Web siteniz mobil uyumlu mu
Sosyal Medya kampanyaları Düzenleme
Diğer

Sosyal Mecralarda Bomba Etkisi Yaratacak Kampanyalar nasıl oluşturulur?

Kampanyalar marka iletişimi ve pazarlama çalışmalarının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Sosyal mecralarda düzenlenen kampanyalar:

+ Markanın sosyal medyada konuşulmasını sağlar,

+ Potansiyel müşteriler ile bağlantı kurdurur,

+ Kullanıcıların datalarına (demografik, iletişim bilgileri vb.) erişme imkanı verir,

+ ve Takipçi sayılarını arttır. Hal böyle olunca ufak veya büyük her marka sosyal medyada kampanya düzenlemek zorundadır.

Kampanya fikirleri nasıl bulunur?

Sosyal medya kampanya fikrini bulmak için öncelikle planlama yapmalısınız. Şöyle ki;

1) Amaç: Düzenlenecek kampanyanın marka için hangi faydayı sağlamasını istiyorsunuz( daha fazla takipçi, ürün ya da hizmet duyurusu, satış yapmak vb…)

2) Platform: Hangi mecra/mecralar  üzerinden kampanya düzenlemek istediğinizi belirleyin.

3) Katılım Şartları: Kampanya sosyal medya üzerinden düzenleniyor olsa da bunun bir çok yasal prosedürü olabilir. Kampanyanın katılım şartlarını belirlerken olası yasal durumları iyi araştırın. Kampanya kimler için olacak demografik bir hedefleme var mı? bu unsurlarda en baştan belirlenmeli…

4) Kuralları açık bir şekilde ifade edin: Yaş veya lokasyon sınırlaması var mı, katılımın geçerli olması için neler yapılması gerekiyor? Her platformun kendine özel kuralları vardır. Bu kuralları açık bir şekilde ifade etmeli ve kurallara uymalısınız.

5) Kampanya İsmi: Sosyal medya kampanyalarında genellikle #(hashtag) kullanımı yapılır. Kullanacağınız #Hashtagın daha önce kullanılıp kullanılmadığını, markanıza ve amacınıza uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.

6)Görseller : Görsel tasarımlar gerçek hayatta olduğu gibi sosyal mecralarda da her zaman en fazla ilgiyi çeken unsurlardır. Bu nedenle kampanyanızda görsel unsurlar kullanmayı mutlaka düşünmelisiniz.

7) Hediye: ‘bedava sirke baldan tatlıdır.’ Baksanıza bu konuda atasözümüz bile var. Kampanyanızın sonuna bir ödül/hediye sistemi eklemek her zaman için size daha fazla kazandıracaktır.

8) Zamanlama : Kampanyanın süresini net bir şekilde  belirlemelisiniz. Kampanyanın  başlangıç ve bitiş tarihlerini, başvuruların açılacağı ve sonlanacağı tarihleri, kampanyanın ilan edilme tarihini, kazananların açıklanacağı tarihi ve diğer önemli tarihleri mutlaka önceden belirleyin.

9) Başlamadan önce :  Başlamaya hazır mısınız? Daha değil!  Öncelikle kampanyanın ön sunum ve sunum aşamalarında kullanacağınız başlangıç stratejinizi belirlemelisiniz.

Stratejiyi belirlerken yanıtlamanız gereken başlıca soru, ‘ilk günlerde kampanya nasıl tanıtılacak? Nasıl  öne çıkarılacak?’

Ön sunum aşamasında markayı seven ve çok sayıda sosyal bağlantısı olan insanları  kampanyadan mutlaka haberdar edin. Hatta katılım sağlayarak arkadaşları ile paylaşacağından emin olun.

Ayrıca önemli müşterilerinize ve sosyal medyada aktif kişilere de  kampanyanın (kaçırmamaları gereken fırsatlarla birlikte) başlamak üzere olduğunu haber veren özel bir e-posta göndermekte çok işinize yarayabilir.  Ses getirecek bir kampanya için reklam vermeyi de düşünebilirsiniz.

10 Yayın Takvimi :  Kampanya süresi boyunca yayınlanacak tüm  mesajları, e-postaları ve diğer unsurları tüm detaylarıyla en baştan hazırlamalı ve bunu bir yayın takviminde göstermelisiniz. En basitinden bu iş için excel tabloları, Google takvimi vb.. ajandalar da kullanabilirsiniz.

Sosyal medya kampanyaları genel olarak  beş aşamadan oluşur:

+ ön sunum,

+ sunum,

+ son fırsat,

+ bitiş,

+ kazananların açıklanması, 

+ yankı.  Her bir platform için bu aşamalara özel alternatif mesajlar belirlemelisiniz.

11)Destek Zamanı: Kampanya sadece tek bir sosyal mecrada düzenleniyor olsa bile diğer sosyal mecralardaki yankısı kampanya için kesinlikle destek olacaktır.  Kampanyayı güçlendirmek için kesinlikle diğer mecraları da kullanın!

12) Kampanya Takibi: Kampanyayı başlattığınız andan itibaren kampanya hakkında sorular ve yorumlar olacaktır. Olumlu olanları  yanıtlamak kolay olsa da özellikle olumsuz soru ve yorumları yanıtlamak hiç de kolay değildir. Bu nedenle en basit kampanyada dahi soru ve yorumların takip ve yönetimi için belirli bir plana ihtiyacınız var ve kampanya süresince sosyal mecraları gece ve haftasonları dahi takip edecek personele de…

13) Acil Durum Planı: Umarım herşey istediğiniz gibi gider. Ama ya gitmezse? Olumsuz bir durumda çuvallamamak için kesinlikle acil durum planına ihtiyacınız var.

14) Yankılar: Kampanya bitti. Kazananı açıkladınız. Herşey mükemmeldi. Tam istediğiniz gibi. Bu Harika! Ama yapılması gerekenler daha tamamlanmadı. Kampanyanın yankılarını paylaşmaya devam etmeli ve yayılmasını sağlamalısınız. Kampanya hakkında yapılmış güzel yorumlar, kazananların paylaşımları, varsa görsel paylaşımları… Emin olun size en fazla takipçi ve potansiyel müşteri bu yankı süresinde gelecek. bu nedenle bu süreci çok iyi yönetmelisiniz.

Ve sonuç: Yukarıda yazdıklarımın tümü size sosyal mecralarda bomba etkisi yaratacak, başarılı kampanyalar hazırlayabilmeniz için fikir vermeyi amaçlıyor. Tüm bunların dışında kullanabileceğiniz bir diğer önemli yöntem,daha önce yapılmış sosyal medya kampanyalarını incelemek, onların artı ve eksilerini kendi markanıza göre yorumlamak olacaktır.

Ve bir sonraki yazımda size birbirinden etkili, istediğiniz sonucu elde etmenizi kesinlikle sağlayacak sosyal medya kampanyalarından örnekler vereceğim. Takipte kalın…

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu