Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü – Y (Yahoo!)

Yahoo! Inc ( NASDAQ : YHOO )  Amerikalı çok uluslu, Sunnyvale Kaliforniya, Birleşik Devletler merkezli internet şirketi. Şirketi en iyi şekilde tanımlayan kelimeler;  web portal , arama motoru ( Yahoo! Search ), Yahoo! Dizin , Yahoo! Posta , Yahoo! Haber , Yahoo! Maliye , Yahoo! Gruplar , Yahoo! Cevaplar , reklam , online harita , video paylaşım , fantezi spor ve sosyal medya sitesi ve hizmetler…

Bu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük internet sitelerinden biridir. Haber kaynaklarına göre, yaklaşık 700 milyon kişinin her ay Yahoo! web sitelerini ziyaret ediyor. 
Yahoo! Inc ; Jerry Yang ve David Filo  tarafından Ocak 1994 ve 1 Mart 1995 tarihleri arasında  kurulmuştur .  16 Temmuz 2012 tarihinde, eski Google yöneticisi, Marissa Mayer , Yahoo! CEO’su seçildi  ve  yine Mayer 17 Temmuz da Yönetim Krulu başkanı ilan edildi. Yahoo son beş yılda  yılda ortalama  bir CEO değiştirmiştir.

Tarihçe : 

Jerry Yang ve David Filo, Yahoo! kurucuları

1994 yılının Ocak ayında Jerry Yang ve David Filo adlı   Stanford Üniversitesi elektrik mühendisliği yüksek lisans öğrencileri  “world wide web Jerry kılavuzu” adlı bir web sitesi oluşturdular. David ve Jerry’nin  World Wide Web Kılavuzu, Başlangıçta ,” Yahoo bir hiyerarşi içinde diğer web siteleri organize bir dizin oldu. Ancak  gelişmeye ve farklılaşmaya başladı ve  1994 yılı Nisan ayında, “World Wide Web, David ve Jerry Kılavuzu”, “Yahoo!” adını aldı.

“yahoo.com” alan 18 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

“Yahoo” kelimesi  “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” ın kısaltması olarak ortaya çıktı.

Yahoo! 1990’lı yıllarda hızla büyüdü. İlk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır.

Yahoo! Movie ve Yahoo! Music şu anda dünyanın en büyük belgeliğini ve altyapısını oluşturmaktadır. Söylenenlere göre Yahoo! Music dünyada tüm müzik sektörüne tek başına karşı koyabilecek güçtedir.

Bunların dışında Yahoo! Hotjobs bölümünden iş arama olanağıda sunmakta. Yahoo! Finans bölümünden pekçok borsa endeksi ve hisse senedi hakkında ayrıntılı bilgiler alınabilmektedir. Yahoo! News bölümünden dünyadaki gelişmeler takip edilebilmekte ve Yahoo! Games bölümünde ise oyunlar oynanabilmektedir. Yahoo! Music dahilinde sunulan Yahoo! LAUNCHcast Radio ise ilk içerikli çevrimiçi radyo olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar parçalara oy vererek kendi zevklerine göre kanal oluşturabilmekte ve bunu kaliteli bir sesle çevrim içi olarak dinleyebilmektedirler. 2008 son aylarında Türkçe olarak hizmete sunulmuştur. 4 Şubat 2008 tarihinde Microsoft, Yahoo! Inc. için 44.6 milyar dolarlık bir teklif yapmıştır. Yahoo ise bu teklifi reddetmiştir.

Ocak 2009 yılında Carol Bartz, kurucu ortağı Jerry Yang’ın yerini aldı. daha sonra hızla CEO değişiklikleri yaşanmaya devanm etti. 2012 başlarında,Scott Thompson’ın yeni CEO olarak  atanmasından sonra,  yeni CEO’nun büyük işten çıkarmalar yapacağına dair söylentiler yayılmaya başladı. Ve bir Çok önemli işten çıkarma 2012 içinde gerçekleşmeye başladı.  Ve en son 16 Temmuz 2012 tarihinde, eski Google yöneticisi, Marissa Mayer , Yahoo! CEO’su seçildi.

Ürün Ve Hizmetleri :

Yahoo!’nun  ana faaliyeti  son haberler, eğlence ve spor bilgilerini içeren   web portalı içeriği sağlar. Portal ayrıca kullanıcılara Yahoo! Mail, Yahoo! Maps, Yahoo! gibi diğer hizmetlere erişim sağlar Yahoo! Maliye , Yahoo! Gruplar ve Yahoo! Messenger .da uygulamaarı arasında.

Logolar ve Temalar

Yahoo’nun ilk Logosu. Yıl 1995

İlk logo, şirketin 1995 yılında kurulduğu zaman kullanılmıştır. Kırmızı oldu ve her tarafta üç simgeler vardı.
ancak 2009 yılının Mayıs ayında, yeni bir tema ile birlikte, logosu hiçbir anahat veya gölge olmadan ve  mor olarak değiştirildi.

Yahoo’nun 2009 yılında değiştirilen logosu.

Bazen logosu “Y” ile kısaltılır.

 

 

 

 

Kaynakça : wikipedia.org

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu