Web siteniz mobil uyumlu mu
sosyal medya hataları
Pazarlama

Markalardan 4 kusurlu sosyal medya hareketi

Geleneksel medyadan sosyal medyaya geçiş gerçekten çok hızlı oldu. Daha birkaç yıl öncesine kadar hayatımızda sadece televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçları etkiliyken; şimdiyse sosyal medya kitle iletişimde birinci sırada…

Sosyal medyanın doğası geleneksel medyadan çok farklı, bu nedenle geleneksel medyada başarılı sonuçlar veren eski alışkanlıklar sosyal medyada işe yaramaz durumda.

Artık sık sık firmaların sosyal medya hatalarını görür olduk. Sosyal medya pazarlamasında firmaların sık yaptığı hatalar, olumsuz pazarlama sonuçlarına yol açıyor.  Markalar tarafından sosyal medyada en sık tekrarlanan 4 hata şöyle;

4. sırada yazım yanlışları, imla hataları yer alıyor.

İtiraf ediyorum. Ben de imla hatası ve yazım yanlışını çok yaparım. Ancak şu bir gerçek ki hiçbir şey gereksiz büyük harf kullanımından, yazım yanlışlarından ve imla hatalarından daha çok dikkat çekmez. Bu tarz yapılan her hata sosyal medya takipçileriniz tarafından anında düzeltileceği gibi kısa sürede alay konusu olabilirsiniz.Sosyal medyada dil bilgisi hataları

Siz en iyisi dikkat çekmek için dahi olsa tamamen büyük harf yazmaktan vazgeçin. İmla hataları ve yazım yanlışları için google’dan destek almayı deneyin!

Sosyal medya narsizmi3.sırada Sosyal medya narsizmi  yer alıyor.

İnsani ilişkilerde dahi sürekli kendiden bahseden, dinlemeyi bilmeyenlerden kaçarız. Markanın sürekli olarak kendinden, ürün ve hizmetlerinden bahsetmesi bir süre sonra takipçilerinin sıkılmasına neden olacaktır. Unutmayın, insanlar sosyal medyayı paylaşmak için kullanırlar ve konuşan kadar, dinleyen taraf olmasını da isterler

Bu markanızdan hiç bahsetmeyin demek değil tabi ki, bu %50 ile sınırlı tutmak faydalı olacaktır.

2.sırada Üslup yer alıyor.

Fransız edebiyatçılarından Buffon “Üslup insanın ta kendisidir.” demiş. Sosyal medya markaları kişiselleştirdiği için, kullandığınız üslup markanızın kendisi olacaktır. İçeriğin kalbi olan iletişim dilinizi markanızın kimliğine uygun belirlemeniz çok önemlidir.

1 sırada strateji belirlememek yer alıyor.

Markalar için her alanda strateji belirlemek ve bu doğrultuda ilerlemek çok önemlidir. Sosyal medya için ayrıca strateji belirlemeyen bir çok marka, sosyal medyada sadece var olmalarının yeterli olacağını düşünüyorlar.

Sosyal medyadan gerçek anlamda bir fayda sağlamayı hedefliyorsanız ilk yapmanız gereken bu konuda bir strateji belirlemek olmalıdır.  Ne paylaşacaksınız, ne sıklıkla paylaşacaksınız, kriz yönetimi için bir planınız olacak mı, hangi sosyal mecrada yer almalısınız, bu sosyal mecralarda ne elde etmeyi amaçlıyorsunuz, hesapları kim veya kimler ne şekilde yönetecekler? En azından bu sorulara yanıt verilmeden  temel bir sosyal medya stratejisi oluşturulmuş sayılmayacaktır.

Unutmayın Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız; vardığınız yerin de önemi yoktur.

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu