Web siteniz mobil uyumlu mu
Marka Hikayeleri

Markaların Öyküsü – A (Amazon.Com)

Amazon.com, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesidir. Adını Amazon Nehri’nden alır.

Jeff Bezos Amazon.com'u 1994 te kurdu

Jeff Bezos Amazon.com’u 1994’de Bellevue, Washington’daki garajından kurdu. Nick Hanauer isimli bir işadamı Bezos’Un fikrine inandı ve girişime $40,000 yatırmaya karar verdi.

Amazon.com,yola online kitap evi olarak çıkmıştı.  Bezos Bu büyük online kitap evi düşüncesinde Alfabatik sıralama da “A” Harfinden bir şirket ismi olması gerektiğini düşündü. Amazon.com, “egzotik ve farklı” olan bir yerdi ve ona uygun bir isim olmalıydı. Ve sözlük de aramaya başladı. Ve  o ismi buldu; “Amazon”.

Amazon Dünyanın en büyük nehriydi. Bezos’un şirketide Amazon nehir gibi, kendi alanında dünyanın en büyüğü olacaktı. Ve oldu da. 2000 yılından bu yana, Amazon’un logosu A dan Z ye giden bir ok, müşteri memnuniyetini (bir gülümseme oluşturur gibi) temsil ediyor. Bugün  Amazon.com’ da Bezos’un Hedeflediği gibi A dan Z ye, DVD, muzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. 

Amazon online olmaya ilk karar verdiğinde, çoğu ziyaretçi için görünümü çok sade ve çekicilikten uzaktı bu da işin sallantılı bir zeminle başlamasına neden oldu. Tom Alburg adlı bir adam, 1995’de Amazon’a $100,000 yatırmaya karar veridi ve bu şirketin daha iyi görünümlü bir web sitesine sahip olmasına ve daha iyi barındırma hizmeti olarak daha hızlı olmasına yardımcı oldu. Temmuz 1995’de, şirket, tam olarak hizmet vermeye başladı  ve Amazon.com da  ilk kitap satıldı – Douglas Hofstadter ‘s Akışkan Kavramlar ve Yaratıcı Benzerlikler: Düşünce Temel Mekanizmaları Bilgisayar Modelleri.

İnsanlar Amazon’dan kitaplar satın almaya başladığında, Bezos sadece Washington eyaletinden değil tüm ülkeden müşterileri olduğu için endişeliydi.

Bezos insanların müşteri olarak yeniden dönmesi için bir kitapçıdan daha fazlasını yaratması gerektiğine karar verdi. Amazon’un başarısına büyük bir katkısı olan, satın alanlara kendi kitap eleştirilerini yazma opsiyonu ekledi. İnsanlar Amazon’a sadece birşeyler satın alma yerinden ziyade, bir online topluluk olarak bakmaya başladılar. 1997 olduğunda, Amazon.com 15.7 milyon dolar gelir elde etmiş ve aynı yıl halka açılmıştı. 1998’de, Amazon listeye yeni ürün çeşitleri eklemişti: yazılım, elektronik, video oyunları, oyuncaklar, ve ev gereçleri.

1999’un sonunda, Amazon satışta milyar dolarların üstüne çıkmıştı. Kar hiç bitmeyecekmiş gibi görünyordu. Ancak 2001’de Amazon 1.4 Milyar dolar mali zarar raporladı ve 1000’in üzerinde çalışanını işten çıkardı. Bezos’un vazgeçmek yerine bir fikri vardı: başka şirketlerle ürünlerini Amazon’da online satmak için anlaşma. Fikir işe yaradı. Target, Toys R Us, Old Navy ve daha birçok şirket ürünlerini Amazon üzerinden satmayı kabul ettiler. Fikrin ıygulamaya geçmesinden beri Amazon yeniden ayaklarının üzerinde durmaya başlamış ve şu an dünyada en popüler online satıcılardan biri olarak devam etmektedir.

Amazon’un son yıllarda yaptığı en büyük atılım, elektronik kitap okuyucusu Kindle‘ı piyasaya sürmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir.Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır. Halihazırda, Kindle ürünleri ve elektronik kitapların satışı Türkiye’de yapılmamaktadır.

 

Kaynak:  wikipedia- kirmizipancar.com

 

 

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu