.  Bunlardan en yaygın olanı sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar, beğendiğimiz siteler üzerindeki yorumlar, kendi sitemizde yazdığımız yazılar. Ancak nasıl olursa olsun asıl amacımız daha fazla okura ulaşmak, yazdıklarımızı daha fazla kişiyle paylaşmaktır.

1)      Alakasız ve İlgi çekici olmayan yazı başlıkları; Bir Yazının okunup okunmama kararının verilmesinde ilk ve en önemli etken yazının başlığıdır. Bu yazıyı şu anda okuyor olmanızın nedeni “Bunları Yaparsanız yazdıklarınız okunmaz” adlı başlığının ilginizi çekmiş olması.  Yazınıza koyduğunuz başlık kesinlikle dikkat çekici olmalıdır. Ancak Göz ardı edilmemesi gereken en önemli nokta, başlık içerikle alakalı değilse bu size yarar değil, zarar sağlayacak ve yazdıklarınızın okunmamasına neden olacaktır.

Bunun dışında koyduğunuz başlık arama motorları içinde çok önemlidir. Bu nedenle koyduğunuz başlık içinde anahtar kelimelere de yer verebilirsiniz.

2)      Site sahibiyim ama SEO nedir bilmiyorum ; Yazılarınızı kendi sitenizde yayınlamayı düşünüyorsanız. Yazı Yazmaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka Seo hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. Okurlarınızın size arama motorları aracılığı ile ulaşabilmesi için yazılarınızın keyword (anahtar kelime)  ve description(tanımlamalara sahip olması gerekir.

3)      Beni Sadece Kendi Yazım İlgilendirir; demeyin! Paylaşmak güzeldir ve size fayda sağlar. Başka Sitelerde okuduğunuz beğendiğiniz yazılara yorum yazın. Düşüncelerinizi paylaşın Bu Onların da sizin yazılarınızı okumasına neden olacak ve size trafik sağlayacaktır.

4)      Benim Sitemi ziyaret edin! Demeyin… Her site sahibinin en çok şikayetçi olduğu konulardan biri spam yorumlardır. Bunun için filtreler kullanılır. Yorum yazmak spam mail yazmak demek değildir. “Sitemi ziyaret edin”, “Benim siteme de bakın’ tarzı yorumlar iticidir. Fayda sağlamaz.

5)      Link Paylaşımı Yapılır ; Link Paylaşımları doğru yapıldığı takdirde yazılarınızın okunması için size ciddi anlamda fayda sağlayacak. Arama motorları açısından da sitenizin trafiğini arttıracaktır. Bununla beraber herkesle link paylaşımı yapmanız size fayda sağlamak yerine sitenizin kalite puanını düşürecektir. Bu nedenle link paylaşımı yaparken iki kere düşünün. Özellikle internette yer alan “link paylaşımı yapılır” “ücretsiz backlink” sitelerine yönelmeyin.

6)      Gündem Beni İlgilendirmez; demeyin! Yazdığınız yazılarda gündemi takip ediyor olmanız arama motorları tarafından sitenize hiç beklemediğiniz kadar trafik sağlayacaktır. Özellikle yazılarınızı özgün tutmanız halinde… Gündemi takip edeceğim derken, başka sitelerden kopyala-yapıştır yapılmış yazılar. Size fayda sağlamaz.

 

Google’ı kocaman bir vitrini olan mağaza olarak düşünebilirsiniz. İnsanların mağazaya devamlı gelmesini sağlaması gerekir. Bu nedenle de mağazasının vitrininde (yani arama sonuçlarında) en yeni, en güncel, en özgün yazıların yer aldığı sonuçlara yer verecektir.

7)      Yazdım ama ziyaretçim az; Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:

-Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?

-On yılda, demiş kavak.

-On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.

-Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!

-Doğru, demiş kavak.

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış. Sormuş endişeyle kavağa:

-Neler oluyor bana ağaç?

-Ölüyorsun, demiş kavak.

-Niçin?

-Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.

En Önemli Ders;  Çalışmadan emek harcamadan gelinen hiçbir nokta başarı sayılmaz. Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Her işte olduğu gibi yazılarınızın okunması, sitenizin belirli bir okur kitlesine ulaşması için alın teri ve emek şarttır. Her Gün yazmaya, her gün araştırmaya ve geliştirmeye devam etmelisiniz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu