Web siteniz mobil uyumlu mu
hurriyet gazetesi logo
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü -H (Hürriyet)

Basının Amiral gemisi,günümüzün en değerli gazete markası,1 mayıs 1948’de Sedat Simavi tarafından kuruldu.

Hürriyet yayın hayatının ilk gününü yaşarken Türk basınında da yepyeni bir çığır açılıyordu. Alışılmadık bir gazeteydi ozaman için Hürriyet…

Haberleri bol fotoğraflarla veriyor,hatta resimli roman bile yayımlayan ilk günlük gazete oluyordu. Türk okuru, her şeyiyle kendi hayatını yansıtan, kendi içinden kopup gelen bir gazeteyle tanışmıştı. Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi o günkü baş yazısında, ” Memleketinizde gelişmeye başlayan demokrasi zihniyetini kökleştirmek ve müdafaa etmek için ortaya atılıyoruz…Doğru havadis veren, hakkı gözeten dürüst bir gazete çıkarabilmek için geldik. Bu gayeye varabilmek için doğruyu seven, riya,iftira ve haksızlıktan nefret eden okuyucularımızla el ele yürümek istiyoruz” diyerek gazetesini okurlarına açıklıyordu.

Hürriyet, “halk için halkla beraber” ilkesiyle altı sayfa olarak siyah-beyaz basılıyor ve yayımlandığı ilk hafta 50.000 adet tiraja yükseliyordu. Hep ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinmişti.

Sedat Simavi’nin 1953’te ölmesinden sonra yönetimi ortaklaşa üstlenen oğulları Haldun Simavi ve Erol Simavi döneminde de, gazete aynı çizgiyi sürdürmüştür.

Türk basınında ilk renkli fotoğrafı kullandı. İlk telefoto makinesini de Türkiye’ye Hürriyet getirdi. İçerikte ve teknolojide yenilikleri sunmaktan hiç vazgeçmedi. 1969’da Avrupa’da yayımlanan ilk Türk gazetesi oalrak Almanya’da yayın hayatına girdi. Erol Simavi’nin Web Ofset grubunu oluşturarak 1971’de ayrılmasından sonra gazete tümüyle Haldun Simavi’nin yönetimine geçti. 1971 sonrasında sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Erzurum’da bürolar açan Hürriyet 1973’te ofset baskı sistemine geçerek özellikle renkli fotoğraf kullanımıyla büyük avantaj sağladı.

1979’da habercilikte ” yaratıcı gelişmedeki üstün başarısı” için Uluslararası Altın Merkür Ödülü’nü, baskı kalitesindeki başarısından dolayı, Whittaker Altın Ödülü’nü kazandı. 1981’de New York bürosunu, 1986’da da 26. yurt dışı bürosu olan Moskova bürosunu açtı.

1 Mayıs 1988 yılında logosunu değiştiren Hürriyet gazetesi, Çetin Emeç 7 Mart 1990 tarihinde arabası binerek bir suikaste kurban gitti. 1992 yılındaErol Aksoy, Dinç Bilgin ve Haldun Simavi ile ortaklık gerçekleştirdi ve yine 1992 ‘de hisselerinin yüzde 10’uyla halka açıldı. 1993 yılında Erol Aksoy ve Dinç Bilgin tarafından satın alınmıştır. 1994 yılındaErol Aksoy, Dinç Bilgin ve Aydın Doğan ile ortaklık yaptı. 1994’te ise Doğan Grubu’na geçti. 1997’den itibaren internet üzerinden de yayımlanmaya başladı.

2000’lerde Hürriyet’se elli sayfa,renkli ve farklı ilgi alanlarına özel yan yayınları,arşivinden derlenen kitapları, “Hürriyetim İnternet” haber portalıyla dünyada Türkçe konuşan herkes için doğru haber, dürüst yorum ve etik yayın anlayışıyla,kurumsal ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde bir gazete; Türkiye için değerli bir marka.

Kuruluşundan bu yana neredeyse yarım asırdan fazla bir sürede on yayın yönetmeni, yedi siyah başlık, üç logo değişikliği sığdı.

20 yıldır gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Ertuğrul Özkök, 29 Aralık 2009 tarihi itibarıyla yerini Enis Berberoğlu’na bırakmıştır. Hürriyet gazetesinin internet haber sitesi Türkiye genelinde şubat 2011 istatistiklerine göre en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında 7. sırada. Dünya genelinde ise 474. sırada.

Hürriyet Pazar

Hürriyet Pazar Gazetesi, Hürriyet ile birlikte 1950 yılından bugüne kadar verilen ektir. 24 Nisan 2011 tarihinde ek formatından gazete formatına dönüştürülmüştür.
İlk 1950 yılında Hürriyet ile birlikte ek olarak verilen Hürriyet Pazar karikatür formatındadır. Yıllar içerisinde içerik ve görsel olarak yenilenen Hürriyet Pazar Gazetesi; Hürriyet Pazar İlavesi, Pazar Extra, Pazar Kelebek, Kelebek Pazar gibi isimlerde yayınlanmıştır.
“Türkiye’nin yeni Pazar tutkusu olacak…” sloganıyla lanse edilen yeni Hürriyet Pazar’ın içeriği genişletilmiştir. Yazarlar bünyesine Ahmet Hakan, Ayşe Arman ve Ertuğrul Özkök gibi yazarları ekleyen gazete 36 sayfa olarak basılmaktadır.

Hürriyet Kampüs 

Hürriyet Kampüs gazetesi 2010 Mart tarihinden itibaren çeşitli üniversitelerin kampüslerinde bulunmaktadır. Bu gazeteyle genç nüfusa seslenen Hürriyet çeşitli festival ve yarışmalar da düzenlemektedir.

internet sitesi : www.hurriyet.com.tr/ www.hurriyet.com

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu