Web siteniz mobil uyumlu mu
zodiac marka hikayesi
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü-Z (Zodiac)

Havacılık ve şişme bot ekipmanları, Maurice Mallet tarafından 1896’da kuruldu.

Kamuoyunun şişme kanolarıyla tanıdığı Zodiac grubu, uçakların koltuk ve kaydırak gibi iç ekipmanları konusunda dünyanın en önde gelen kuruluşudur. Şirket havacılık konusunda, Boeing’den de önce, dünyanın en eski kuruluşu olma iddiasındadır. Maurice Mallet, “Mallet,Melandri ve Pitray” adlı şirketi, 1896’da Paris ile Walhen (Almanya) arasında üç gün süren ve o güne kadar gerçekleştirilebilen en uzun hava yolculuğunun hemen ertesinde kurdu. Amacı, hava taşıtları tasarlayıp, üretmekti.

1905’te ilk paraşütün yapımını ve 1911’de havadan çekilen ilk fotoğrafları onlara borçluyuz. Şirket 1909’da Zodiac adını aldı: logo olarak da bütün burçları temsil eden işaretlerin ortasından geçen ve kumanda edilebilen bir balon benimsedi.

Havacı Helene Boucher’nin 1934’te Zodiac M120 Corsaire ile kırdığı yükseklik rekoru ile tarihe geçti. 1978’te şirket artık sadece şişme kanolar üretiyordu. Şirketin dışarıda büyüme kararı meyvesini verdi. Ve satın aldığı yirmiye yakın şirketle bugün üç sektörde varlığını sürdürüyor.

Hobi olarak denizcilik(şişme botlar,kurtarma salları, havuzlar, diğer ekipmanlar)

Havacılık ekipmanları (tahliye kaydırakları, elastik rezervuarlar, paraşütler, yüzer dubalar)

Yolcu Uçakları(koltuklar)

Yelkencilerin “Saint-Bernard’ı”, on farklı sahada dünyada bir numaradır : bahçe havuzları,acil tahliye kaydırakları,yolcu uçaklarının koltukları, helikopterler için yüzen kurtarma platformları, paraşütlü fren sistemleri,uçak tuvaletleri, yakıt ve oksijen yönetimi sistemleri(Intertechnique) ve.. şişme botlar. BU sonuncusu grubun cirosunun sadece yüzde 10’unu oluşturmaktadır.

Mühendis Pierre Debroutelle’in hayal gücünün ürünü olarak 1935’te geliştirilen meşhur “kara Boudin”, 1952’de Doktor Alain Bombard’ın yiyeceksiz ve susuz altmış beş gün süren Atlantik’i geçiş yolculuğuyla şöhrete ulaştı. Asur kralı Asurbanipal ve Çin’in Song ve Ming hanedanlarında da kullanılan ve şişirilmiş hayvan derisinden yapılan bir tür tekneye benzeyen araç, günümüzde neopren bazlı olarak üretilmektedir. Sentetik bir malzeme olan neopren, 1931’den beri Du Pond de Nemours tarafından pazarlanmaktadır.

1974’ten beri Jean-Louis Gerondeau’nun başkanlığını yaptığı grup, CNES için projeleriyle ve ozon tabakasını inceleme programıyla gözlerini uzaya ve NASA’ya ve onun paraşütle yumuşak iniş sistemlerine çevirmiştir.

2007 yılında Zodiac Deniz ve Havuz, yeni kurulan Burç Havacılık ile birlikte Carlyle Group tarafından Zodyak Grup Deniz Segment  şirketi olarak yeniden yapılandırılır.

 

Markanın web sitesi : www.zodiac.com

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu