Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü- A (Apikoğlu)

Et ve et ürünleri fabrikası,1910 yılında Apikoğlu ailesi tarafından kuruldu.

Türkiye’nin ilk et ürünü mağazası olan Apikoğlu,1910 yılında Kayseri’de kuruluyor. Apikoğlu ailesi, gelen talep üzerine, kendileri için ürettikleri sucuğun satışına da başlıyor. 1920 yılında daha büyük bir pazar olan İstanbul’a geliniyor ve Kartal Maltepe’deki bir yalıya yerleşiliyor. Yalının alt katı üretimhane,üst katı ise ev olarak kullanılıyor. Ürünler mavnayla Eminönü’ndeki dükkana sevk ediliyor ve dönemin bakkallarına satılıyor. Bu dönemde kapasite günümüze oranla çok düşük ve ailenin tüm fertleri anne, baba, iki oğul, iki kız kardeş de bizzat üretimde çalışıyorlar.

1938 yılında Apikoğlu sucuklarının ünü tüm kente yayılıyor. Artık yalı yetersiz kalıyor. İlk fabrika, Alibeyköy’de alınan büyük bir arsa içindeki küçük binayla faaliyete geçiyor. Apikoğlu’nun satışları artmaya başlıyor. Apikoğlu o yıllarda hala Türkiye’nin gerçek anlamda tek sucuk fabrikası ve Türk et sektörünün temeli durumunda.  Apikoğlu ailesinin ortak kararıyla koyulan yüksek kalite standartları ve bunlardan ödün vermeyen prensipleri nedeniyle Apikoğlu sucuğunun ünü yurt çapında yayılmaya başlıyor. Apikoğlu 1950’li yıllara kadar avrupalı sayılan  ve Türk mutfağına giremeyen sosis ve salamı yüzde yüz dana etinden üreterek Türk tüketicisinin beğenisine sunuyor. 1960’lı yıllarda Alibeyköy’de bulunan mezbahada yapılan yeniliklerle danalar islami usullere göre kesildikten sonra etin hijyenik olarak parçalanabilmesi için havada askılı bir monoray sistemi kuruluyor.Bu sistemi Türkiye’de ilk uygulayan özel mezbaha Apikoğlu oluyor.

1970’lerde ise Apikoğlu tüm yurttan gelen taleplere cevap veren 200 kişilik bir fabrikaya dönüşüyor. 1987 yılında radikal bir kararla Tepeören Tuzla’da 45 000 metrekarelik bir arsa satın alınıyor.  1996 yılına gelindiğinde  Apikoğlu tüm yenilikleri çağdaş teknolojiyi izleyerek ve uygulayarak 15 000 metrekare kapalı toplam 45 000 metrekare bir alan üzerine kurulu TSE ve ISO belgeli kombina ve üretim tesislerinde hizmet vermeye başlıyor.

Günümüzde 100 yıllık deneyime sahip Apikoğlu et ve Et ürünleri Kombinası’nda et mamülleri üretimi yapılmaya devam edilmektedir.

web sitesi : www.apikoğlu.com.tr

kaynak: watin-markaların öyküsü

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu