Web siteniz mobil uyumlu mu
spam mail
Pazarlama

Mailleriniz Spama Düşmesin!


E- Mail Pazarlaması
  dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen internet reklamcılığı yöntemlerinden birisidir. E-Mail Pazarlaması doğru şekilde kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar sağlayabilirken , sıkça yapılan hatalar sonucunda  e-postalar okunmadan silinebiliyor ve spam olarak işaretlenebiliyor.

 E-mail pazarlamasının sonucunda ortaya çıkan bir sonuç olan SPAM mailin en bilinen tanımı ise; siz talep etmediğiniz halde, size gönderilen reklam içerikli maillerdir.

Türkiye en çok Spam Üreten 6. Ülke

ABD`li SophosLabs  kuruluşunca 2012 yılında  gerçekleştirilen dünyada en çok spam üreten ülkelerin araştırmasında Hindistan birinci sırada, İtalya ikinci sırada ve ABD üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye ise bu sıralamada 6. sırada yer alıyor.

Ülkelerin bu sıralaması yıllara göre büyük farklı gösteriyor aslında örneğin 2009 yılında gerçekleştirilen aynı araştırmada  yüzde 15.6`lık bir pay ile ABD birinci sırada, Türkiye yüzde 5.2 pay ile üçüncü sırada bulunuyordu.

Türkiye’de Spam İle Mücadele

Türkiye’de Spam Mail ile mücadelede yasal düzenlemeler 2009 yılından itibaren yapılmaktadır.  İlk Düzenlemelerde,Spamla mücadele konusundaki Elektronik Haberleşme Kanununun 50. maddesine göre, “abonenin önceden izni alınmadan otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkı kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanır.” şeklindedir.

Kanun maddesine göre; spam mailden kaçınmak isteyen abonenin

spam mail

engelleme yapabilmek  ve bir daha gönderilmemesini sağlamak için reddetme hakkını kullanma gibi bir girişimde bulunması gerekir. Ve Bir çok görüşe göre  spamla mücadelenin esas gayesi olan zaman kaybını ve verimlilik düşüşünü azaltma amacına hiç uygun bir yol değildi.

Bu nedenle de  AB mevzuatı ile uyum sağlamak amacı ile 2010 yılında “istek dışı” haberleşmeyi abonenin her bir mesaj için “reddi” yerine “önceden izninin” alınması şartı getirildi.

Yeni Kanun taslağında; “Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamaz. Abone ve kullanıcılara, verdikleri izni geri alma hakkı kolay ve ücretsiz bir şekilde sağlanır. Bu maddeye aykırı hareket edenlere 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idarî para cezası verilir.” şeklinde değiştirildi.

Spam Şikayeti Nereye Yapılır?

Türkiye’de yasa Gereği Spam şikayetlerinizi, Bilgi  Teknolojileri Kurumuna yapmanız gerek. Bunun dışında uluslararası olarak spam şikayetlerinizi bilderebileceğiniz http://www.spamcop.net sitesi bulunmakta.

Yine bir çözüm olarak web tabanlı ücretsiz e-posta sağlayan çoğu internet sitesinin SPAM filtreleri etkili ve verimli olarak çalışmakta ve istenmeyen e-postaların çoğu gönderilen kişiye ulaşmadan silinebilmektedir. Eğer internet servis sağlayıcınızın size hizmet olarak sağladığı e-posta adresini kullanıyorsanız, bu konudaki ayrıntılı bilgi için internet servis sağlayıcınızla temasa geçmeniz doğru olacaktır.

E-Mailler Spam’a düşmesin diye Yapılabilecekler!

  • Toplu Mail gönderiminde  mutlaka kurumsal bir E-posta Servis Sağlayıcı (ESS) ile çalışın!
  • Sadece Görselden Oluşan E-postalar göndermeyin! 
  • Konu satırının 40 karakterden fazla olmamasına dikkat edin!
  • Abonelikten ayrıl seçeneği mailinizde mutlaka görünür bir şekilde yer almalı!
  • Kullandığınız görseller çok büyük olmasın!
  • Bilinen Yazı tiplerini kullanın! 
  • Maillerinizde sadeliği tercih edin!
  • Ekli Dosyaların boyutuna dikkat edin! Mümkünse Ekli Dosya Göndermeyin!
  • ********
Yazar : Reyhan Açıkelli (Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır.)

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu