Web siteniz mobil uyumlu mu
Ünlü Markalar
Marka

Marka olma yolunda planlamanın önemi

Ekşi Sözlük’te ‘Marka’ kelimesi karşılığında yazılan içeriklerden bazıları;

  • ticari isim
  • normal bir cismi değerinden birkaç kat pahalı yapmaya yarayan kavram…
  • reklamı iyi yapılan malın isminin aldığı form
  • ürünün ruhu.
  • (bkz: tescilli marka )

Türk Dil Kurumu (TDK) Sözlüğü’nde ise Marka tanımı şu şekilde yapılmıştır: “Bir ticari malı, herhangi bir nesneyi tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel isim veya işaret.
556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre ise;
Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.
Amerikan Pazarlama Birliği’nin tanımına göre de marka, “Bir işletmenin ya da bir grup işletmenin mal ve hizmetlerini belirlemeye ve rakiplerinin mal ve hizmetlerinden farklılaştırmaya yarayan isim, terim, işaret, sembol, dizayn (tasarım) ya da tüm bunların bileşimidir.”
Marka ile ilgili yapılan bu tanımlamaların hepsinde en dikkat çekici unsur ‘markanın ayırt edici’ olmasıdır. Zira markalar çok eski zamanlardan beri dünyadaki tüm kültürlerde, sadece iş dünyasında da değil, sıradan insanların günlük kararlarında, siyasetçilerin ve devletlerin önemli kararlarında, bilinçli yada bilinçsiz etken olarak kullanılmaktadır.
Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler gibi çok eski medeniyetler sahiplik ve kaliteyi belirtmek ve ayırt ediciliği sağlamak için çanak-çömleğin ve diğer eşyaların üzerlerine mühürler koymuşlardır.
Antik çağlarda sembolik ve dekoratif figürler krallar, imparatorlar ve hükümetler tarafından güç ve otoriteyi ilan etmek için amblemler şeklinde ürünlerinde kullanılmışlardır. Japonlar krizantemi, Romalılar kartalı, Fransızlar aslanı sembol olarak kullanmışlardır (Knapp, 2000:87)-( S. ÇİFCİ – R. COP)
Öyleyse marka ne tek başına ‘isim bilinirliği yaratma’ ne de Türk Patent Ensütüsü nezdinde tescil ettirmek(halk arasında patent almak) değildir. Markalar çok para harcanarak yaratılmış, reklamı yapılmış cafcaflı isimler ve logolar da değildir.
Markalar kişiselleştirir, fark yaratır. Risk ve karmaşayı azaltır. Marka inançtır. Hayatımıza, farkında olmasak da yön verir. Sunduğunuz ister ürün olsun, ister hizmet; fayda yaratır, değer oluşturur.

“Coco Cola” içtiğimizde mutlu olacağımıza, “İntel” işlemcili bilgisayarın hızlı olacağına, “Acun” yaptığı programlarla eğleneceğimize, “Turkcell” ise kesintisiz iletişim sağlayacağına bizleri inandırır. Ve bunun için uzun vadeli bir markalaşma çalışması gerekir.
Marka olma yoluna çıkan her şirketin birkaç senede “Marka” olunamayacağını bilmesi gerekir.
İyi markalar, bir fikrin –dantel işler gibi- örülmesiyle oluşur. Bugün bizim taktir ettiğimiz bütün markalar, yüzlerce, binlerce insanın on yıllarca emek vererek oluşturdukları markalardır. Bu markalar, bütün siyasi ve ekonomik krizlere rağmen hedeflerinden hiç vazgeçmedikleri için “Marka” olmuşlardır. Kısa vadeli davranmak, inancını yitirmek, duraksamak, marka yönetiminde en başta gelen hatalardan biridir. (Temel Aksoy- Marka Konusunda En Çok Yapılan Yanlışlar)
Markalaşmak uzun soluklu çalışmaların eseridir. Marka olmak için başlangıçta koyacağınız sermaye ve yapacağınız havalı bir girişin haricinde uzun vadeli planlarınız olmalıdır. Çoğu şirket pazarlama, satış planları ve stratejik planlar geliştirir ama marka planı yapamaz. Göz ardı edilen bu nokta ise genelde markaların istenilen seviyeye neden tam olarak ulaşamamalarının sebeplerinden birisidir.
Uzun lafın kısası marka olmak için başlangıçta koyacağınız sermaye ve yapacağınız havalı bir girişin haricinde uzun vadeli planlarınız olmalıdır…

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu