Web siteniz mobil uyumlu mu
içerik kraldiır
Blog

Yetişkinler de hikaye sever!; Pazarlama’da İçerik Kral’dır.

içerik kraldır!Bugün uzun zamandır görüşmediğim bir dostum aradı. Yeni bir internet girişiminde bulunmuş ve benimle de paylaşmak istemiş. Bol heyecanın yanında bolca kaygısı da vardı..

Nasıl olmasın ki?  İnternet koca bir deniz ve “tam olarak  ne yapmalıyım?” sorusu beynini kemiriyordu…. Acaba nasıl bir pazarlama yapmalıydı ki  diğerlerinden farklı olsun ve fark edilebilsin?

“pazarlamada içerik kraldır!” bu cümleyi (ya da benzer söylemlerini) kaç kere duydunuz? yüzlerde, hatta binlerce kez değil mi? Bence pazarlamacı olsun ya da olmasın iş dünyasındaki tüm profesyoneller ve amatörler bu gerçeği artık kavramış durumda…

Ama olsun yine de arkadaşıma bu cümleyi kurdum 🙂

Aslında ondan aldığım cevap beni bu yazıyı yazmaya sevk etti.  “içerik kral da ben bu içeriği nasıl yaratmalıyım?” 

Bence nasıl içerik yaratılacağı pazarlama dünyasında üzerinde pek durulan bir konu değil.

Aslında herkes bir web sitesi kuruyor. ve tasarım için az veya çok bir miktar para harcıyor. Ancak tasarımcılardan beklenen aynı zamanda içeriği de doldurması bu durumda ortaya  çıkan bir birinin aynı kopya içerikler. Aynı misyonu, aynı vizyonu paylaşan onlarca firma….Bööö 🙂

Aslında çok daha iyi bir yol var! hemde bunun için pazarlama uzmanı olmamıza da gerek yok!

Bir çoğumuz gün içerisinde arkadaşlarımıza, ailemize bir şeyler anlatırken bu yolu kullanıyoruz;

 “Hikaye Anlatmak!”

Düşünsenize bir en popüler arkadaşlarımız, aynı zamanda en iyi hikaye anlatanlardır…

Ülkemizde iki sezondur yetenek yarışmasını kazanan kişiler stand up yapıyor, yani hikaye anlatıyorlar.. Bütün filmler ve kitaplar aslında hikaye ile ilgilidir öyle değil mi?

Muhteşem yüzyıl mesela, bu kadar çok izlenmesinin nedeni hikayesi değil mi? Hürrem’in ve diğer harem kadınlarının entrikaları olmasa, iktidar için neler neler yaptıkları anlatılmasa, sizce bu kadar izlenir miydi?

Aynı dizinin konusu bir belgesel gibi işlense bu kadar ilgi çekici olur muydu? Bence ilgi çekmek şöyle dursun, gayet can sıkıcı olurdu…

Bu nedenle de sizde içeriğinizin kral olmasını istiyorsanız can sıkıcı olmaktan vazgeçin! Büyüklerde hikaye sever, hikaye anlatıcılığını işinize nasıl dahil edebileceğinizi düşünün! İçeriğinizi internetin “muhteşem yüzyıl’ı yapın!

Ve son olarak hedef kitlenizi ve markanızı sizden iyi kimse tanıyamaz.Siz yeter ki hikayenizi anlatın, içeriğiniz kral olacaktır.

********

Bir sonraki yazı: Hikaye Anlatmanın Kuralları; Her yerde, her şeyi konuşamazsınız….

 Yazar : Reyhan Açıkelli.  Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır. Link verilmeden alıntı yapılamaz. Ya da Tamamı Yayınlanamaz.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

This Post Has One Comment

  1. Efecan Reply

    Pazarlamada hikayenin gücü beni her zaman etkilemiştir. Bazı markalar hikayeleri ile beni kendilerine hayran bırakıyor. Bunlardan biri Johnnie Walker http://www.youtube.com/watch?v=MnSIp76CvUI

    Bir başkası ise keşişlerin başlarda Normandiya’da kilise geliri için ürettikleri La Treppe birası. İkinci dünya savaşı ile Belçika ve Hollanda’ya göç etmeleri ve üretimlerini burada gerçekleştirmeleri. Bu arada şu ana kadar içtiğim en güzel bira 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu