Web siteniz mobil uyumlu mu
reklam panoları
Marka

Kesin bilmeniz gereken 16 pazarlama fikri

İnternet reklamcılığı kolay ölçülebilir, uygun bütçelidir, geniş kitlelere ulaşır, esnek zengin çözümler sunar ancak en iyi reklam ve pazarlama stratejisi markanız için tüm dokunma noktalarını kapsayan internet reklamcılığı ile geleneksel pazarlama fikirlerini birleştirendir.
Yaratıcı geleneksel pazarlama fikirleri konusunda biraz ilham gerekir diyorsanız da aşağıdaki fikirlere bir göz atın derim.

1)    Pazarlama stratejinizin merkezine çalışanlarınızı koyun.

Birçok marka çalışanlarının aynı zamanda birer marka elçisi olduğunu unutur. Oysaki müşteri sorunlarına karşı etkili çözümleri sunanlar her zaman çalışanlarınız oldu.  Öyleyse pazarlama stratejinizde çalışanlarınıza da yer verin. Örneğin çalışanlarınızın yer aldığı bir billboard ya da hizmet ve ürünlerinizi çalışanlarınızın anlattığı bir video oluşturun. Biraz dikkat ederseniz ülkemizde ve dünyada birçok markanın çalışanlarını reklamlarında kullandığını fark edeceksiniz.

Coca-Cola Kırmızı Kamyon Reklamı;

2)    Waaaw dedirtecek kartvizitleriniz olsun.

Kartvizit önemli bir reklam aracıdır. İlk algının oluşmasında önemli bir araç olan kartvizit sadece iletişim bilgilerini değil, markanızın mesajını ve algısını da üzerinde barındırır. Bu nedenle tüm personeliniz için kaliteli ve yaratıcı kartvizit tasarımına yatırım yapmanız gayet akıllıca bir tercih olacaktır. Yaratıcı kartvizit tasarımları konusunda ilham alabileceğiniz bir mecra; Pinterest

Yaratıcı kartvizit tasarımları

3)    Promosyonun gücünü küçümsemeyin!

Markanızın logosunun yer aldığı kalem, bardak, anahtarlık, usb ve daha bir çok ürünü iş ortaklarınıza, müşterilerinize herkese dağıtın. Hatta markanızın basılı olduğu ürünlerle bağış yapın. Marka isminizin kendiliğinden yayılması için harika bir fırsat yaratacaktır.

promosyon ürünleri

4)    Sponsor olun.

Bu iş bizi aşar diye düşünmeyin. Kimse sizden Beşiktaş ya da Fenerbahçe’ye sponsor olmanızı beklemeyecektir. Ancak yerel bir spor takımını desteklemek, topluluklara ulaşmak için harika bir yol olabilir. Ayrıca bu iş  finansal olmak zorunda da değildir. Örneğin bir derneğe buluşma yeri  ya da ofis sağlayabilirsiniz.

sponsor olun

5)    Eliniz sıkı olmasın.

Yarışmalar ve ödüllerYarışmalar ve ödüller dijital pazarlamada oldukça popülerdir.  İnsanlar yarışmaları, kazanmayı, ödül almayı severler. Küçük ödüller size bir sürü sıkı takipçi kazandıracaktır. Bu nedenle elinizi korkak alıştırmayın. Her fırsatta yarışmalarla müşterilerinizle temas kurun. Ayrıca yarışmalar müşteri verilerini toplamak için en uygun yolların başında gelir.

 

6)    Tarzınızı oluşturun.

Afiş, broşür ve mailing gözde pazarlama yöntemleridir. Standart şablonlar yerine özelleştirilmiş tasarımlar ile müşterilerinize bültenler gönderin.  Afişlerinizi görenler marka adınız olmasa da size ait olduğunu bilsinler.

ilginç ilan

7)    Biraz geleneksel olun.

Özel günleri mail ile kutlamanın maliyeti azdır, kolaydır. Ancak iyi düşünülmüş ve tasarlanmış kişiselleştirilmiş tebrik kartları müşterilerinize ve iş ortaklarınıza şirketinizin değerini gösterir.

kartpostal gönderin

8)    Özel grup indirimleri uygulayın.

Onlar için özel indirimler sunarak yerel ve ulusal grupları destekleyebilirsiniz.  Bu kişilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca gruba üye kişiler sizin potansiyel müşterileriniz olacaktır.  Ve son olarak toplu alımlarda yapılacak indirimler de daha fazla satış yapmanızı sağlar.

gruplara özel indirim uygulayın

9)    Medyanın gücünü ihmal etmeyin.

Eminim ki basın bültenleri gönderiyorsunuzdur ancak biraz daha farklı olmak için etkinlikler, toplantılar ve sosyal fırsatlar aracılığı ile tanıştığınız gazeteci dostlarınız olsun.  Böylece onlara haber değeri olan içerikler teklif ettiğinizde bu onlara her gün gönderilen yüzlerce basın bülteninden farklı değerlendirmelerini sağlayacaktır.

medyanın gücünü ihmal etmeyin

10)    Reklam panolarını kullanmayı düşünün.

Her gün onlarca insanın kullandığı toplu taşıma araçlarındaki reklam panoları, yol kenarlarında yer alan billboardlar ürün ve hizmetinizin daha fazla kişi tarafından fark edilmesini sağlayacaktır.

reklam panoları

11)    Fuarlara katılın.

fuarlara katılın

12)    Bağlantı, bağlantı, bağlantı…

En küçük işletmeler için dahi iş ağı oluşturmak için fırsatlar vardır.  Bölgenizde sektörünüzle ilgili olan etkinlikleri takip edin, mümkün olduğunca katılın.  Etkinlik bulmak için iyi bir site meetup.com’u deneyebilirsiniz

baglantı kurun

13)    Başarılarınızı kutlayın.

Başarılarınızı kutlamak konusunda mütevazi olmayın. Başarıları kutlamak için basın bültenleri gönderin. Hatta kutlamalar düzenleyin. Bu hem size yeni iş fırsatları açacaktır hem de kendinizi ve çalışanlarınızı ödüllendirmek için iyi bir yoldur.

basarilarinizi-kutlayin

14)    Siz de ödül verin ya da alın.

Her sektörde ödül vardır. Medyada düzenli olarak ödül haberleri görüyoruz.  Siz de bu ödülleri almak için aday olabilir ya da ödül verecek bir organizasyon düzenleyebilirsiniz. Her ikisi de dikkatleri sizin üzerinize çekecektir.

ödül verin

15)    Sanatsal İşlere dahil olun.

Örneğin birkaç yerel sanatçı ile konuşun,  markanıza dair harika işler çıkartabilirler ve bu viral bir etkiye yol açabilir.

oreo

16)    Gerilla pazarlamanın gücünden yararlanın.

Örneğin şehir merkezinde dansçıların geçit yapması, bir zombi festivali, şehrin parklarında yer alan banklara markanıza ait objeleri iliştirmek….  Gerilla pazarlama büyük ve hızlı tepkiler almak için harika bir yoldur.  İlginç ve yaratıcı gerilla pazarlama örnekleri için bu linke bir göz atmanızı öneririm. http://www.marka-marka.org/category/marka/pazarlama/

gerilla pazarlama

 

Article written by Reyhan

Aklımda kırk tilki, kırkınında kuyruğu birbirine değmiyor. İstanbul'da büyüdüm. İstanbul'da yaşam her zaman karışıktır. Bu nedenle hep koşuşturma içerisinde olur insan. Çocukluğumda gazeteci olmak isterdim. Olmadı... Şimdi Blog yazıyorum. Hakkımda daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler http://www.reyhanacikelli.com/ 'da yer alan kişisel sayfamı inceleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Web siteniz mobil uyumlu mu