Web siteniz mobil uyumlu mu
fizy
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü-F (FİZY)

Türkiye’nin En popüler müzik arama motoru fizy 22 Aralık 2008’de Kuruldu.Tasarımı sade ve kullanımı basitti.  Ve en önemlisi her tarafından tıklamamız için reklamlar fışkırmıyordu. Google’ın arama ekranını anımsatan müzik arama ekranıyla kullanımı basit, ziyaretçiyi reklama ve üyelik işlemlerine boğmayan, hızlıca hedefe götüren online bir müzik kutusu olarak hayatımıza girdi. 

Fizy,açılışından kısa süre sonra The New York Times gazetesi tarafından “Yeni yılda denenmesi tavsiye edilen üç internet sitesi” arasında gösterilecek kadar hızlı büyüyen bir internet sitesi oldu. Kurucusu, Dedesi İtalya’dan Türkiye’ye göçen ama Türk anne-babanın oğlu olan, internet reklamcılığı yaptıktan sonra internet projeleri üreten bir şirket kuran,genç ve müzik delisi bir girişimci ; Robert (Ercan) Yaris.

Fizy’nin kurucusu Ercan(Robert) Yaris, Radikal gazetesine verdiği bir röpartajda kendisini ve Fizy projesinin başlangıcını şöyle tanımlıyor;

“Eski internet reklamcısıyım. Üniversiteye gitmedim, başarının diplomada saklı olduğuna inanmıyorum. 2007’de çok sevdiğim şirketim OMD’den ayrılmak zorunda kalarak kendi şirketim Cyberia Corporation’ı Amerika’da kurdum. Ekibimle, yatırımcılar için riski olmayan internet projeleri yapıyoruz. Türk internetini geliştirmeyi hedefleyen projelerde yer almak istedik. Her projemize ‘Türkiye’den neden bir YouTube, Facebook ya da Google çıkmasın?’ fikriyle yaklaştık. Türk internetini ‘Facebook’ta arkadaş bulmanın’ ötesine taşımaya çalıştık. Türkiye’nin belki de ilk web 3.0 sitesini yapıp The New York Times’ta ‘MTV Music’ten daha iyi’ yorumunu aldık. “

Fizy’de Zor Günler

Fizy Türkiye’de ve Dünya’da hızla daha fazla beğenilir ve kullanılırken,Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), eserlerin telif bedelleri ödenmeden yayınlanmaya devam edildiği iddiasıyla Fizy’ye dava açtı. 28 Aralık 2010 tarihinde MÜYAP’ın başvurusunu haklı bulan Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı Fizy’nin erişimini engelledi.

Fizy’nin erişiminin engellenmesi ile ilgili MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta Dipnot.TV’ye açıklama yapmış ve;
“Fizy bizim üyelerimizin şarkılarını kullanıyor ama bize hiç telif ödemiyor. TTnet, Turkcell, Avea gibi portallar sundukları şarkıların teliflerini düzenli olarak öderken biz fizy’ye ayrıcalık tanıyamız.” demişti.

Kapatılma kararı ve Bülent Forta’nın açıklamalarına Ercan(Robert) Yaris Kendi Blog’undan uzun bir cevap vermiş ve ; “…biz her şarta rağmen “mü-yap’ın yaptığı” teklifi kabul eden tarafız. bunun üzerine avukatlarımızı da yazışmaya dahil ederek 13 ve 14 aralık 2010 tarihli yazışmalarımızda acil anlaşmak istediğimizi, tekliflerini zaten daha önce kabul etmiş olduğumuzu anlatan mailler attık. (bunlar da duruyor)
telefonlarımıza çıkmadılar. maillerimize dönmediler. vakit geçirdiler….” demişti.

En iyi müzik bulma servisi

Fizy’nin Erişimi Türkiye’de engellenmişken,Ocak 2011’de  sosyal medya konusundaki en önemli  mecralardan birisi olarak görülen Mashable.com sitesinin, 2005 yılından beri düzenlediği Mashable ödüllerinde “Dünyanın En İyi Müzik Servisi” ödülünü kazandı.

Yayın Hayatına Dönüş

Fizy’le ilgili görünürde kapatılması haricinde bir sorun gözükmese de aslında içeride işler pek iyi gitmiyor. Fizy, %40 hissesi ReklamZ‘nin de içinde bulunduğu Z Şirketler Grubu bünyesindeki Site A.Ş. tarafından satın alınıyor. Daha sonrasında da Ercan Yaris’in Yatırımcı arayışı devam ederken,yapılan anlaşmalarla Turkcell, Fizy’nin %70 hissesini alıyor.

Ve Nisan 2011 Tarihinde ise Turkcell tarafından basına yapılan açıklamada, Turkcell’in satın aldığı popüler müzik portalı fizy.com’un tekrar internette yayına başladığı belirtiliyor.

Fizy Sosyal Hesaplarını Kim Yönetiyor?

Sosyalmedya.co‘da yer alan habere göre; O dönemde  Turkcell ile Ercan Yarış ciddi sorunlar yaşamaya başlıyor.Fizy’nin %70 hissesinin Turkcell’e satılmasının ardından Ercan Yarış, teslim etmesi gereken Facebook ve Twitter hesaplarını elinde tutmaya çalışıyor. Aynı zamanda Turkcell hiçbir talebini yerine getirmeyen Ercan Yarış’tan bir süre haber alamıyor. Ercan Yarış o sıralar Avrupa’da zaman geçiriyor. Ancak Fizy’nin iletişim formunda bir Fransız markasını gören ve tepkisini belirten bir kullanıcıya, Fizy’nin resmi iletişim e-posta adresi aracılığıyla “En büyük Fransa panpa” şeklinde cevap vermesi bardağı taşıran son damla oluyor ve Twitter ve Facebook hesapları Ercan Yarış’ın elinden alınıyor.

Günümüzde ise Fizy’nin Soyal Medya hesaplarının yönetimi, bu hesapları yönetirken kullandığı iletişim dili gerçekten eleştiri konusu, Fizy’nin sosyal medyada, özellikle Facebook fan sayfasında kullandığı iletişim dilinin fazla “samimi” hatta saygısızlığa varan boyutlarda olduğu düşünülüyor. dragonlance.be sitesinde yer alan ekran görüntüleri de bunun ispatı durumunda ;

 

Genel Müdürlüğü’nü Levent Erim’in yaptığı Fizy’i tamamen Turkcell yönetiyor. Ve Site 18 Mart 2012’den beri site sadece Türkiye’ye açık.  Sosyal Medya Yönetimi her ne kadar eleştiri konusu olsada yapılan araştırmalarda gençler Müziği Fizy.com’dan Dinliyor.

Youth Insight’ın,  Youth Republic  ve Bigu Migu ile ortak gerçekleştirdiği  2012 yılına ait “Gençlik ve Müzik Trendleri Raporu”na göre gençler her işlerini müzik eşliğinde yapmayı seviyor; internette müzik dinlemek için ise fizy.com’u tercih ediyor. Rapora göre Fizy’de müziği öğrenci gençler daha fazla dinliyor.

340 lise, 319 üniversite ve 638 genç profesyonel olmak üzere toplam 1297 gençle yapılan araştırma ile de Türkiye’de yaşayan gençlerin müzik ve etkinlik konusundaki davranışlarını detaylı bir şekilde ortaya koyuluyor.

Türkiye’nin en popüler yasal ücretsiz müzik platformu

2008 yılından Günümüze gelindiğindeTürkiye’nin en büyük ücretsiz yasal dijital müzik platformu da olan fizy.com’da günde yaklaşık 250 bin kişi kişi ayda ortalama 100 milyon şarkı dinliyor. Ve artık  fizy.com Türkiye’de telif haklarına en çok katkı yapan dijital müzik platformları arasında yer alıyor.

Fizy Premium

Kısa bir süre önce yenilenen fizy.com’a,  yeni bir özellik olan tamamen reklamsız yayın dinleme imkanı sunan Premium Servis eklendi. Dinleyicinin ruh haline göre kesintisiz şarkı dinleten 15 farklı ‘mood’, farklı konu ve etkinlikler için özel olarak derlenmiş 1 saatlik 52 ayrı fizy mix, belirli albümleri piyasaya çıkmadan bir gün önce dinleyebilme, fizy.com kullanıcılarına özel online konserler gibi yeni özellikler sunuyor.

Ayrıca iPhone ve Android telefon kullanıcıları App Store ve Google Play üzerinden fizy.com mobil uygulamasını indirerek bu zengin müzik deneyimine sadece internetten değil, her an her yerden ulaşabiliyor.

Fizy İnfographic

Fizy’nin 2010 yılında kendisi ile ilgili hazırladığı İnfographic ise tarihsel gelişimini görmek için önemli veriler sunuyor.

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu