Web siteniz mobil uyumlu mu
İçerik paylaşımının kuralları
Blog

Hikaye Anlatmanın Kuralları; Her yerde, her şeyi konuşamazsınız…

Herkesin hayatında en az bir kez karşılaştığı, mükemmel(!) insanlar vardır. Çok şey bilir, her yerde konuşur, herkese konuşurlar… Halk arasında onlara Ukala’ da denir. Ve ukalaları kimse sevmez…. 🙂

Mükemmel olmak, mükemmel iş yapmak, içeriğin gerçekten dört dörtlük olması önemlidir…. Ancak tek başına asla yetmez! Eğer her yerde aynı şeyden aynı şekilde bahsederseniz ukala ve sıkıcı olursunuz.

İçeriğinizi paylaşırken 4N 1K sorularına yanıt vermeye dikkat edin? İçeriğinizi “Kim” in için yazdınız? “Ne” okuyacaklar ?”  “Ne zaman” (paylaşım saati)  okuyacaklar?  “Nerde”  (hangi mecrada) okuyacaklar?  “Neden” okumalılar?

Bir önceki yazımda herkes hikaye anlatabilir demiştim. Ancak herkes ‘İyi hikaye anlatamaz!’

İçeriğin okunmasını sağlayan asıl şey;  iyi bir hikayeyi doğru bir şekilde, doğru kişilere ve doğru zamanda anlatmak ve anlatırken de okuyucu için ilgi çekici kılabilmektedir.

Bu sizi korkuttu mu? Hadi ama roket bilimi ya da kara büyüden bahsetmiyoruz burada.. Öyle hemen vazgeçmek yok! 🙂

Her başarı getiren işte olduğu gibi iyi bir içerik içinde bir stratejiye sahip olmalısınız.  Bunun için anlatmak istediğiniz hikayeye ve hedef kitleye odaklanın. 4N 1K hedef kitlenize, onların ihtiyaçlarına, tercihlerine ve diğer gerekli olan şeylere ulaşmaya yardım eder.

Sıralama şöyle olmalı;

1) Bu içeriği ‘Neden’ oluşturuyorsunuz? ( amacınız markanızı tanıtmak, ürününüz hakkında bilgi vermek, google da üst sıralara çıkmak, gündem vs..)

2) ‘Kim’ in için yazıyorsunuz? Siz kimsiniz? (hedef kitleniz öğrenciler ve sizde bir öğretmen misiniz? ya da bir içecek markasısınız ve gençler tarafından tercih edilmek mi istiyorsunuz?)

3) İçeriği oluşturarak ‘neyi’ hedefliyorsunuz? ( gençlerin markanızı tercih etmesi? Yaz aylarında daha çok satış yapmak? İtibar kazanmak?  Tatil planında tercih edilmek? ….)

4) Hikayeyi ‘ne zaman’ oluşturmalı ve ‘ne zaman’ paylaşmalısınız? ( Sıcaklarda tüketilecek bir içecek için Kasım ayında içerik üretip paylaşmak doğru olmayacaktır…)

5) ‘nerelerde’ paylaşmalısınız? (Bu soru içerisinde yeni sorular barındırıyor aslında) – İçeriğiniz nasıl bulunacak, nereden erişilecek (mobil, masa üstü, android, IOS.., hangi mecralarda paylaşılmalı…

Her sosyal mecranın kendine özgü bir doğası vardır. Bu nedenle ‘nerelerde’ paylaşmalısınız? sorusunun yanıtını bir sonraki yazı : Sosyal Mecralarda trendleri  yakalamanın 7 kolay yolu’ nda paylaşacağım.

Ama şimdilik size tüyo; Gplus pek tercih edilen bir mecra değil.Bu nedenle ordan pek etkileşim beklemeyin, yazdıklarım okunmasın  zararı yok… diyorsanız o başka 🙂

Ve iş hayatı ile ilgili sıkıcı konular için;  facebook ve twitter’dan medet ummak biraz saflık olacaktır. Ancak LinkedIn iş hayatındaki sıkıcı konular için biçilmiş kaftan…

Yazar : Reyhan Açıkelli.  Yazının her türlü hakkı saklıdır.  Bu yazı 5070 sayılı elektronik imza kanunu kapsamında koruma altındadır. Link verilmeden alıntı yapılamaz. Ya da Tamamı Yayınlanamaz.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu