Web siteniz mobil uyumlu mu
inavsyon ne değildir
Pazarlama

İnovasyon Nedir? Ne Değildir?

Kelime anlam, latince : innovatus – Türkçe: yenilik, yenilikçilik.

Son zamanlarda iş çevrelerinde pek bi sevilir oldu. Tüm Haber kanallarında, İnternet sitelerinde, iş dünyası ile ilgili her yerde …

Hani bir dönem NLP varı hatırlarsınız. Her yerde herkes onu konuşurdu. Şimdilerde NLP out – İnovasyon İn …

Tenolojide inovasyon, eğitimde inovasyon, pazarlamada inovasyon, her zaman her yerde inovasyon…

Peki inovasyon ne için? Kimin için?  Ne işe yarar bu inovasyon?

İnovasyon Ne Değildir?

İnovasyon, tek başına bir etkinlik değildir. Bilim ve teknoloji etkinliklerini tümünü kapsayan ve sonuç bakımından yarara dönüşmesi beklenen pazarlama aşamasını da kapsayan bir süreçtir.

İnovasyon Bir buluş değildir. Çünkü sadece yeni bir şey bulup onun devamını getirmemek onu tanıtmamak geliştirmemek boş bir icat yapmaktır.

İnovasyonu buluştan ayıran en iyi örneklerden birisi Türk Teknoloji Vakfı tarafından verilmiştir. Aynen naklediyorum. “SİNGER. Evet, tahmininizin aksine, Isaac SİNGER, dikiş makinasını icat eden ve dolayısıyla adını veren kişi değildir. Dikiş makinasını 1846 yılında, Boston’lu bir mucit Elias Howe icat etti. Ama, icadını inovasyona dönüştürmeyi beceremeyen Howe, hem icat ettiği makinaya adını verme hem de bundan milyarlarca dolar kazanma şansını kaybetti. Bu işi başaran Singer, dünyanın her tarafında dikiş makinası denince akla gelen marka ve isim oldu. Singer’in bunu nasıl yaptığı da sanayicilerimiz için önemli bir ipucu: Howe’un dikiş makinası için aldığı patentten yararlanarak. İnovasyon için patentler büyük ipuçları içerir ve sürekli yeni ürün ve üretim yönetim geliştirerek rekabet gücünü korumak hedefindeki girişimcilerin kendi alanlarındaki patentleri izlemeleri ve incelemeleri büyük yarar sağlar. İcatlar ve patentler inovasyon için büyük fırsatlar içerir ama girişimciden beklenen icat yapması değil, inovasyon yapmasıdır. Çünkü ancak o zaman pazar payını ve karlılığını artırıp rekabet gücünü yükseltebilir” .

Bu noktada İnovasyon’un en önemli aşamasından biride Tescil aşaması oluyor demektir. Yapılan tescilleri araştırıp onları firmanızın yararına çevirecek şekilde geliştirmek ve uygun pazarlama araçları ile tüketicinize sunmanız gerek.

Peki Bunu nasıl yapacaksınız?
Türkiye’de buluşlar 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Türk patent Enstitüsüne yapılacak başvurularla koruma altına alınmaktadır. Buluşunuz Yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, patent ya da faydalı model tescili verilerek korunur. Faydalı Model, kimyasal maddeler ve usuller hariç patente konu olabilecek teknik gelişmeye sahip bütün ürünler için verilebilir. Yurt içinde özellikle KOBİ’lerimiz ve geliştirmiş oldukları yeni ürünler için daha az maliyetle koruma elde etmek isteyen buluş sahipleri için tavsiye edilebilecek bir sistemdir. Buluşu için Patent ya da faydalı model başvuru sistemlerinden hangisinin seçileceğine başvuru sahibi kendisi karar verir. Faydalı model başvurusu için dikkat edilecek en önemli husus, yeni olmayan ürünler için başvuru yapılmaması gerektiğidir. Yeni olmayan ürünler için başvuru yapılıp faydalı model belgesi alınsa dahi, ürünün yeni olmadığının üçüncü kişilerce ispatlanabilmesi durumunda, mahkeme yolu ile belgenin iptali söz konusudur.(Kaynak TPE.gov.tr)

Ancak sadece ürünün yenilik unsuruna patent/ faydalı model tescili almak yeterli olmayacaktır. Aynı şekilde ürününüzün görselinin de taklit edilme ihtimaline karşı Tasarım Tescilini de yaptırmak gerekir. Tasarımlarınıza 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunmasına İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile yine TPE ye yapılacak Endüstriyel Tasarım Tescili Başvurusu ile koruma sağlanır. Koruma ile elde edilen, tasarım hakkı sahibinin izni olmaksızın başka kişilerce tasarımın ticari amaçla kullanımını engelleme hakkı, yapılan yatırımların, hem ekonomik hem de sosyal anlamda geri dönüşümü açısından oldukça önemli olmaktadır. Aksi takdirde, özgün ve yeni tasarımlar fikir hırsızlığı, kopyalama ve taklit gibi tehditlerle karşı karşıya kalacak ve hakkın savunulması oldukça zorlaşacaktır.

Tasarım ve patent tescilini aldığımız ürünümüzün son olarak ismini de koruma altına almamız gerekmektedir. Özellikle reklam ayağının en önemli unsuru olan ürün ismimizi taklit etmek isteyen çok olacaktır. Bu noktada son ve unutmamız gereken 556 sayılı

Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin bize sağlayacağı haklardan yararlanabilmemiz için TPE marka tescili başvurumuzu yapmak olacaktır.

Tüm bu süreçleri tamamladık. Tebrikler.. Ancak yine de İnovasyon yapmış olmadık !

Tüm bu süreç size kanuni olarak koruma sağlamaya yarayacak ve inovasyonun son ayağı olan pazarlama aşamasında zırhınızı oluşturacaktır. Pazarlama ve İnovasyon bir sonraki konum olsun…. Şimdilik bu kadar.

Tescil işlemleri ve/veya her şey için www.markasorgula.net 

Bir dahaki yazıya kadar , İnovasyonunuz Bol Olsun.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu