Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka

Markalar Nasıl Değer Yaratır?

Güçlü Bir Marka yaratmak,müşterilerin zihninde güçlü bir algı oluşturup bunu devam ettirmekten ibarettir. Bir markaya belirli bir değer yüklemek için, ilk olarak markanın o zamana dek sergilediği değerleri bilmelisiniz. Marka adı ve çağrışımları, müşteriye sunulan herşeyin özetidir. Ürün kalitesi, hizmetin güvenilirliği ve parasal değer gibi her şey, insanların o markayla ilgili algılarını oluşturur. İnsanların bir markayla neleri birleştirdiğini çözmek, denklemin sadece bir bölümüdür. Bir adım ileri gidip marka değerlerine mali bir değer de eklemek gerekir.

Çünkü en iyi reklam kampanyaları bile var olmayan bir şeyi sıfırdan yaratamaz. Eğer bir şirket ruhtan ya da yürekten yoksunsa, “marka” konseptini anlamamışsa ya da dış dünyayla bağlantısını koparmışsa, pazarlama çalışmalarının herhangi bir kişide derin etkiler bırakması neredeyse imkansızdır.

Bu iş aynı zamanda şirketin sergilediği her tutumu tüketicilerin nasıl algıladığını anlamakla ilgilidir. Markalaşmanın gerçekten anlamlı olabilmesi için mutlaka tutarlı ve açık olması gerekir. Kurumsal hedefi anlatan bir dolu kelime ve birkaç logo oyunuyla bir marka yaratılmaz. Dahası, markalar statik de değillerdir; sürekli olarak değişip gelişirler. Bunun olacağını sezseniz de, sezmeseniz de işbirlikçilerin beklentilerine ve pazar şartlarına göre markalar değişebilir. Bu beklenen ya da beklenmeyen dönüşümü gidişatına bırakmak yerine, kontrolü siz ele almalısınız.

Etkili bir şekilde Markalaşmak için, markanın ve tüm marka portföyünün gücünü belirleyip ölçmek gerekir. İşin doğasını daha derinlemesine anlamak için biraz araştırma yapmak zorunludur. Bu araştırmalarınız, daha sonraları size gelecek marka stratejisinin kaynağı olarak hizmet edecektir. Modern araştırma araçlarını kullanmak hem çok kolay hem de oldukça karmaşıktır. Ticari bir pazara girip marka portföyünün müşteri güdümlü perspektifini çıkartmak isteyen bir şirket de bundan kaçamaz. Tüm bilgileri dikkatlice değerlendirilmeli ve tüm faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Şu üç bilgisayar markasını ele alalım: Dell,Sony, IBM hepsi temelde aynı işi yapıyor. Yine de muhtemel alıcılar bir markayı inovasyonla bağdaştırıyor, bir diğerini esneklikle, bir başkasını da kaliteyle! Üç şirket de, bu üç değeri sahipleniyor; ancak bu değerlerin her biri sadece birer markanın ana zeminini oluşturuyor. Bu, onlara rekabetçi avantajlarını arttırma fırsatı sağlıyor.  Gördüğünüz gibi gerçek apaçık ortada olsa da, markasını bu seviyeye taşımayı başaran bir stratejik plana sahip şirketlerin sayısı hala o kadar az ki!

Ve Ülkemizde maalesef Sahip oldukları marka niteliklerini yaptıkları her şeye işleyen markaların sayısı, bir elin parmaklarını bile geçmiyor. Aslında bu iş şirketler için gerçekleştirmesi her zaman çok kolay bir iş değil. Çünkü şirket içinde bazıları gelecek odaklı değer ya da pozisyonlara yönelmek isterken, bazıları da şu anda ve şimdi yaratılan etkilerle daha çok ilgilenir. Kimileri karmaşık nitelikler arayışındadır, kimileri de sadelik. Bazılarını yerleşik fikirler mutlu ederken, bazıları da tamamen bağımsız bir bakış açısında ısrar eder. Eğer bir şirket tüm bunları yanlış değerlendirirse, en önemli ve nadide farklılaşma fırsatını da elinden kaçırır!

Kısacası markaların yarattığı değeri anlamak için bütünsel, entegre bir yaklaşım sunmak gerekir.

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu