Web siteniz mobil uyumlu mu
IBM MARKA
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü-I (IBM)

International Business Machines Corporation ya da IBM, Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 1911 Yılında Kurulmuştur.

410.000’i aşkın çalışanı ile 170’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir.Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır. Dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket durumundadır.

Herman Hollerith delikli kart teknolojisinin mucidi

Herman Hollerith delikli kart teknolojisinin mucidi

Bilgisayarın atası,İskoç matematikçi Babbage’ın hayal gücünden doğar. Harvard Hesap Müzesinde sergilenne makine hiç bir zaman çalışmadı!  İkinci aşamada Amerikalı istatikçi Herman Hollerith’ı görürüz. Sayım görevlisiyken 1880 yılında delikli kart teknolojisini icat eder. Gelecek vaat eden bir icat! 1911’de aralarında İTR(international Time Recording) ve IBM’in (İnternational Business Machines Company)de bulunduğu kasap terazisi, zaman kaydedici, tabulatris ve delikli kartlar imalatında uzmanlaşmış üç şirket Computing Tabulating Recording Company (CTR) adı altında birleşir. Yönetim kurulu üyeleri arasında, HErman Hollerith da vardır.

Thomas J. Watson, IBM'in "THİNK" sloganının yaratıcısı

Thomas J. Watson, IBM’in “THİNK” sloganının yaratıcısı

1914 yılında genel müdürlük görevine Thomas J. Watson’un gelişiyle,işletmenin kaderi değişir. Watson’un ilkesi “think” yani “düşün” dür.

1920’de şirket bülteni yazıcılı hesap makinesinin üretildiğini duyurur. Bu yeni makine, çağdaş bilgi işleme yönteminin başlangıç noktasıdır. Beyaz bir taşla işaretlenmesi gereken bir tarih : 14 Şubat 1924’te CTR,IBM, yani İnternational Business Machines Corporation (Uluslararası İş Makineleri Şirketi) adını alır. Bu yeni sim şirketin şirketin kaydettiği evrimin göstergesidir. Ayrıca Fransa’nın her zaman muhafazakar bir ülke olmadığını da kanıtlar. 15 Temmuz 1914’te İTR merkezini paris’e taşır ve IBM_Fransa olur.

1930’lu yıllar boyunca, şirket faaliyetlerini Avrupa,Uzakdoğu ve latin Amerika’da yaygınlaştırır.

İlk elektirikli yazı makinesi 1935’te, ilk elektromekanik hesap makinesi ( Beş Ton Ağırlığındadır!) 1948’de, İlk Bilgisayar ise 1952’de ortaya çıkar.

Bu sonuncunun ismi IBM 701 olup saniyede iki bin iki yüz çarpım işlemi yapabilmektedir. Bu devrimin merkezinde, toplama,çarpma, stoklama ve kıyaslama işlemlerinin elektronik olarak yapılmasını sağlayacak şekilde elektrik sinyallerinin değiştirilmesine imkan tanıyan elektronik tüp vardır. Elektronik tüp olmadan transistor devre kullanılan ilk IBM ürünü 1957’de piyasaya sürülen 608 olmuştur.

Paralel şekilde proglamlama dillerinin çıkması da yazımı kolaylaştırmıştır. Bilgi işlem alanında büyük bir sıçrama – asla sonuncu sıçrama değil- yapılmıştır.

Big Blue’yla elde edilen işletmedeki kostümlerin mavi olması nedeniyle IBM’e verilen lakap -o kadar büyüktür ki, Amerikan hükümeti antitröst yasası adına 1952’de İBM’e karşı saldırıya geçer.

1956’da Tom Watson Jr. babasının yerini alarak grubu yönetmeye başlar. Devir uluslararası olma dönemidir. O tarihte grup ABD dışında sekiz ülkede faaliyet göstermektedir.

Sonu gelmeyen bir icatlar zincirinin ilk halkası gerçek zamanlı verilerin işlenmesi 1958’de üretilen Sage (Semi-Automatic Ground Environment) adlı bilgisayarla gerçekleşir. Ağırlığı Yüz on üç tondur!

1950’li yıllardan itibaren IBM adını uzayın fethi projesine yazdırır. Programcılar milyonlarca talimat yazmak zorundadır. 1964 yılında IBM 360’la grup aynı yazılım ve çevre brimlerini kullanan dünyadaki ilk büyük bilgisayar ailesini oluşturur.

Uyumluluk büyülü kelimeye dönüşür. Entegre devreler transistorlari müzeye gönderir. 1981’de bilgi işlem dünyasında çalkantı vardır. Apple’dan sonra IBM kişile bilgisayar PC’yi çıkarır.

İkisi 1986’da, İkisi 1987’de olmak üzere dört nobel fizik ödülü, dünya çapında dörtyüzbinden fazla çalışanı bulunan bir grubun araştrmacılarını taçlandırmıştır.

IBM 3090 ile 1986’da çipler ortaya çıkar. Yine de kriz görünüşte güçlü , özde çürük devin kapısını çalar. O devirde rekabetin adı Apple,Compaq,Microsoft ve İntel’dir. Ve Kral tahtını kaybeder. 1993’te idareyi ele alan Louis Gerstner’in baskısıyla grupta bir iç devrim başlatılır. ve yazılımlara daha fazla önem verilmeye başlar.

1996’da ABD’de art arda dördüncü kez, IBM kendisine ait patent alma rekorunu (1867) kırar. “Küçük bir gezegen için çözümler!” Aynı yıl IBM yeni e-ticaret kavramını ortaya atar. İnternet çağına giriş Ogilvy&Mather tarafından yönetilen dünya çapında bir iletişim kampanyasıyla başlar.

Bir arobaz(@) olarak takdim dilen kırmızı “e” IMB’in ismine yapıştırılmıştır. 1998’de Big Blue makine çağından, soyut çağa geçince ” e-ticaret” “e-kültür” olur.

Interbrand’ın “2010 yılı Dünya’nın en değerli markaları” listesinde 2. sırada yer almaktadır. 2010 Faaliyet Raporu’na göre IBM’in dünya çapındaki geliri 99,870 milyar USD, net karı ise 14,833 milyar USD’dir. Forbes dergisinin Dünya’nın en büyük yazılım şirketleri listesine göre IBM, Microsoft’un da önünde yer alarak dünyanın en büyük yazılım şirketi olarak ilan edilmiştir

IBM Watson 
Amerika’da yayınlanan Jeopardy yarışmasını arka arkaya 74 kez kazanan Ken Jennings ile yarışmadan 3,3 milyon dolar kazanarak bir rekora imza atan Brad Rutter IBM’in “Watson” isimli bilgisayarına karşı yarıştı.14 Şubat’ta gerçekleşen yarışmanın ilk gününde Watson sorulan 30 sorudan 25’ine doğru cevap vererek 35.734 dolar kazandı. Yarışmanın son günü, Watson diğer yarışmacıları geride bırakıp 77.147 dolar ile yarışmayı bitirirken, Jennings 24.000 dolar, Rutter ise 21.600 dolar ile tamamlayabildiler.
Böylece Watson insan dilini anlayarak, günlük dilde kullanılan sözdiziminin anlamını çözen ilk bilgisayar olarak kayıtlara geçti. Daha önce yine IBM’in “Deep Blue” adlı bilgisayarı dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yenmişti.

IBM Yüzüncü Yıl Videosu:

Türkiye’de IBM

1935
IBM tek kişilik bir temsilcilikle Türkiye’deki faaliyetlerine başlıyor.
İlk IBM 405 alfabetik muhasebe makinesi Ziraat Bankası tarafından satın alınıyor.
1938
IBM Türk, Ankara’da Watson Business Machines Türk Limited Şirketi ünvanı ile kuruluyor.
1944
IBM Türk, bugünkü ismini alıyor.
1960
Türkiye’nin ilk bilgisayarı IBM 650, Karayolları Umum Müdürlüğü tarafından satın alınıyor.
Karayolları’nda Türkiye’nin ilk bilişim merkezi “IBM Merkezi” ismiyle açılıyor.
1962
Türkiye’deki çalışmalar, IBM’in dergisi IBM World Trade News’e kapak konusu oldu.
Türkiye’nin ilk kadın sistem uzmanı Ayla Taşpınar IBM Türk’te çalışmaya başladı.
IBM’in genel merkezi Ankara’dan İstanbul’a taşındı.
1963
Üniversitelerdeki ilk bilgisayar IBM 1620 İTÜ Taşkışla kampüsüne kuruluyor.
Bankacılık sektöründeki ilk bilgisayar IBM 1401 Başak Sigorta’nın binasına kuruluyor.
1966
Özel sanayi sektöründeki ilk bilgisayar IBM 1401 Citra’nın binasına kuruluyor.
1971
Türkiye’de ve Avrupa’da tireleme sorunlarının aşıldığı ilk bilgisayar uygulamalı telefon rehberi olan İstanbul Telefon Rehberi, IBM makineleri yardımıyla hazırlanıyor.
1973
IBM Bilgi Sistemleri Merkezi Ankara’da açılıyor.
1983
IBM, Türkiye’de ilk kez servis büro hizmetini uygulamaya başladı.
IBM PC’ler Türkiye’de satışa sunuldu. İlk yıl içinde satılan toplam 800’e yakın PC’nin 670 adeti IBM markasını taşıdı.
1987
IBM’in National Language Support Team isimli özel çalışma grubuna IBM Türk çalışanı Yılmaz Akyol’da dahil ediliyor. Kendisi bu grupta bulunan dört kişiden biri oluyor.
1988
IBM Türk 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor.
1995
IBM Türk, İzmir’de Olağanüstü Durum Merkezi’ni hizmete sokuyor.
1998
IBM, Çatalhöyük kazılarını destekliyor.
2004
IBM Türk, İstanbul ve Ankara’da Linux Merkezlerini açıyor.
2007
Üniversitelerle akademik ve araştrma konularında işbirliği oluşturmak üzere dünyadaki 20. merkez olan IBM İleri Araştırmalar Merkezi – İstanbul (CAS-İstanbul) kuruldu.
IBM İleri Araştırmalar Merkezi – İstanbul bünyesinde Bilgi Üniversitesi – IBM Açık Kaynak Yazılım ve Linux Merkezi kuruldu.
Yazılım Akademisi 2008 isimli üniversitelere yönelik programın ilk dersleri verilmeye başlandı.
2008
IBM, Türkiye’deki 70. yılını kutladı.
IBM İleri Araştırmalar Merkezi – İstanbul bünyesinde Koç Üniversitesi – IBM Tedarik Zinciri İleri Araştırmalar Merkezi kuruldu.
Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte Bilgi Teknolojileri Hizmet Bilimi Yüksek Lisans Programı başlatıldı.
IBM İnovasyon Merkezi (Innovation Center) İstanbul’da açıldı.
IBM, kurumsal sosyal sorumluluk programı KidSmart’ı Türkiye’de başlattı.
IBM’in en önemli etkinliği Business Leadership Forum İstanbul’da gerçekleştirildi.
IBM İleri Araştırmalar Merkezi – İstanbul bünyesinde Yakın Doğu Üniversitesi – IBM Yüksek Başarımlı Hesaplama (HPC) Merkezi kuruldu.
2010
IBM İleri Araştırmalar Merkezi – İstanbul bünyesinde ODTÜ – IBM Akıllı Toplum Güvenliği Araştırma Laboratuvarı kuruldu.
Kurumsal Hizmet Gücü projesi Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) tarafından En Başarılı Gönüllülük Projesi kategorisinde ödüle layık görüldü.

Web Sitesi : http://www.ibm.com

 

Kaynakça : Jean Watin; Markaların Öyküsü, Wikipedia.org,IBM Türkiye

daha fazlası için;  Marka Sorgula.Net

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu